Město z kostí - Cassandra Clare

27.05.2019

Je třeba připravit si Nástroje smrti!

Clary Frayová je možná mnoho - civil, lovec stínů, dcera své matky..., ale co rozhodně není, jak sama říká, není žádné dítě! Bude jí totiž už 16 let! Poté, co se stane svědkyní vraždy v jednom nočním klubu, se střetává se světem, o kterém běžný smrtelník nemá ani potuchy. Onen zabitý byl totiž upír! Svým pátráním po tom, co viděla, rozjímáním, proč to neviděl i někdo další, a snahou zjistit, kdo byli ti tři, co upíra popravili, rozjíždí koloběh událostí, které nepůjde jen tak zastavit.

Postupně se dozvídá, že krom obyčejného světa existuje také svět ukrytý, svět, kde žijí "bubáci" a lovci. Je totiž důležité dohlížet, aby obluďáci z podsvětí zůstali tam, kde mají, a aby na povrchu bylo bezpečno. Clary se postupně dozvídá o lovcích víc, a když dojde k události, jež ji naplno zasáhne, zjišťuje, že svět lovců pro ni není zas tak úplně cizí, jak si původně myslela.

Doba je těžká, dochází k více nechtěným událostem, než by mělo, a navíc to vypadá, že se vrátil Valentýn - bývalý lovec, který spáchal strašné činy a o kterém si všichni mysleli, že je již dávno mrtvý. Vše teď stojí pouze na Clary, Jaceovi, Simonovi, Alecovi a Isabele. Je potřeba spojit síly! Nikomu se nedá tak úplně věřit, ti dobří mohou být zlí a naopak. Jedno je však jisté, Clary musí získat prastarý magický artefakt, a to dříve, než se to podaří někomu jinému. Zachránit tím totiž může mnohem více než jen svůj život.

"A pak se stane co?"
"Pak uvidíš svět, jaký doopravdy je - nekonečný," odpověděl Jace s ironickým úsměvem.
"Necituj mi tady Williama Blakea."
Jaceův úsměv teď byl o něco méně ironický. "Nečekal jsem, že to poznáš. Nepřipadáš mi jako někdo, kdo by četl poezii."
"Tenhle citát znají díky Doors úplně všichni."

Nástroje smrti - Město z kostí je klasická Young Adult literatura, hlavní postavy jsou puberťáci, a tak je třeba je i brát. Jejich rozhodnutí a chování jsou často ještě nevyzrálá, teprve přicházejí na to, jaký život je, zakouší první zamilování, ale co je důležitější, také umí celkem dost krvácet. Do střetů jdou bezhlavě a zřejmě si myslí, že nemají co ztratit. Jejich činy ale mají vliv na mnohem více věcí, než si jsou schopni domyslet.

"Já jsem jenom chtěl, abys žárlila!" zakřičel na ni Simon. Pevně zaťaté pěsti držel u boků. "Ty jsi tak hloupá, copak vůbec nic nevidíš?"
Zaraženě se na něj dívala. Co tím proboha myslel? "Tys chtěl, abych žárlila? Ale proč bys to dělal?"
Ihned si uvědomila, že je to ta nejhorší věc, na kterou se ho mohla zeptat.
"Protože," řekl tak hořce, až ji to vylekalo, "tě už deset let miluju, tak jsem si říkal, že je čas zjistit, jestli jsi na tom stejně. Ale zdá se, že ne."
Bylo to, jako kdyby ji kopl do břicha.

Přesto, že se jedná o jednodušší čtení, musím říci, že jsem se bavil. Náš svět, ve kterém se ukrývají temné bytosti, mě vždy lákal, upíři, vlkodlaci, víly, čarodějové a jiná magická stvoření v běžném prostředí, to můžu. Ale jak říkám, je to čtení o mladých a spíše pro mladé. Přesto si nemyslím, že by to nemohlo bavit i čtenáře trochu starší, soudím podle sebe.

Kniha se čte skutečně příjemně, příběh není zamotaný, je celkem přímočarý, ale umí i překvapit, jestli je snadno předvídatelný či ne, to je na každém čtenáři, já si kolikrát říkám, to je jasný, to skončí tak a tak a ono to nakonec skončí úplně jinak. Postavy jsou někdy sympatické a někdy ne, tak už to bývá. Příběh je ucelený, vyvstalo mnoho otázek a závěr je otevřený asi jako hranice Evropské unie, což dává smysl pro další pokračování. Byla by přece škoda, aby to vše bylo jen o první knize.

Judith Rumelt, neboli Cassandra Clare, je autorka, která v tom umí chodit. Rozhodně to není žádná troškařka. Na svém kontě má sérii Nástroje smrti, ke kterým napsala i doprovodné knihy, vychází jí u nás i další série - Magisterium, Pekelné stroje a nově také Temné lsti. Město z kostí je prvotina a já bych řekl, že to není ani nijak zvlášť poznat, spisovatelka očividně moc dobře ví, co dělá. Je jasné, že ne každému tento typ literatury sedne, já se bavil, a to je pro mě dostatečný důvod přečíst si i další díly. Kdo nečetl, mohu jen doporučit.

Název: Město z kostí
Série: Nástroje smrti
Originální název: City of Bones
Autor: Cassandra Clare
Překlad: Eva Maršíková
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2019
Vydání: 1. v tomto nakladatelství
Počet stran: 416
ISBN/EAN: 978-80-7529-687-0 

Za zaslání knihy mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#BOOKLAB.