Magořina - Carlton Mellick III

12.09.2022

Na chatě se dají dělat i jiné věci než jen souložit

Když se rozmanitá pětice mladých lidí vypraví do hlubokých lesů na chatu jednoho z nich, už cestou lemovanou mrtvými zvířaty je jasné, že to nebude odpočinkový víkend plný alkoholu, sexu a zábavy. I když záměr trojice roztleskávaček a tří sportovců byl více než jasný. V lese totiž žije něco, co patří jen do nočních můr.

Kupodivu to, čemu se výletníci budou muset postavit, není to nejzvrácenější široko daleko. Chutě a povahy skupinky mladých jako by vypadly z příručky o nejhorších deviací v celé galaxii. Přežijí monstra jedna, nebo monstra dva? A co na to sám les? Jste připraveni na bizár toho nejhrubějšího zrna?

Pamatujte, nejsou vše jen ústa, co zuby má...


V lese něco žije. Něco ne tak úplně lidského. O kameny si to brousí zuby a u potoka to pojídá žáby. Vidí to světla v dálce. Světla na místě, kde je většinou tma. Ta světla obestírá něco zlého. Něco zlovolného. Musí to ta světla zahnat. Musí to zahnat to zlo, všechno zlo, co tu je.


Knihou Magořina Carlton Mellick III opět nezklamal, potvrdil svou pozici nekorunovaného krále žánru bizarre a patrně toho nejzvrácenějšího publikujícího spisovatele.

Nejedná se o mé první setkání s tvorbou tohoto autora, takže se nedá říct, že bych byl překvapen, znechucen nebo šokován. Věřím však, že pro neznalé může být Magořina zdrojem nechutenství a špatných snů. Příběh by mohl svým námětem evokovat klasické splatter/slasher filmy o domech v temných lesích, jako je Evil Dead, Chata v horách a podobně. Nenechte se však zmást, ne nadarmo se říká - All Monsters are Human.

Mellick nevyniká vzletnými slovy a květnatými souvětími, i když přiznám, že slovo ostrakizovat bych zde nečekal. Nevím, zda jde o autorův výjev, nebo invenci překladatele, ale potěšilo. Postavy v knize prodělávají určitý vývoj, je fajn, že se nejedná o ploché charaktery, naopak, nad jejich rozmanitou psychikou by Freud zaplesal.

Na zadní straně přebalu najdete "varování", že se kniha nehodí pro mladší 18 let. Nevím no, když mohou číst lidé o válkách... Proč nečíst nechutně zvráceného Mellicka? Ale to je na uvážení každého z nás. Počítejte s vraždami, masakrem, střevy, hovny, krví, sexem, sekáním údů, střelbou, mutanty, orgasmy, blitkami, vagínami, penisy... a to vše v řeči, která není publikovatelná před desátou večerní.

Kdyby byla Magořina jediným autorovým počinem, který bych znal, patrně bych hodnotil výš, takhle je to pro mě nevýrazný průměr. Pro fanoušky osmdesátkových slasher hororů to bude ale zaručeně příjemné čtení.


Název: Magořina
Originální název: Apeshit
Autor: Carlton Mellick III
Edice: Club Bizarre 6.
Autor obálky: Ed Mironiuk
Nakladatelství: Carcosa
Překlad: Milan Žáček
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 174
ISBN: 978-80-88243-76-2