Labyrint: Nezdolné srdce - Simon Spurrier, Ryan Ferrier, Daniel Bayliss

31.10.2021

Překonejte nesčíslné útrapy a vypravte se znovu do Labyrintu

Jako malá jsem milovala film Labyrint z roku 1986, zbožňovala jsem ten příběh, kouzla a písně Davida Bowieho v roli krále skřítků. Jakou radost jsem měla, když se mi do rukou dostal komiksový příběh z téhož světa, který vypráví o tajemném původu krále skřítků.

Píše se rok 1797. Benátky jsou místem bujarých oslav a velkolepých maškarních bálů. Stálými hosty jsou i hrabě s hraběnkou, ale i oni hrají maškarády - hraběnka je totiž obyčejná služebná, která se zamilovala do lorda Tytona, jenž utíká před povinnostmi a skrývá se v Benátkách. Francouzská armáda je však v pohybu a pochoduje na Benátky, Napoleon při svém tažení zatýká všechny Angličany, a tak se lord Tyton rozhodne urychleně navrátit zpět do Londýna. V jeho plánu ale pradlena Marie a jejich dítě nefigurují. Před strachem z vydědění a ponížení vyřkne lord Tyton slova, která nelze jen tak vzít zpět - "Chci, abyste si odnesli mého syna." A skřítkové tak učiní...

Marie se svého syna nehodlá vzdát a udělá vše pro to, aby ho získala zpátky. Při své cestě kouzelným Labyrintem potkává mnoho nejrůznějších stvoření, získá nové přátele a také v sobě objeví sílu, jež jí pomůže překonat všelijaké překážky a možná i porazit Sovího krále.


"Máš přesně třináct hodin na to, abys prošla Labyrintem. Jinak se tvé dítě stane jedním z nás!
A ty Marie--
--pokud včas nedorazíš do hradu ve středu mého království--
- se staneš mou otrokyní."

Příběh Nezdolného srdce vzešel z pera tří mužů - Simona Spurriera, Ryana Ferriera a Daniela Baylisse. Musím uznat, že tvůrcům se podařilo do svého díla vdechnout jedinečnost. Příběh Labyrintu tak nyní může oslovit zcela novou generaci a pro "starší ročníky" je nostalgickou připomínkou, přinášející něco navíc, tedy události předcházející Sářinu dobrodružství.

Dílo je možné číst samostatně bez znalosti filmového zpracování, ale pokud se nechcete ochudit o celistvý zážitek, doporučuji nejprve shlédnout film, přestože pro dnešního diváka nejspíš nebude už tolik přitažlivý kvůli zastaralým efektům, ale stále jde o pěkný pohádkový příběh, jenž v sobě nese ponaučení. V Nezdolném srdci je na události z filmu odkazováno - příběh Marie je vyprávěn samotným králem skřítků Jarethem v době, kdy Sára hledá v Labyrintu svého bratříčka Tobyho. Díky tomu jsou v celém příběhu kouzelného Labyrintu vyplněna chybějící místa - Nezdolné srdce je jakýmsi prequelem.

Kresba se na první pohled může zdát poněkud dětská, ale při důkladném prozkoumání se v ní skrývají detaily, jež zaujmou leckterého dospělého. Komiks má přes 300 stran a klidně bych uvítala i více, protože bylo velice těžké se od knihy odtrhnout, a ráda bych poznala další tajemná zákoutí Labyrintu.

Knihu rozhodně doporučuji všemi deseti, má totiž v sobě vše, co je třeba k uspokojení čtenáře - lásku, zradu, odvahu, napětí, magické bytosti, krásnou a nápaditou kresbu, díky níž se na stránkách knihy skutečně odehrávají kouzla. Pokud jste jedinečné dílo doposud nezaregistrovali, tak je čas to napravit a nejlépe pro něj hned běžet do knihkupectví!


Název: Labyrint: Nezdolné srdce
Originální název: Jim Henson's Labyrinth: Coronation Vol. 1
Autor: Simon Spurrier, Ryan Ferrier, Daniel Bayliss
Překlad: Alexandra Niklíčková
Nakladatelství: Comics Centrum
Rok vydání: 2020
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-7652-030-1