Město duchů - Victoria Schwab

22.12.2020

Vidím mrtvé lidi...

Cassidy je na první pohled úplně normální puberťačka, nejiná než ostatní její vrstevníci. Ona však není vůbec obyčejná. Když před několika lety na krátký okamžik přišla o život, vše se najednou změnilo, její tehdejší zachránce a nynější nejlepší přítel totiž tak nějak nepochází z tohoto světa, Jacob je totiž duch.

Mladá dívka od té doby slyší a vidí svět, který je běžným smrtelníkům skrytý - může nahlédnout za tzv. Závoj, a navštívit tak svět, který je plný duchů. To, co ale prožívala dosud, není nic v porovnání s tím, co ji čeká ve Skotsku, kam se vypravila se svými rodiči, které živí právě zkoumání strašidelných míst. Cassidy najednou poznává, že svět za Závojem není tím místem, za který ho dosud považovala. Svět duchů může být totiž pěkně nebezpečný.

Když jsem byla mladší, bála jsem se bubáka ve skříni. Musel přijít táta, skříň rozrazit a ukázat mi, že je prázdná, jinak jsem neusnula. Překročit Závoj je jako otevřít tu skříň.

Jakmile potká dívku jménem Lara, zjišťuje, že její schopnosti, vydat se za Závoj, nebo do Mezisvěta, jak se tomu místu také říká, nejsou jen pro krátkodobé "výletění", ale že by díky nim měla odvádět jakousi práci. Tenhle "job" ale není jen tak pro někoho a Cassidy bude muset prokázat nejen dostatek odvahy, aby z toho všeho vyvázla se zdravou kůží. Dívka totiž vlastní něco, co by skutečně rád získal jeden zlý duch... otevírá se Město duchů.

Závoj sám o sobě není děsivý nebo špatný. Je to prostě jiný prostor. Tady je ale energie temná a hrozivá. Zrovna když ji chci říct, že bychom se měly vrátit, se do mě máma zavěsí a popostrkuje mě přes práh a mezi hřbitovní zdi. Přestože jsem nepřekročila Závoj, cítím se, jako kdybych přešla z jednoho světa do druhého.

Spisovatelka Victoria Schwab dokázala již při mnoha příležitostech, že psát skutečně umí, u nás na blogu si například můžete přečíst recenzi na její knihu Divoká píseň, která je prvním dílem z duologie Monstra z Verity, odkaz ZDE. Její novinka, která vyšla v závěru roku 2020 v nakladatelství #Booklab, je určena spíše pro mladší čtenáře, to však neznamená, že při čtení tohoto příběhu nemohou mít husí kůži ani ti starší, příběh je to totiž plný tajemství, mystična, historie a především duchů.

Sám musím přiznat, že jsem se při čtení příliš nebál, na druhou stranu jsem už asi ve věku, kdy mě spíše vyděsí, že mě ráno po probuzení nic nebolí. Příběh je to jinak hrozně milý, je to ukázka toho, že to jde i bez zbytečných vulgarit a přehršle krve či vražd, a přesto je to příběh o smrti a životě. Autorka dokáže zcela perfektně vylíčit atmosféru příběhu a stejně tak i postavy jsou promyšlené a fajn. Někomu by možná mohlo vadit veliké řádkování, kdy se na stránku mohlo s klidem vejít dvakrát tolik textu, ale to je právě dáno tím, že je to spíše pro mladší, a chápu, že nikdo nechce nikoho odrazovat zbytečně nahuštěným textem.

Jako správnému fanouškovi Harryho Pottera se mi moc líbily narážky, které se v knize vyskytovaly. Je to vždy takové milé a kupodivu stále ne moc okoukané, prostě HP mohu kdykoli a kdekoli.

Když to shrnu, byl jsem moc mile překvapen. Město duchů je prvním dílem v sérii Cassidy Blake, přičemž na Goodreads jsou již další dva díly. Bavil jsem se, poučil jsem se a nezbylo ani místo na to, abych se nudil, podle mě ideální kniha pro každého, kdo miluje duchařské příběhy. Dalo by se říct, že je to čtivě návykové. Hrozně mě osobně také potěšilo prostředí, Skotsko je můj dlouhodobý sen, a je super se tam podívat alespoň prostřednictví písmenek.


Název: Město duchů
Originální název: City of Ghosts
Série: Cassidy Blake 1.
Autor: Victoria Schwab
Překlad: Elizabet Kovačeva
Nakladatelství: #Booklab
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 296
ISBN/EAN: 978-80-7529-629-0


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.