Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa - John Boyne

26.02.2018

Neobyčejné putování

Budete-li se procházet australským předměstím Kirribilli, je dost pravděpodobné, že potkáte ženu, která je na procházce s pejskem, ale žena nedrží jen jedno vodítko. Druhé vodítko se táhne směrem vzhůru a když zrakem spočinete o trochu výše, spatříte malého kluka, který se vznáší. Není to nikdo jiný než Barnaby Brocket, dítě, které se od narození vzpírá gravitačnímu zákonu, a tím se vymyká "normálnosti".

Eleanor a Alistair Brocketovi byli odjakživa "normální", vedou spořádaný život, chodí do "normální" práce, bydlí v pěkném domku, vychovávají dvě "normální" děti - Melanii a Henryho. Tuto idylku naruší Barnabyho narození. Malý klučina se už od narození odmítá držet nohama u země a lítá. Jeho rodiče jsou z toho nešťastní a stydí se za něj. Barnaby na sebe totiž strhává pozornost, což není žádoucí a rodina nechce být s ním spojována. Pošlou ho proto do Akademie pro nechtěné děti, kde se Barnaby mimo jiné skamarádí s klukem jménem Liam, který má místo rukou háky.

Barnaby to opravdu nemá lehké a zapadnout mezi své vrstevníky je pro něho nemožné. Jednoho dne se na procházce přihodí Barnabymu "nehoda" a uletí. Zachrání ho dvě staré dámy v létajícím baloně, Ethel a Marjorie, které letí na svoji kávovou farmu do Brazílie. Z Brazílie ho cesta zavede do Ria de Janeira, New Yorku, Kanady, a dokonce i do Afriky. Tím však jeho dobrodružná cesta zdaleka nekončí. Potkává plejádu různorodých lidí, kteří se také něčím vymykají a odlišují od ostatních. Nalezne mnohá přátelství a naučí se poznat, v čem tkví skutečná hodnota člověka, a že být odlišný neznamená nutně být špatný.

"Mně ale připadají naprosto normální."
Palmira se usmála. "Taky že jsou," souhlasila.
"A my všichni taky. Jenom se jejich představa normálnosti liší od představy některých jiných lidí. Ale takový už je svět, ve kterém žijeme. Někteří prostě nedokážou přijmout něco, co sami neznají."

Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa je proložena milými ilustracemi od Olivera Jefferse. Johna Boyna, autora knihy, jsme mohli poznat již dříve prostřednictvím jeho románu Chlapec v pruhovaném pyžamu, kde se zabývá vážnějším tématem. Byla to autorova první kniha, která u nás v roce 2008 vyšla u nakladatelství BB art a která nadchla mnoho čtenářů, takže o její druhé vydání se v roce 2017 postaralo nakladatelství Slovart. Mezi další jeho díla patří Chlapec na vrcholu hory či V tomto domě straší.

Kromobyčejná pouť je určena mládeži, ale i dospělý v ní může nalézt jisté poselství. Příběh je psán čtivě a s vtipem. Věty jsou jednoduché a jazykově nenáročné. Stejně jako je neobyčejný dětský hrdina knihy, tak i kniha samotná je čímsi jiná. Už jen samotný závěr se vymyká tomu, jak bychom si mysleli, že bude příběh zakončen.

Musím se přiznat, že jsem se nedokázala s Barnabym naladit na stejnou vlnu. Dětský hrdina knihy byl zajímavý, ale tak úplně mi nesedl. Je to nejspíš tím, že nespadám do cílové skupiny, ale věřím, že pro mladší čtenáře se kniha stane přínosnou a ukáže jim, že držet se vžitého přesvědčení není vždy správné. Že než někoho odsoudíme, tak bychom ho měli nejdříve lépe poznat. Tím, že se člověk odlišuje, tak to nemá působit jako urážka vůči ostatním, ale naopak vyzdvihnutí jeho osobnosti jako naprostého originálu.

Samotná kniha na mě působila, že se snaží moralizovat, což nemusí být vždy na škodu, a člověka to alespoň může donutit k zamyšlení. Přišlo mi však, že se tam jeden a ten samý motiv toho, co je vlastně "normální", opakoval až moc často. Na druhou stranu, pohnuté příběhy lidí, s kterými se Barnaby při svém putování střetnul, mě dojaly.

Název: Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa
Originální název: The Terrible Thing That Happened To Barnaby Brockett
Autor: John Boyne
Překlad: Petr Štádler
Nakladatelství: Slovart v edici BRIO
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 240
ISBN/EAN: 978-80-7529-390-9

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart.