Lockdown - Alexander Gordon Smith

20.02.2021

Cesta do pekla a nikdy zpátky

Když v Anglii začaly řádit gangy mladistvých, místní vláda neměla na vybranou a přistoupila k radikálnímu kroku, nechala soukromou společností zřídit vězení hluboko pod povrchem, kam se rozhodla posílat všechny děti a mladistvé, kteří se dopustí vážných zločinů. Toto místo dostalo jméno Výheň. Nutno podotknout, že pojmenování to bylo trefné, mnozí tamní chovanci by totiž určitě raději skončili v pekle, než se dostat tam, kde veškerá naděje končí.

Když Alex ukradl své první peníze, zajisté nepředpokládal, kam jeho dráha bude směřovat. Na každého jednou dojde, ale to, co se stalo jemu, s tím nepočítal ani v nejhorších snech. Někdo mladíka sledoval, někdo si na něj brousil zuby, někdo se rozhodl, že ho dostane do Výhně. Alexův nejlepší kamarád Toby zemře a veškerá vina padne právě na mladého zlodějíčka. Najednou to vypadá, jako by se proti němu spikl celý svět. Normálně by Alex putoval do chládku, ale ve Výhni chlad není.

Říká se, že naděje umírá poslední, dole pod povrchem to však vypadá, že nikdy žádná naděje ani neexistovala. Noční návštěvy monster v plynových maskách, psi bez kůže a strážní s podivně stříbrnýma očima, to je moc na jednu noční můru. Správce věznice působí jako sám ďábel a ani ostatní vězni nejsou zrovna přátelští. Doklepe Alex svůj krátký život pod zemí, nebo z Výhně přeci jen nějaká cesta vede?

"Já zas vím tohle," doplnil jsem. "Správce v lidech rozhodně probouzí teatrální sklony." Zee a Donovan si pobaveně odfrkli. "Takže mu to tady patří?" zeptal se Zee. Já i Donovan jsem zavrtěli hlavou, ale vysvětlování jsem nechal na svém spolubydlícím. "Výheň se to tady nejmenuje jen tak náhodou, ty trumbero," řekl. "Vězení nechal vybudovat Alfred Furnace. Furnace jako výheň, chápeš? Nějaký podnikatel, dost bohatý, aby tohle všechno zaplatil. Nikdo o něm pořádně nic neví, nechodí sem. Nejspíš někde sedí na trůně a počítá prachy, co mu vláda platí za to, že z ulic odklidí ničemy, jako jsme my."

První díl trilogie Útěk z výhně nese pojmenování Lockdown a pojednává o jedné kapitole v životě třináctiletého sígra Alexe, který se dostane na to nejhorší místo, kam se mladý člověk může kdy dostat. Přestože byl z vraždy obviněn křivě, nikdo mu nevěří, a tak je odsouzen na doživotí. Výheň však není obyčejné vězení, místní bachaři nepůsobí ani trochu lidsky a už od prvních dnů v ní je jasné, že lidského tam není prakticky nic.

Kniha se mi četla velice dobře, příběh je to poutavý, i když originalita poněkud pokulhává. Hlavní postava má vlastní hlavu a ne vždy je úplně sympatická, vše však zachraňuje jeho nový "kamarád" Donovan, se kterým sdílí celu, je očividné, že má srdce na správném místě, i když si hraje na velkého drsňáka.

Příběh utíká svižně, je plný akce a dobře dávkovaného násilí. Jsem toho názoru, že se jedná o čtení spíše pro mladší čtenáře, asi tak ve věku samotného hlavního hrdiny. Kniha není příliš drsná, vulgarity jsou mnohdy značně usměrňovány a Výheň také mohla být horším místem, i když depresivně působí až dost. Za mě by tam mohla být mnohem více rozebrána hororová stránka děje, stále ve mně zůstávají otázky - Kdo jsou ti strážci? Co se skrývá pod plynovými maskami oněch kreatur, jež vylézají především v noci? Co ti psi bez kůže? Domnívám se, že potenciál příběhu nebyl adekvátně vyčerpán. Upřímně doufám, že zbylé dva díly poskytnou více odpovědí než otázek.

Zcela chápu, že ne vše mohlo být prozrazeno v prvním díle, a to je naprosto v pořádku. Autor tak navnadil čtenáře a připoutal si je ke své tvorbě. Já se na další díly určitě moc těším, protože prostě potřebuji vědět, jak to bude dál. Když to shrnu, čtení mě moc bavilo, obsahově to není příliš dlouhé, jedná se o čtivo tak na jeden večer, pokud si to nedávkujete pomaleji. Jako samostatná kniha by to zřejmě neobstálo, jako první díl série je to moc fajn a hodnotil bych to jako lepší průměr pro dospělé a jako skutečně skvělou knihu pro mladší čtenáře.


Název: Lockdown
Originální název: Lockdown
Série: Útěk z výhně 1.
Autor: Alexander Gordon Smith
Překlad: Blažena Kukulišová
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 296
ISBN/EAN: 978-80-7642-581-1


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.