Marvel 1602 - Neil Gaiman, Andy Kubert, Richard Isanove, Scott McKowen

27.07.2022

Superhrdinové, za vlast a královnu!

Počátek 17. století, rok 1602. Tzv. zlatý věk Anglie se pomalu, ale jistě blíží ke konci, na trůnu se sice stále drží tudorovská panovnice Alžběta I., ale její zdraví je podlomené, navíc o její místo usiluje Jakub VI. Skotský. Situace to není zrovna ideální, naštěstí má královna po boku svého věrného vrchního špiona, sira Nicholase Furyho, a dvorního čaroděje Dr. Stephena Strange...

Nad anglickou zemí se snášejí podivné mraky, nebe zaplavuje krvavě červená záře, což nikdy neznamená nic dobrého, dále se přidává zemětřesení, a aby toho nebylo málo, tak je na mnoha místech nadměrný výskyt záplav. Že by se už blížil konec světa? Nikoliv! Přírodní katastrofy mají zcela jiné vysvětlení - nadpřirozeno. Na to obyčejní vojáci nestačí, zde je zapotřebí zavolat povolanější. Na scénu tak nastupují hrdinové Marvelu v trochu jiném kabátku... či spíše nařaseném límci.

Vše, co se nějakým způsobem vymyká "normálnu", je třeba zahubit, a tak jsou stavěny hranice a lidé s podivnými schopnostmi, tzv. mutanti, jsou na nich upalováni. Stejný osud má potkat i muže s křídly, naštěstí jeho cesta ještě není u konce. Záchrana se blíží. V temných anglických uličkách se pohybují vrazi s jediným úkolem, kdo je ale jejich cíl? Fury a jeho pomocník Peter Parquagh - okolo kterého se vždy ochomejtá nějaký ten pavouček, ale prozatím se žádnému nepodařilo se do chlapce pořádně zakousnout kusadly -, se snaží nalézt jakékoliv indicie. Z Jeruzaléma vyjel Stařec, jehož vozík ukrývá tajemství řádu, které může být pro vítězství zcela rozhodující, naproti mu na rozkaz Furyho vyráží slepý bard Matthew Murdoch a krásně vražedná vdova Natasha. V pevnosti inkvizice ve Španělsku kuje nejvyšší inkvizitor pikle, po ruce mu je sestra Wanda a rychlý posel Petrosi. A k anglickým břehům připlouvá loď, na jejíž palubě je čtrnáctiletá dívka s poselstvím pro královnu, Virginie Dareová z americké kolonie Roanoke, a její indiánský ochránce Rojhaz.

Umíte si představit americké superhrdiny v kulisách 17. století? Že ne? Komiks 1602 vám ukáže, jak jim to tam náramně sluší, a přitom se ještě pokusí zachránit svět.


Všechno má svůj čas. Na jaře svět kvete. V době zrání třešní zrají třešně. Tady však jedno období začalo o více než tři sta let dříve: období hrdinů a zázraků.


Takovou renesanční Anglii, jakou stvořili uznávaný spisovatel Neil Gaiman, kreslíř Andy Kubert, kolorista Richard Isanove a autor obálek Scott McKowen, jste dozajista ještě nepoznali.

Kniha Marvel 1602 je rozdělena na celkem osm částí, přičemž na konci knihy je bonusový materiál v podobě scénářů a skic. Neil Gaimen pracoval s již existujícími postavami ze světa Marvelu, pouze je přizpůsobil dané době, zapojil je do politického dění a přisoudil jim různé role ve společnosti. Krom již výše zmíněných superhrdinů se v knize čtenář setká také se speciální školou Carlose Javiera a latverským hrabětem Otto von Doomem a nakonec se objeví i... Kdo? No to si budete muset přečíst sami. Výskyt hrdinů je skutečně pestrý a nejedno srdce zaplesá, když na stránkách uvidí svého oblíbence. Rozehráno je hned několik dějových linek, které se ke konci spojí do grande finale.

Umístění hrdinů do historické doby je zajímavé, určitě je to prvek, který by mohl ke komiksu přitáhnout i ty, kteří se ve světě Marvelu příliš neorientují, zde tak mají možnost poznat několik osobitých postav na jednom místě. Co se týče scénáře, Neil Gaiman rozhodně nezklamal, naopak dodal světu Marvelu zcela nový rozměr, jeho bravurní vypravěčský talent se tak ani na stránkách komiksu nezapře (zejména po úspěchu se Sandmanem). Rozhodně nečekejte velké exploze a nadměrné užívání superschopností, na tom příběh nestojí, naopak, Gamain se právě této frekventované šabloně chtěl vyhnout, a tak vzniklo něco zcela jedinečného. Víc těchto skvostů, prosím! A kresba? Doslova pastva pro oči. Aby také ne, když za ní stojí tak velká jména. U hlavní obálky knihy, a i dalších obálek, které jsou předěly jednotlivých částí / sešitů, se Scott McKowen nechal inspirovat dobovými divadelními plakáty, 17. století z nich tak doslova dýchá. Andy Kubert zas umně dokázal moderní hrdiny zapasovat do dvorního prostředí, přičemž jim ponechal jejich charakteristické rysy, díky čemuž je lze snadno rozpoznat.

Jak příběh plyne, před čtenářem se postupně odkrývají pohnutky postav a také to, na jaké straně stojí. Závěrečný plot twist není sice nijak převratný, možná je i trochu zbytečný, rozhodně ale nezkazí celkový dojem. Po dočtení ve mně zůstal pocit, že jsem se v oblasti superhrdinských příběhů setkala s něčím skutečně výjimečným.


Název: Marvel 1602
Edice: Legendy Marvelu
Originální název: Marvel 1602
Scénář: Neil Gaiman
Překlad: Ľudovít Plata
Nakladatelství: CREW
Vydání: v tomto souboru 2.
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran:
ISBN: 978-80-7679-222-7