Med v hlavě, marmeláda v srdci - Hilly Martinek

07.07.2020

Blízcí nikdy neodejdou úplně, žijí totiž v našich srdcích

Každý titul z edice 7lásek něčím své čtenáře zaručeně překvapí, rozesměje či dojme. Není tomu jinak ani v případě knihy Med v hlavě, marmeláda v srdci, která slibuje humorný, ale i dojemný příběh o dědečkovi, jehož trápí zákeřná Alzheimerova choroba. Po dočtení můžu potvrdit, že se i v tomto případě opět jednalo o sázku na jistotu.

Vypravěčkou příběhu je Tilda, která má za manžela úspěšného právníka, s nímž vychovává dvě děti. Její život by jí mohla závidět každá žena. Tak proč není šťastná? Navíc začne pozorovat u svého otce čím dál tím častější zapomnětlivost, což jí vzpomínkami vrátí do minulosti, k jejímu dědečkovi Amandovi, který zapomínal nejprve málo a poté už hodně. Prostřednictvím svých deníků se vrací do minulosti a vzpomíná na dědečka, s nímž zažila mnoho veselých i smutných okamžiků.

"Představ si, že všechny ty knihy tady jsou mozek tvého dědečka. Nemoc způsobuje, že občas některá kniha tady nebo onde vypadne..." Nechal spadnout dvě těžké, v černé kůži vázané knihy a pokračoval ve vysvětlování: "Všechno, co je v těch knihách, v tom okamžiku zapomene."

Autorka německého původu ve svém debutovém díle propojila laskavý humor s velkou bolestí ze ztráty blízkého člověka. Strasti spojené s Alzheimerovou nemocí čerpala z osobní zkušenosti, což je do knihy viditelně promítnuto. Tilda dětskýma očima sleduje, jak se její dědeček den ode dne mění, jak postupně ztrácí sám sebe. To jim ale nebrání v tom podniknout šílenou výpravu do Benátek. Jako dospělá vzpomíná na všechny ty zážitky, na svého dědečka, na to, co je v životě opravdu důležité.

Kniha vypráví příběh o mezilidských vztazích, o rodině, o lásce a o přátelství. Styl je velmi čtivý. Přestože je jedním z motivů neurodegenerativní nemoc, autorka vše popisuje s lehkostí a citlivostí, nesnaží se na čtenáře příliš tlačit, naopak mu vše servíruje velmi vkusně. Je zajímavé sledovat, jak jiný mají pohled na svět děti a staří lidé. S dospíváním jako bychom postupně ztráceli zrak a přestaly vnímat všechny ty obyčejné maličkosti, které dokážou přinést člověku radost.

V knize se střídají dvě časové linie - dospělá Tilda vs. Tilda jako dítě. S malou Tildou zažíváme poslední rok s dědečkem, který jí toho do života vnesl opravdu mnoho. Střídání linií je ohraničeno a vždy vymezeno datem na začátku kapitoly.

Zajímavostí je, že v roce 2014 vznikl snímek Med v hlavě (Honig im Kopf) a nutno podotknout, že na ČSFD se film drží v červených číslech. Hilly Martinek se podílela na jeho scénáři.

Knihu Med v hlavě, marmeláda v srdci bych rozhodně doporučila všem, už jen proto, že je třeba si uvědomit, že ne vše je tak samozřejmé a že je třeba vnímat naplno každý okamžik a vážit si veškerého času s blízkými, protože vzpomínky jsou tím nejcennějším, co máme.


Název: Med v hlavě, marmeláda v srdci
Originální název: Marmelade im Herzen
Edice: 7lásky
Autor: Hilly Martinek
Překlad: Miroslava Hnízdilová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 272
ISBN/EAN: 978-80-7625-088-8


 Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora