Lady Mechanika: Tajemství mechanické mrtvoly - Joe Benitez

10.10.2020

Co se skrývá za krásou?

Lady Mechanika je temný steampunkový komiks, který má fantasy přesah. Pokud si myslíte, že znáte dějiny Anglie z doby průmyslové revoluce, pak se mýlíte. Tamní vědecké odvětví nabralo poněkud jiný směr a posunulo se až za hranice chápání běžných lidí.

Napůl mechanická, krásou oplývající žena, je jediná svého druhu, alespoň o tom byli všichni přesvědčeni. To vše však bere za své v momentu, kdy na vlakové nádraží dorazí smrtelně zraněná dívka, jež byla stejně jako Lady Mechanika částečně modifikována.

Rozjíždí se pátrání, v jehož čele stojí právě zmíněná mechanická žena, která krom samotného vyšetřování navíc pátrá po tom, kým vlastně je. Nic však není jednoduché, Lady Mechanice hází klacky pod nohy strojírenský magnát Blackpoole, tajemná žena s jedním okem, která má s Mechanikou nevyřízené účty a k tomu všemu se připlete tajemný Kain, jenž vše akorát více zamotá.

Lidé se často bojí věcí, kterým nerozumí. Tuhle pravdu znám odjakživa. Tedy alespoň co mi slouží paměť, jelikož na dobu, než mě přetvořili do této nepřirozené podoby, si nepamatuju. Bojí se všeho, co je odlišné. Každého, kdo vypadá jinak nebo se jinak chová, či jinak myslí. Straní se jich a zesměšňují je... pokud je rovnou nezabijí.

Jestli komiks o mechanické dívce opravdu něčím vyniká, pak je to skutečně nádherné grafické zpracování. Číst něco takového je pastva pro oči a nesmírná radost z toho, jak to vše ladí dohromady. Tím rozhodně neupozaďuji samotný příběh, který je tajemný s gradacemi v ten pravý čas. Nicméně mnohé souvislosti nejsou více vysvětlené, což doufám bude napraveno v dalších dílech komiksové série.

Vyobrazení Anglie 19. století je naprosto parádní a tamní technologie dalece přesahuje i to, co je v našem světě známo dnes. Vskutku "kouzelné" létající stroje, smrtonosné zbraně a možnost strojní modifikace lidí, to je něco, co zaujme snad každého potenciálního čtenáře. Zároveň bych rád "vypíchnul" myšlenku etiky a jejího užití v komiksu. Kdo má právo upravovat lidský druh bez jasného souhlasu dotyčného? Opět se tu rozehrává boj mezi vědou a právy jednotlivce. Stojí vědecký výzkum opravdu nad vším?

Knihy s Lady Mechanikou v hlavní roli na mě v knihovně čekaly dlouho a nyní při příležitosti vydání již čtvrtého dílu jsem si řekl, že je to už moc dlouho, a musím přiznat, že mě první díl naprosto nadchl. Příběh, ilustrace, autorovy nápady, to vše stojí za to. Někomu by možná příběh mohl připadat plošší, zde bych rád upozornil, že se jedná o komiks, ne o myšlenkové veledílo Jamese Joyce, a s tím je třeba ke knize přistupovat.

Osobně si myslím, že na poli komiksů se jedná o to lepší, co je v současnosti k dispozici, a s klidným srdcem neváhám Lady Mechaniku doporučit. Kdyby už pro nic jiného, tak minimálně pro ty dokonalé barvičky.


Název: Tajemství mechanické mrtvoly
Série: Lady Mechanika (1.)
Originální název: The Mystery of the Mechanical Corpse
Autor: Joe Benitez
Ilustrace/foto: Joe Benitez, Martin Montiel Luna
Autoři obálky: Joe Benitez, Peter Steigerwald
Překlad: Richard Klíčník
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 168
ISBN/EAN: 978-80-257-2141-4