Margaret Raven -    Barbora Šedíková

31.08.2017

Smrtí to teprve začíná

Vítejte v Anglii - vítejte ve Welltonu. Ocitáme se v městečku, které se může jevit naprosto běžně, je to místo, které se vůbec neliší od míst jemu podobných... Omyl, ne nadarmo se říká, že na první pohled se dát nesmí. Wellton totiž vůbec není obyčejný. Wellton svírá jedno strašlivé tajemství vedle druhého. Všudypřítomná smrt, duchové, legendy, pověry, předsudky, nenávist, zloba, strach, černá nevěsta, čarodějnice, hrozivé Weltonské sídlo a mnoho, mnoho dalšího. Aby toho nebylo málo, má i naše městečko, jako každé zvláštní městečko, svůj ústav pro duševně choré.

Co ale většina míst postrádá, je Margaret Raven. Dívka, které muži padají k nohám. Dívka, kvůli které muži umírají.

Tí, ktorí ju videli len z diaľky, o nej hovorili, že je cool. Tí, ktorí ju nepoznali, vraveli, že je divná. Tí, ktorí s ňou sedávali při obede, rozprávali, že je rebelka. Rodina o nej tvrdila, že je anjelik. Tí, od kterých brala cigarety, sa jej klaňali. Pre bývalých frajerov bola kráľovná. Pre chalanov z výtvarného krúžku stvár-ňovala bohyňu.

Jaká však Margaret byla ve skutečnosti? Mnozí si mysleli, že odpověď na tuto otázku znají. Včetně Roberta, slepého chlapce, který byl Margaret prakticky nejblíže. No myslet si to mohli, nemohli být však dále od pravdy... Ať byla jakákoli, rozhodně byla jedinečná. Ano, byla. Margaret Raven je totiž mrtvá. To je však něco, s čím se Robert jen tak nehodlá smířit, a tak se vydává na cestu osamělého bojovníka za spravedlnost. Svým jednáním rozjíždí koloběh událostí, jež neovlivňují pouze jeho život, a zaplétá se s lidmi, o jejichž existenci by většina lidí raději ani nevěděla.

To, zda se Robertovi podaří přijít celé záležitosti na kloub, Vám neřeknu. Abyste se to dozvěděli, budete si knihu muset přečíst. Co Vám však prozradím je, že nic není takové, jaké se zdá. Kniha Margaret Raven je knihou mysteriózní, a proto běžné vnímání reality neočekávejte a počítejte s tím, že vše může být úplně jinak.

Místo, kolem kterého se většina knihy točí, je Welltonské sídlo, místo plné duchů v područí první majitelky, ducha černé nevěsty. Krvavá historie města přivedla do sídla mnoho ztracených duší, včetně malé Lucy, která zemřela v útlém věku moc ošklivou smrtí. Na to vše dohlíží Welltonská čarodějnice, díky níž je nejen sídlo ale i město a okolní lesy plné vlků velice bezútěšné místo.

Knihu, kterou zde recenzuji napsala začínající slovenská spisovatelka Barbora Šedíková, je to autorčin debut a upřímně, je to znát. Předně bych ale rád vystihl to, kvůli čemu stojí za to si knihu přečíst. Jak bylo řečeno, jedná se o mysteriózní duchařský román a těch na knižním trhu mnoho není. Kniha má dobrý spád, čte se rychle a vzhledem k rozsahu se u ní vlastně ani nestihnete nudit. V knize je ale mnoho věcí, které ve mně zanechávají poněkud rozporuplné pocity. Prvně bych rád zmínil určitou překombinovanost, autorka do knihy vkládá mnoho informací, mnoho postav, skvěle rozehranou dějovou linii, ale...! Ale tohle vše vmačkává do pouhých 189 stránek, díky takhle malému prostoru může, a často tomu tak bohužel je, děj působit poněkud chaoticky. Také postavy díky tomu působí ploše, nemají možnost více rozehrát své charaktery a je to škoda. Stačí se zaměřit na hlavní postavu - Roberta. Je to kluk, o němž víme pouze to, že Margaret velice miloval, ale to je vše. Nevíme, jak přišel o zrak, nevíme nic o jeho životě, nic o jeho rodině, a přitom to jsou informace, které dělají knižní postavy zajímavé. Jak může čtenáři přirůst k srdci někdo, o kom nic neví? Kniha má dobrý nápad, kdo by ostatně neměl rád duchařské historky, jenomže díky přeplácanosti tak ze stránek knihy strach vyprchává a místo, aby si čtenář vychutnával atmosféru hrůzy, tak knihu dočítá jen proto, aby se dozvěděl, jak to vlastně celé skončí.

Na druhou stranu je to autorčina prvotina a s tímto statusem jsem knihu i četl a co si budeme nalhávat, bavila mne. Co bych změnil a nezměnil je věc silně individuální, přesto bych pro příště uvítal poněkud více stránek. Kniha není seminární práce s omezeným počtem znaků, ale šance k tomu se vypsat a rozehrát příběhovou symfonii. Doufám, že druhý díl bude minimálně na jednou tolika stránkách a nechci slyšet, že druhý díl nebude, protože ten konce mne zdvihl ze židle! Potřebuji vědět co bude dál!


Název: Margaret Raven
Originální název: Margaret Raven
Autor: Barbora Šedíková
Nakladatelství: Magna
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 192
ISBN/EAN: 978-80-8991-721-1

Za knihu mnohorát děkujeme Vydavateľstvu Magna.