Maková válka - R. F. Kuang

22.06.2022

Lze u bohů hledat naději, nebo jen zkázu?

Makové války mají pramálo společného s poetičností těchto rudých květin, a to i přesto, že jsou s nimi nesmazatelně spojené formou opia, ve kterém miliony lidí našly otupělost a ztratily vůli k životu a boji. Nespojuje je pouze droga, jak pro květiny, tak pro válku je charakteristická rudá barva, rudá barva s typickým železitým zápachem, rudá je krev, která během krutých bojů prosákla celou zemí... Dvě makové války skončily a ta třetí je blíž, než si lidé v nikanské říši myslí. Mukenský svaz se totiž nehodlá spokojit s mírem.

Fang Žu-nin řečená Rin není spokojená se svým dosavadním životem, ne, doslova ho nenávidí. Žije u pěstounů, pracuje v jejich obchodě a slouží jako jejich donášková služba pro zákazníky, hledající únik z reality pomocí opia. Když se dozví, že by její budoucnost měla být po boku staršího muže coby jeho pouhá "matrace", rozhodne se, že s tím něco udělá, a nemíří zrovna nízko. Rin se rozhodla splnit náročné zkoušky na Sinegard, nejprestižnější a poněkud snobskou školu v Nikanu.

Asi by se jednalo o poměrně krátký příběh, pokud by se Rin na školu nedostala, a tak se vypravuje na cestu napříč celou zemí, aby se stala elitním vojákem nikanské říše. Jak se ale může patnáctiletá holka ze zemědělské provincie Kohouta rovnat těm nejbohatším a nejchytřejším spolužákům, kteří jsou na svou životní dráhu připravováni již od narození? Rin však ani zdaleka není obyčejná, je inteligentní a urputná, navíc se nikdy nevzdává, a ještě jen tak mimochodem, dovede komunikovat s bohy... Bude to její záchrana, nebo zhouba?


"Všimla jsem si, že loutkář se nezmínil o tom, jak jsme ve skutečnosti vyhráli druhou makovou válku," nadhodila Rin po chvíli. "Vždyť víš. Spýr. Jatka. Tisíce mrtvých za jedinou noc."
"No, je to koneckonců pohádka pro děti," odpověděl Kitáj. "A genocida je trochu depresivní."

Maková válka se částečně zakládá na skutečných událostech a válkách mezi tehdejší Čínou a Japonskem. Nicméně tehdejší historie je spletitá a rozpoznat rozdíly mezi legendami a realitou je náročné i pro mnohé učence. Kniha je žánrově vedena jako fantasy, pokud ale čekáte čínské draky a jiné nadpřirozené bytosti, budete zklamáni. Příběh totiž pracuje s dávnými bohy, duchy a legendami. Což je super, je to originální a neokoukané téma. Přesto nemohu říct, že bych byl z Makové války nadšen tolik jako čtenáři, kteří ji vychvalují do nebes a nebojí se použít slovní spojení jako nejlepší fantasy kniha roku... ehm.

Kniha, rozdělená do tří částí, mi připadá jako dva lehce navazující příběhy, které ale vlastně spolu tak úplně nekorespondují. První část, kdy Rin studuje na Sinegardu, má lehkou atmosféru, je to chytlavé, zajímavé a vtipné. Scény s učitelem mudrosloví Ťiangem byly zábavné, měly své kouzlo. Na škole samozřejmě najdeme i šikanu, oblíbené a méně oblíbené studenty a přísné učitele. Čtenář se zde seznamuje s postavami, učí se historii země a také legendy, které jsou možná víc skutečné, než je sama učená minulost... Není to sice nic originálního, ale má to své kouzlo.

Na druhou stranu, jakmile vypukne válka a studenti musí dospět a zemi začne obcházet smrt, z pohodového příběhu se stává poněkud zamotaný příběh s nepřemožitelnou hrdinkou v čele. Nenechte se zmást, válka není to, co by v knize bylo zobrazeno špatně. Jedná se o drsný nájezd plný rozčtvrcených těl dospělých a dětí, stahování z kůže, hořící muži a ženy a mnohem víc. Autorka se toho nebojí a věrohodně zobrazuje všechny hrůzy války, kdy drogy a znásilňování jsou jen kapkou vody v oceánu krve. To by bylo v pohodě, ale přišlo mi, že právě v druhé části se do vyprávění spisovatelka tu a tam zamotala. Nehledě na mnohé nelogičnosti. Ale vzhledem k tomu, že se pořád jedná o fantasy, dalo by se to odpustit.

Co jsem snášel hodně špatně, bylo jakési pobožštění hlavní hrdinky, ač byla kolikrát zraněna, byla na pokraji smrti, vždy se z toho dostala bez vážnějších potíží, všichni okolo přitom vesele umírali. V první části byla Rin odhodlaná, ale pokorná, v části druhé působila arogantně a nedbala na rady moudrých. Zatímco v mnoha příbězích se z fracka stává rozumný dospělý, zde mi to připadalo naopak. Stejně tak atmosféra mohla být lepší, ano jsou tu hrůzné činy, ale nějak na mě nezapůsobily, šel bych více do hloubky.

Jsem moc zvědavý, s čím přijde druhý díl trilogie, docela mě mrzí, že si autorka první knihu nevyhradila celou pro studium, historii a popisy, mnohé by si zasloužilo více prostoru, a to nemyslím jen historii a obětování Spýru. Postavy jsou charakterově rozvinuty docela dobře a oceňuji progres u vedlejších "hrdinů". Je dost možné, že bude problém právě s hlavní postavou. Rin mi přitom ze začátku přišla bezva, nebála se, nevzdávala, ale k závěru mě už spíš vytáčela. Mé očekávání naplněno nebylo, to se stává.

Není to hloupá kniha, má nápad, zajímavé prostředí, osobité postavy, bohy, šamanismus, ztráty i obětování, zradu i vítězství, ale... Maková válka je příběhem dívky, která chce vše, ale nic nedá, která se do všeho pouští po hlavě, ale nikdy si ji nerozbije... je to příběh, kde budete skákat sem a tam, ale moudří z toho nebudete, mnoho věcí je nakousnuto, ale pointa jaksi chybí. Můj subjektivní názor je, že prostě a jednoduše autorka nevyužila plný potenciál příběhu, a pevně doufám, že dvojka bude o chlup lepší.


Název: Maková válka
Série: Maková válka 1.
Originální název: The Poppy War
Autor: R. F. Kuang (pseudonym)
Překlad: Daniela Orlando
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022
Počet stran: 535
ISBN/EAN: 978-80-275-1025-2