Mlčeti zlatá rybka - Annabel Pitcher

28.06.2019

Tiché hledání pravdy 

617 slov není mnoho, ale pro Tess jich je až příliš. Slova, která definují, jaký vztah k ní má její otec, který vlastně, jak právě zjistila, není jejím biologickým otcem. Tak málo stačí, aby se narušila rodinná harmonie. Tess přestává komunikovat se svým okolím, uzavírá se do sebe a jediným jejím parťákem se stává baterka ve tvaru ryby.

Pan Rybka a Tess se vydávají vstříc každodennímu životu, který není vůbec jednoduchý, nýbrž je plný trpkých okamžiků, nepřejících lidí a přetvářky. Rodina ani kamarádi jí to vůbec neulehčují. Mlčenlivá dívka se i kvůli své plnější postavě stává snadným terčem šikany a touha po útěku nebyla nikdy větší. Tess chce za každou cenu zjistit pravdu o tom, kdo vlastně je a kdo jej jejím skutečným otcem. Ale co zmůže patnáctiletá holka? 

Ten, koho hledám, bude statný blonďák s hnědýma očima, takže si cestou po chodbě prohlížím každého učitele. Srdce mi pulsuje adrenalinem a hlavní pocit, který ho pohání, je tenhle: když jsem přišla o starého tátu, musím si najít nového.

Nejsem si zcela jistá, zda jsem si Tess dokázala oblíbit. Po celou dobu se snaží přijít na to, kdo je jejím otcem, a zároveň definovat, kdo je ona sama. Příběh je tak postaven na hledání identity hlavní postavy. Kniha je psaná v ich-formě z pohledu Tess. Při pátrání po pravém otci nahlížíme do jejích myšlenek, které byly, dle mého názoru, občas trochu přitažené za vlasy. Naopak, pokud jde o Isabel, nejlepší kamarádku Tess, tak ta byla naprosto skvělá, nadšená fanynka Pána prstenů a správně potrhlá holka.

Oproti knize Moje sestra žije na krbové římse, která mi úplně nesedla, se Mlčeti zlatá rybka stala příjemným překvapením. Autorčin styl psaní je velmi specifický a příliš se nezměnil, proto je již na samotném čtenáři, zda ho bude milovat, nebo proklínat. Jsem ráda, že jsem se rozhodla dát autorce druhou šanci a přečetla si její další knihu, rozhodně toho nelituji.

Mlčeti zlatá rybka je opět útlou knihou, jejíž čtení nezabere více než pár hodin. Grafické zpracování je velmi vyvedené, stejně jako u předchozích autorčiných titulů. Tentokrát se na ořízce můžeme kochat malými rybkami. Je to opravdu kouzelné a knihu to po vizuální stránce krásně obohacuje.

Cílovými čtenáři je spíše mladší věková skupina, které příběh nabízí něco málo k zamyšlení, ale poselství této knihy si mohou odnést i dospělí. Jsem zvědavá, co dalšího si budu moci od autorky příště přečíst.

Název: Mlčeti zlatá rybka
Originální název: Silence is Goldfish
Autor: Annabel Pitcher
Překlad: Barbara Hajná
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 384
ISBN/EAN: 978-80-7529-702-0


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #booklab/Slovart.