Medovník s pepřem - Alena Adrianet Heinrichová

22.07.2022

Někteří mají zkrátka patent na kretenismus

Adri je až po uši zamilovaná do svého kamaráda Matyáše, který na brněnských divadelních prknech doslova září. Málokdy si ale najde čas na své kamarády, a když se zrovna sejde víc věci najednou, zvolí tu pro něj výhodnější. Adri se však nechce vzdát svých romantických představ...

Mnohdy to končí tak, že Adri po představení na Matyáše čeká, aby si alespoň chvilku popovídali, jestli jí věnuje deset minut svého času, už to je dost. Vždy se totiž namane něco, kvůli čemu se nemůže zdržet. Když už ale zůstane na pár piv, ke všem okolo se chová nadřazeně a povýšeně, zkrátka si o sobě hodně myslí, ale svět se netočí jen kolem něho.

Čtenář sleduje dlouhodobý vývoj vztahu/nevztahu mezi postavami, Adri poznává různé zajímavé lidi, dostává se do nekomfortních situací, ale také pomalu proráží nejen se svými šperky, ale také se jí začíná plnit sen o napsání knihy. A jak to nakonec dopadne mezi ní a Matyášem?


Hořce jsem se uchechtla a spěšně seběhla schody. Z Divadla jsem zmizela rychleji než máslo ve slevě. Mohla bych se tomu zasmát. Asi se zase tolik nestalo.
Jenže v životě jsou občas momenty, kdy vám prostě dojdou veškerý zásoby humoru. Kdy si říkáte, že už jste možná vola dělali dostatečně dlouho, a je jen tenká hranice mezi životním nadhledem a naprostou tupostí.

Medovník s pepřem je debutovým dílem mladé české autorky Aleny Adrianet Heinrichové. Kniha na první pohled zaujme krásně vyvedenou obálkou, za kterou stojí Adéla Stopka (Miklíková), jež je mimo jiné autorkou také obálek knih ze série Underground od Františka Kotlety. Po vizuální stránce tak knize prakticky nelze nic vytknout. Jak si ale stojí příběh?

Hned na začátek je třeba zmínit, že styl vyprávění je zcela jiný, než na co je čtenář YA a romantických titulů zvyklý. Text předkládaný v ich-formě se celý nese na vlně sarkasmu a ironie. Ze začátku se jedná o něco osvěžujícího, neotřelého, ovšem v průběhu už některé situace tento efekt ztrácejí a nepůsobí tolik vtipně. Všeho moc zkrátka škodí, ale stále je třeba mít na paměti, že osvojit si nějaký styl a vybrousit ho k dokonalosti nějakou dobu trvá, někomu se to úspěšně povede napoprvé, někdo se k tomu dopracuje až po delší době.

Po jazykové stránce je text psán nespisovně, hovorová řeč měla text nejspíš co nejvíce přiblížit čtenáři, někomu to může vyhovovat, jinému nikoli. Čím více se kniha blížila ke konci, tím více přibývalo chyb v textu, v celé první polovině jich nebylo tolik jako v druhé části, bohužel se redaktorská práce nedá nazvat jinak než odbytou, bitý je pak na tom sám autor, který toto nemůže nijak ovlivnit. Co však ovlivnit lze, je množství vulgarit. Každý den vidíme, že mladší generace nejde pro sprosté slovo daleko. Proč to ale musí být téměř na každé stránce několikrát?

Pokud byste se v díle snažili najít nějaký děj, pak byste hledali marně, obsah tvoří série historek z divadelního a hospodského prostředí, čtenáři je předkládána pouze perspektiva hlavní hrdinky, jež se souží po svém dlouholetém kamarádovi-herci, který si ale její pozornost absolutně nezaslouží. Víceméně se některé scény opakují stále dokola - napíše/nenapíše, má čas/nemá čas, kašlu na něj/nemůžu si pomoct...


Byla to chyba. Očekávat, plánovat, snít. Stavěla jsem si ho na piedestal. Pečlivě utvářela růžovou bublinu přání, jaký by měl být a jak bychom spolu byli šťastný, spokojený a odskákali ruku v ruce do zapadajícího slunce.


Ačkoli jsou protagonisté příběhu téměř dospělí, jejich chování tomu příliš neodpovídalo. Matyáš mě neuvěřitelně vytáčel svými výmluvami a arogantním přístupem k lidem okolo sebe, Adri zase měla problém připustit si, jak se věci mají, a nedokázala za jednou kapitolou svého života úplně zavřít dveře. Pro Matyáše byly vždy na malou škvírku pootevřené...

Medovník s pepřem je jednoduchým odpočinkovým čtením, u něhož zaručeně vypnete. Kniha se řadí do kolonky contemporary a přináší vhled do současných mezilidských vztahů mezi dospívajícími. Čtenář u tohoto typu literatury nemůže čekat nějaké hluboké filozofování, přesto si myslím, že by dílo mohlo nabídnout o trochu více, postrádala jsem nějakou přidanou hodnotu, nějaký přesah, díky němuž bych měla knihu po dočtení stále v hlavě. I tak si ale titul najde své čtenáře, které pobaví.


Název: Medovník s pepřem
Autor: Alena Adrianet Heinrichová
Obálka: Adéla Stopka (Miklíková) 
Nakladatelství: CooBoo 
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN: 978-80-7661-491-8  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme autorce Aleně Adrianet Heinrichové.