Kuprej - Zuzana Hermanová

11.08.2022

Lék na osamělost? Něha!

Jak se rychlými kroky vrací zpět domů ke své ženě. Jeho myšlenky jsou splašené a muž netouží po ničem jiném než po manželčině objetí. Ta však tvrdě spí. Zmítán emocemi a absencí dostatečného množství něhy dostane Jak nápad.


Miloval tak moc, že mu z rukou visely cáry tepen, aby krvácely pro lásku.


Před manželkou Martou by Jak nikdy nepřiznal, jaké kratochvíli se věnuje po nocích - jeho skrytou zálibou jsou totiž rvačky. Jak se prostě rád pere. Tuto stránku osobnosti před Martou skrývá, už jen to, že má nějaké tajemství je na jednu stranu pro něho vzrušující, ale na stranu druhou i poměrně ubíjející. Marta se tak hezky stará o domácnost a o děti a Jak by ji měl na rukou nosit, místo toho si jen vyčítá, že s nimi netráví víc času. Marta manželovou absencí samozřejmě trpí, i proto si založila na internetu profil na seznamce a vyhledává lichotky do cizích mužů, aby si znovu připadala chtěná.

Kristýna, Jakova dlouholetá kamarádka, je doma s malým děckem a ignoruje své zdravotní problémy. Její manžel Honza je pragmatik a tak trochu majetnický, na Kristýnu žárlí a nechce ji nikam moc pouštět. Milada je barmanka, která je vrbou pro druhé, ale nikdo nenastaví rameno jí, aby se na něm vyplakala a podělila se o své sny. Když Jak trojici osloví se svou ideou o založení Jednotky intenzivní mazlivé péče, nejprve se k tomu staví obezřetně, ale nakonec do toho půjdou, všichni do jednoho.

Jak moc jim jejich poslání poskytovat něhu změní život? Kolik toho dokáže jedno objetí? A jak se vším souvisí chlapec Kuprej, jehož jméno je v názvu?


Někteří z nás si zkrátka záměrně tvoří taková hnízda, místa vzletu do okolního světa, a to tak, aby v nich nebyl prostor pro váhání, pro polemiku. Často zařvou tak, že všechny pochybnosti utečou do kouta. Když se jim pak hnízdo začne pod pařátky rozpadat, nemusí se nutně jednat o katastrofu, mnohdy to může být naopak okamžik naděje pro vznik něčeho jiného, něčeho, kde se nikdo nebojí zakřiknutí nebo prudkého vzedmutí křídel.


V době, kdy u lidí ve velkém převažuje sobeckost a zahleděnost do sebe, jsou milá slůvka a láskyplné pohlazení stále méně častými jevy. Přitom i obyčejné objetí má na psychickou pohodu člověka zázračný účinek, o čemž se přesvědčí i hlavní aktéři příběhu.

U charakterů postav autorka vsadila na různorodost, postavy se nacházejí v odlišných etapách života, utápí se ve vlastních problémech a snaží se v životě nalézt své místo.


To je na životě krásné, že když jsme v klidovém stadiu, vyhledáváme vzrušení, abychom se zas jak na pružné gumě mohli vrátit ke známé jistotě. Jen nesmíme při těch všech dobrodružstvích ztratit pojem o tom, co je realita.


Kniha je celá vyprávěna v er-formě, přičemž má vypravěče, který čtenáře zahrnuje do příběhu, komunikuje s ním (pootočme, můžeme...), subjekt, který ví, co bylo, je a bude. Autorčin styl psaní mi sedl hned od začátku, stejně tak její slovní zásoba, která je pestrá a s níž spisovatelka velmi umně manipuluje.

Stejně jako je čtenář do příběhu vhozen, tak z něj na konci také odchází, přičemž postavy zanechává na stránkách a nechá je žít své životy. Je to jako když po letech zajdete s přáteli na skleničku, poslechnete si jejich životní trable a poté se rozejdete. S Kuprejem je to podobné, také se k němu časem budete chtít vrátit a znovu se s postavami setkat.

Kniha Kuprej je jednohubkou, která je svou tematikou nadčasová a jež před čtenáře staví, dle mého názoru, zásadní otázky ohledně mezilidské komunikace.


Název: Kuprej
Autor: Zuzana Hermanová
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2022
Počet stran:
ISBN/EAN: 978-80-7650-642-8  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme autorce Zuzaně Hermanové.