Milovat a psát - Lily King

14.05.2022

Sex, láska a literatura

Camila "Casey" Peabodyová neprožívá právě nejšťastnější období v životě. Překročila třicítku, pracuje jako servírka na místě bez budoucnosti, žije v přístěnku garáže bratrova dávného kamaráda a vydělá jen tolik, aby mohla jen tak tak splácet své studentské půjčky, které kvůli jejímu dřívějšímu volnomyšlenkářskému životu narostly do obřích rozměrů. Šestiletá strastiplná cesta za dopsáním vlastního románu z dob dospívání její matky na Kubě jde strašidelně pomalu. Nepomáhá tomu ani matčina nedávná smrt, no a s láskou to také není úplně růžové.

V americkém Bostonu není snadné se prosadit, jakožto univerzitní město je přesycené lidmi, kteří mají talent na mnoho věcí. Casey se však s urputností buldoka nehodlá vzdát a tvrdě si jde za svým a její cestu lemuje jedna "tragédie" za druhou, a to od těch menších po ty téměř nepřekonatelné. Když se jí navíc do života přimíchají dva muži, přičemž každý je úplně jiný, ztrácí Casey nit a musí se ponořit hluboko do sebe, aby si uvědomila, co v životě skutečně hledá.

Napsat dobrou knihu o tom, jak napsat knihu, je skutečným oříškem. Podařilo se spisovatelce Lili King dát dohromady dílo, které vybočuje a zapíše se do čtenářovi mysli? Autorka je skvělá vypravěčka, do knihy propašovala mnoho popkulturních narážek, v literatuře se očividně vyzná, což v příběhu několikrát dokazuje, a střídáním současnosti se vzpomínkami jednolitost děje dokonale rozděluje. Její postavy jsou reálné, chovají se jako vy, jako vaši blízcí, a proto není složité se do nich vžít.

V Milovat a psát narazíme na mnoho klišé a stereotypů knih zaobírajících se láskou, psaním, hledáním životní cesty. Tato kniha je však i přes to všechno jiná, je vtipná, je smutná, je inteligentní, je srdečná, zkoušky a útrapy hlavní hrdinky budete milovat, budete při nich ronit slzy a budete se smát a občas dokonce obojí najednou. Introspektivní intimní zpověď ženy, která se snaží urputně přijít na kloub svému životu, bude čtenáře zaručeně bavit.


Název: Milovat a psát
Originální název: Writers & Lovers
Autor: Lily King
Překlad: Ina Leckie
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 336
ISBN/EAN: 978-80-7565-964-4


Recenze byla psaná pro Magazín Knihkupec a uvedena byla v květnovém čísle 2022. Za poskytnutí knihy k recenzi děkujeme Magazínu Knihkupec.