Královny hrůzy - Graeme Davis (ed.)

21.05.2022

Ženy, které se toho nebály

Zasít do lidských myslí semínko hrůzy a nechat ho klíčit není zas až tak těžké. V dřívějších dobách, kdy neexistovala elektřina a kdy se v temných koutech choulily podivné stíny, vzbuzovalo v člověku strach kdeco. Slova mají obrovskou moc a zaznamenaná na papír se přenášejí z generace na generaci. Hororově laděné příběhy nebyly výsadou pouze mužů, také ženy se uměly chopit brku a vytvořit poutavé vyprávění. Přesvědčte se sami.

Louisa May Alcott čtenáře ve své povídce Ztraceni v pyramidě aneb Prokletí mumie zavede přímo do nitra pyramidy, právě zde je objeven poklad, jenž měl navždy zůstat ztracen. Věříte na kletby?

Eliza Lynn Linton v Osudu madam Cabanel ukazuje, jak křivé obvinění může způsobit utrpení a bolest. Je ale paní Cabanel skutečně nevinná, nebo je to upírka, jež vesničanům pije krev a způsobuje jim smrtelnou nemoc? Skupina nevzdělaných vesničanů se rozhodne vzít věci do vlastních rukou.

Margaret Oliphant zas ve svém Portrétu líčí osud jedné rodiny, syn se navrací z cest domů za svým otcem, jenž si nechal dovézt portrét své zesnulé manželky. Není to ale jen tak obyčejný portrét, skrze ně jakoby žena zasahovala do událostí na panství a snažila se docílit spravedlnosti. Naproti sobě je postaveno finanční obohacení a svědomí. Co nakonec zvítězí?


"A krom toho, proč byste se měla bát? Naše strachy a vlastně my sami jsme to jediné, čeho se musíme opravdu bát - našich slabostí, nevědomosti a pošetilostí. ... Děsí nás nevědomost."


Dílo Královny hrůzy je antologií dvaceti povídek amerických a britských autorek 19. a 20. století, kterou sestavil Graeme Davis.

Tak schválně, když se řekne spisovatelka hororové literatury, kdo se vám vybaví kromě profláklé Mary Shelley? Čtenáři se díky této knize mohou seznámit s ženami, které měly spisovatelský talent, pravda, některé skončily u jedné dvou povídek, jiné publikovaly několik desítek románů. Výběr představuje hororovou prózu ve zcela jiném světle, tedy z pohledu žen, z nichž některé dokázaly psát stejně dobře jako jejich mužští protějšci, dokonce je mnohdy i předčily.

Po přečtení několika prvních povídek to nejprve vypadalo, jako kdyby se jednalo o pohádkové příběhy, které mají na konci nějaké poučení. Další povídky už přinášejí prvky nadpřirozena, setkání s duchy a jiné nevysvětlitelné události. Vše se nese v atmosféře dané doby, která se nejvíce odráží na jazyce. Ten je barvitý, plný obrazů a hezkých obratů. Jednotlivé povídky jsou psány skutečně pěkně, přičemž jejich kvalita se víceméně drží nad průměrem, některé jsou výborné, jiné si člověk pár hodin po přečtení téměř nevybaví. To je holt úděl všech povídkových sborníků, kde se na jednom místě potkávají různé vypravěčské styly.

Před jednotlivými povídkami se nachází vždy medailonek dané ženy, ve zkratce nás seznamuje s jejím životem a publikační činností. Bavilo mě si vždy vyhledávat, jaké tituly u nás od daných autorek vyšly, a rovnou jsem si některé přidávala na seznam toho, co si chci přečíst.

Když to shrnu, čtenářům se do rukou dostává kvalitní povídková sbírka, která představuje strašidelnou tvorbu ženských autorek. Mnohé povídky jsou psány pomalejším tempem, což některým nejspíš nebude příliš vyhovovat, ale tato vláčnost má své kouzlo. Pokud se chcete seznámit s tvorbou 19. a 20. století, poznat ženy, jejichž jména v hodinách literatury mnohdy ani nezazněla, pak rozhodně tuto antologii doporučuji.


Název: Královny hrůzy
Originální název: More Deadly then the Male
Editor: Graeme Davis
Překlad: Petra Johana Poncarová
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 568
ISBN/EAN: 978-80-7585-734-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.