Krutost - Kojoharu Gotóge

29.05.2021

Jedna, dvě, démon jde... démon si jde pro tebe

Když padne noc a po kraji se rozléhá ticho, ve stínech čekají démoni, lačnící po krvi lidí, kteří se nestihli ukrýt do bezpečí. Pro tvory temnot však není získávání svačinky nic snadného, lidstvo totiž chrání v dávné minulosti založená skupina elitních bojovníků, takzvaných Zabijáků démonů. Tandžiróovu rodinu však nikdo nezachránil, zatímco on trávil noc mimo domov, všichni padli za oběť lidožravým monstrům, až na jeho sestru Nezuko, ta jediná přežila. I když je těžké mluvit o přežití, když se z vás stane jeden z démonů... a najednou proti sobě stojí bratr a sestra.


A po každém zničeném štěstí vždycky zbude jen pach krve.


Nyní přichází čas, kdy strach, prosby, zoufalství a pláč musejí jít stranou. Tandžiró se vydá na cestu, ze které není návratu. Aby se z něho ale stal Zabiják démonů, musí se toho ještě hodně naučit. Pomůže mu jeho skvělý čich a statečnost k tomu, aby se mu podařilo zachránit jeho sestru? Výcvik je dlouhý, nesmírně těžký a s nejistým výsledkem. Tandžiró je ale odhodlán ho dokončit a zvládnout potřebné zkoušky. Dokáže rozpůlit svůj kámen?


Protidémonské jednotky čítají zhruba několik stovek členů. Jedná se o státem neuznávanou organizaci, která se odpradávna zabývá lovem démonů. Kdo ovšem tyto jednotky vede, je zastřeno tajemstvím.


I přesto že je český knižní trh, co se mangy týče, již celkem zavedený, je vždy trochu risk začínat vydávat novou sérii. Bude úspěšná? Naplní očekávání? Co se série Zabiják démonů týče, z mého hlediska splnil první díl vše, co se od něj dalo očekávat. Zasvěcení do nového světa a nové dějové linie nebývá nikdy snadné, je důležité čtenáře správně navnadit a zároveň neprozradit mnoho, aby byli ochotni s dalšími díly ve čtení pokračovat.

Krutost, jak se první díl jmenuje, představuje Tandžiróa, mladého chlapce na prahu dospělosti, který se láskyplně stará o svou rodinu a neváhá podat pomocnou ruku každému, kdo ji potřebuje. Když ale jednoho dne o vše přijde, musí se vydat na cestu, na jejímž konci bude krev, smrt a zkáza, ale také odplata, vykoupení a ochrana nevinných. Démoni z knihy jsou prakticky ve všem podobní našim známým upírům. Živí se krví, ale i masem, množí se nakaženou krví, nesnáší slunce a zuby mají, jak kdyby si je půjčili od Drákuly. Drobné rozdíly však mezi nimi je možné najít.

Já byl s prvním dílem naprosto spokojený, přestože kresba, v porovnání s ostatními manga sériemi, ničím nevybočuje, je příjemná a snadno rozpoznatelná. Příběh je poutavý, čtivý, a i když se nejedná o nic převratného, co se originality týče, má hlavu a patu a dokáže správně navnadit na pokračování. Osobně se moc těším, jak se bude Tandžiróův a Nezukiin osud vyvíjet. Zároveň jsem zvědav na odkrývaní otázek, které první část přinesla. Krutost bych hodnotil jako lepší průměr, jelikož věřím, že má série potenciál a že je ještě co zlepšovat.


Název: Krutost
Originální název: 鬼滅の刃 1 /Kimetsu no Yaiba #1
Série: Zabiják démonů 1.
Autor: Kojoharu Gotóge
Překlad: Petr Kabelka, Eliška Kabelková Vítová
Nakladatelství: CREW
Rok vydání: 2021
Počet stran: 192
ISBN/EAN: 978-80-7449-969-2


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství CREW.