Leviar: Králova mlha - Aleš Diviš

20.06.2022

Není společenstvo jako společenstvo

Zlodějíček, horský elf, rantir, iluzionistka, mnich a válečný barbar - vskutku rozmanitá parta, která se vypraví na cestu za záchranou celého světa před Bílým králem, hustou mlhou a krvelačnými satyry. Ano, čtete správně, tito satyrové totiž nejsou mírumilovní jako Tumnus z Narnie, ale všude tam, kam přijdou, rozsévají smrt.

Země Sylothys, kde se příběh odehrává, je tvořena dohromady pěti královstvími. Ale co je to za království, když ani jedno nemá svého krále? Strach brání lidem usednout na trůn, strach z Bílého krále a jeho hněvu. Meronth totiž před mnoha a mnoha lety uvalil na celou zemi prokletí, alespoň tak se to traduje. Kolik je ale na starých legendách pravdy?

Patron Asorilu, Rheen, si z babských povídaček nehodlá dělat těžkou hlavu, jeho korunovace se blíží. Za své troufalé rozhodnutí však draze zaplatí, a nejen on, ale i mnoho nevinných lidí...

Zloděj Nydeon se stane svědkem síly Bílého krále a je nucen uprchnout z Asorilu, na cestě ho doprovází horský elf Thelian, k dvojici se přidá také trpas... vlastně rantir Yogrif, skupinka se ještě rozroste i o další členy. Dohromady tak utvoří jakési společenstvo, jež se vydává nikoli do Mordoru, ale do všech možných končin světa, aby zjistili, jakým způsobem lze Bílého krále porazit.

Mohou si různé rasy navzájem důvěřovat a spolupracovat spolu? A jakou roli v tom všem hraje magie Leviar?


Ale tam venku se nic nezměnilo! Ignorovali mě a pohrdali mnou, jako bych byl pořád ten stejný člověk! Tak jsem to nemohl nechat. Bylo zapotřebí v nich vzbudit respekt. Bylo zapotřebí v nich vzbudit strach.


Leviar: Králova mlha je prvním dílem fantasy série od českého autora Aleše Diviše. Může fantasy z českého rybníčku u čtenářů obstát?

Velice mě potěšilo, že je na začátku knihy poměrně propracovaná mapa světa, podle mého názoru by každá fantasy měla nějakou tu mapku mít. Krom toho, že krásně dokresluje příběh a vypovídá o promyšlenosti celého světa, tak se podle ní čtenář i dobře orientuje, když hrdinové cestují z jednoho místa na druhé. Ráda sleduji, kudy všude jejich cesty vedou.

Užité názvosloví není hloupé, nepůsobí vůbec směšně, naopak jména měst, ale i postav jsou důmyslná a ve čtenáři evokují epičnost (např. postavy. Yogrif a Skyanna nebo místa Kaorath či hrad Haarwell apod.). Nemyslete si, ono vymyslet tolik jmen a názvů dá práci, navíc by se tento úkol neměl podcenit, protože se jedná o jeden ze základních pilířů příběhu, v tomto případě se autorovi skutečně podařilo přijít s něčím neotřelým.

Celkem čtrnáct kapitol je proloženo krátkými úryvky / promluvami, díky nimž si postupně můžeme utvořit celistvý náhled na vývoj historických událostí, který je nám zprostředkován samotným Meronthem. Jedná se o efektivně zvolený prvek.

Co se týče tempa příběhu, ze začátku je logicky pomalejší - přece jen se jedná o rozjezdový díl, takže než se čtenář se vším seznámí, chviličku to potrvá, naštěstí se díky čtivosti do děje ponoříte skutečně rychle, od poloviny vše postupně graduje a závěr je napínavý, připravuje si tak půdu pro pokračování.

Postav v knize není zrovna málo, o to více mě překvapilo, že každé z nich autor dokázal dodat na zajímavosti. Stěžejní figurkou na šachovnici je samozřejmě Nydeon, ale když se skupina rozdělí, dokážou příběh utáhnout i ostatní postavy, o nichž se toho chcete dozvědět co nejvíc.

Leviar: Králova mlha může i díky obálce působit pohádkově, ovšem v ději jsou přítomny násilné pasáže, a tak bych knihu nedoporučovala úplně malým čtenářům. Primárně je určena pro všechny fantasy nadšence, kteří jistě ocení fakt, že i český autor dokáže napsat docela ucházející fantasy.


Název: Leviar: Králova mlha
Série: Leviar 1.
Autor: Aleš Diviš
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN: 978-80-253-5612-8


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství a autorovi.