Mágia splnu - Katarína Senajová

05.08.2018

Packu na to, mňau!

Kdo by nechtěl mít doma dvě malé chlupaté kuličky? Když Mirčina maminka přinese domů dvě koťátka - jedno bílé a druhé černé - Mirka se do nich okamžitě zamiluje. Pojmenuje je dle jejich barvy na Belku a Čerku. S příchodem koťátek začíná i jedno velké dobrodružství.

Mágia splnu je rozdělena do dvou částí. První část vyšla v roce 2014 a druhá, s totožným názvem, část vyšla letos, tedy o čtyři roky později. Autorkou je začínající spisovatelka Katarína Senajová, která se nebála žádné výzvy a knihu si vydala vlastním nákladem. Byl to rozhodně dobrý krok, jelikož by byla obrovská škoda, kdyby se kniha nedostala ke čtenářům. Příběhů o zvířecích kamarádech totiž není nikdy dost!

První část nám představuje Mirku a její kočky Belku a Čerku. Vypráví o Mirčiných vrstevnících, rodině a o změně, kterou si Mirka začne uvědomovat s příchodem koťátek. Rozumí jim totiž více, než je obvyklé. Dokáže se naladit na kočičí vlnu, zlepší se jí zrak i sluch a noční vycházky za svitu měsíce jsou pro ni velmi lákavé. Mirčiny schopnosti jsou ale nestálé. Za úplňku nabývají na intenzitě, kdežto v novu se vytrácejí. Co když o ně jednoho dne přijde? Proč se to děje zrovna jí? Existuje ještě někdo takový, jako je ona? Musí být neustále na pozoru, aby její přátelé a rodina nic nepoznali.

Nadišiel večer. Noc. Počasie sa vydarilo. Luna sa sice blížila k novu, no vonku bolo veľa mačiek. Péťaišla spať, mama mala nočnú, Lena chrápala už dávno, otec odišiel do garáže. A Mirka povedala, že ide spať. Ale nešla. Dnu v izbe zavreladvere a o kľučku zavadila opierku stoličky. Perinu našuchorila akože spí, svetlo zhasla. Zavolala mačičky a otvorila okno.

Ve druhé části se musí Mirka s přáteli popasovat se záhadnými malými fotografy, kteří je v noci sledují, udělají fotku a utečou. Co je to za děti? Proč je fotí? Ve městě se objeví ještě jedna kočičí dívka, s níž se Mirka již setkala. O koho se jedná? Setkají se znovu? Ve druhé části se můžete těšit na ještě více kočiček, a i na pejska dojde.

Mirka je třináctiletá puberťačka, s kamarádkami chodí na nákupy, do klubu, no prostě podnikají všelicos. V jejich věku se zabývají naprostými banalitami, které jsou však pro ně primární a důležité - to, co si myslí okolí, s kým se kdo baví, co má která holka na sobě... Taky nesmí chybět kluk s velkým K a tím je zde Denis, starší bratr jedné z Mirčiných spolužaček.

Belka s Čerkou jsou mladé kočičí slečny, které našly u Mirky domov, lásku a přátelství. Obě jsou hrozně roztomilé a pasáže s nimi jsou vtipné, milé a vlastně nejlepší! To, jak se s Mirkou dorozumívají, občas se i hádají, ale i jak se o ni zajímají a starají, to je pevné kočičí pouto.

Čo sa prisahá při Lune, to sa nesmie porušiť.

Jazyk knihy je srozumitelný, autorka text psala jako třináctiletá slečna a v takové podobě, s pár korekturami, text také vyšel, tudíž máme před sebou příběh, který je z hlediska výrazových prostředků naprosto uvěřitelný, protože autorka byla při jeho vytváření ve věku hlavní hrdinky Mirky. Druhá část příběhu vyšla o čtyři roky později. Rozhodně si můžeme povšimnout posunu, ať už je to volbou jazykových prostředků, či dynamičností a svižností děje. Autorka umí vyprávět příběh s lehkostí, jde přímo k věci, nezbrzďuje děj sáhodlouhými popisy a její dialogy jsou svižné a reálné.

Pro některé by mohlo být trochu obtížné se začíst do druhé části knihy v tom smyslu, že příběh navazuje tam, kde skončil. Já měla to štěstí, že jsem obě části četla hned po sobě, ale někdo, kdo by měl od knih časový odstup, by mohl mít problém s vybavováním si, oč šlo. Chci říci, že mi za začátku chyběla jakási stručná rekapitulace předešlých událostí a charakterů.

Knihu doprovází několik ilustrací, které má na svědomí autorka. Nejen že příběh vymyslela, ale také si ho sama ilustrovala a to zaslouží obdiv. Možná bych těch kreseb uvítala o trochu více. Katarína Senajová jako spisovatelka, ilustrátorka a vydavatelka - na co dalšího se od ní můžeme v budoucnu těšit?

Příběh doporučuji spíše mladším čtenářům, kteří se v postavách budou více vidět a budou s nimi sympatizovat. Tím nechci tvrdit, že po knize nemohou sáhnout i ti starší. Já jsem také již mimo cílovou kategorii, a přesto jsem si čtení užila. A nakonec je to nutnost pro všechny kočkomily!

Název: Mágia splnu 1. část, Mágia splnu 2. část
Autor: Katarína Senajová
Nakladatelství: vlastním nákladem
Rok vydání: 2014, 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 216, 260
ISBN/EAN: 978-80-971786-5-9, 978-80-973076-1-5

Za knihy mnohokrát děkujeme autorce Kataríně Senajové.