Mamince se budeš líbit - Jaroslav Konvička

13.08.2020

Tajuplný život Aleny V.

Alena Vávrová by mohla být ženou jako každá druhá - pracuje jako učitelka, má oba rodiče, sestru, ale přesto je nešťastná. Společenské konvence ji tlačí do manželství, do rodičovství a ona zatím ne a ne potkat toho pravého. Dalo by se říct, že Alenka prochází jakýmsi syndromem vyhoření a do toho všeho se blíží Vánoce. Když už se zdá vše beznadějné, přiřítí se jednoho deštivého večera princ v černé škodovce a začnou se dít věci.

Kristián, jak se dotyčný jmenuje, je splněním všech ženských mokrých snů. Pohledný, úspěšný, ale také záhadný a nepoddajný, prostě gentleman s ďáblem v těle (a navíc miluje knihy). Mladá učitelka nemůže uvěřit, že by ji potkalo takové štěstí, aby muž jeho formátu mohl stát o ženu, jako je ona, a světe div se - stojí. Jak čas plyne, vše se postupně zamotává a z původního románku bez závazků se stává téměř osudová love story se vším, co k ní patří. Vše by ale ještě mohlo nakonec dopadnou dobře, kdyby v tom všem nebyl jeden jediný skutečně obrovský háček.

Alena mu zpříma pohlédla do očí.
"Miluji tě," vyloudila ze sebe s roztomilou něžností.
"Já vím. Právě proto to dělám. Abychom už mohli být jen spolu."

Žijeme v době, která na nás klade stále větší nároky. V práci se od nás očekávají nadstandardní výkony, přičemž se stačí jen otočit a pomluví nás i klika od dveří. Kamarádství nejsou taková, jaká se zdají, a ani v rodině to nemusí fungovat, jak bychom si přáli. Každého snad jednou dostihnou otázky, proč nejsme ženatí, vdané, nemáme potomky, peníze atd. Člověk musí být stále silnější osobností, aby dokázal přežít a nezbláznit se. Mnohdy se tak útěk mimo realitu může zdát jako jediné východisko.

Abych byl upřímný, když jsem s knihou začal, říkal jsem si, proč to čtu, očividně se jedná o naivní románek pro ženy a uvažoval jsem nad tím, že jeho přečtení a zrecenzování přenechám své přítelkyni. Ale vydržel jsem, a udělal jsem dobře. Příběhu se nadá upřít plynulost a v druhé polovině jisté napětí. Jakkoli se mohla knížka zdát zpočátku plytká, závěr byl překvapující a nebojím se říct, že jsem to nečekal. Autor čtenáře udržuje stále v jakési pohodě a najednou bum. Kniha Mamince se budeš líbit z pera Jaroslava Konvičky je pro mě velkým letošním překvapením.

Rozsahem knihy by se dalo hovořit o novele, takže se hodí tedy i pro ty, kteří nemají času nazbyt. Přestože může kniha na první pohled vyvolávat dojem typického románu pro ženy, ve skutečnosti se jedná jen o jakýsi zastírací manévr. Pro mě osobně v sobě příběh nese jisté poselství. Nic nemusí být tak, jak se skutečně zdá, a některé naše činy mohou nevratně poškodit lidi, které máme rádi. To, nad čím mohou někteří jen mávnout rukou, může být pro ostatní návod, jak žít vlastní Prokletý ostrov.

Moc se mi líbilo jisté zapracování světových klasiků do příběhu, je to jistá inspirace pro čtenáře, co by si mohli přečíst příště. Protože klasika není mrtvá. Osobně bych uvítal, kdyby kniha šla více do hloubky, potenciál k tomu totiž má. Nebojím se knihu doporučit. Přestože se nejedná o žádné velké dílo z pera světově proslulého autora, má v sobě něco, co leckdy knihy postrádají - moment překvapení, a tím si mě získala.


Název: Mamince se budeš líbit
Autor: Jaroslav Konvička
Autor obálky: Alena Šulcová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 152
ISBN/EAN: 978-80-88363-02-6  


Za knihu mnohokrát děkujeme autorovi Jaroslavovi Konvičkovi.