Mlha nad Shadow Sands - Robert Bryndza

05.04.2021

Co se skrývá pod hladinou?

 "V Shadow Sands se šíří strach,
v mlze se tam plíží vrah..."

Když se Kate Marshallová se svým synem Jakem vypraví v rámci utužování vzájemných vztahů potápět, netuší, co vše pod hladinou najde. Nádrž Shadow Sands totiž skrývá víc než jen zatopené zbytky města. Mrtvé tělo mladého muže na sobě nese stopy po násilné smrti a bývalá policistka se domnívá, že by nemuselo být pod hladinou osamocené.

Do toho všeho se ztrácí další žena a podle všech indicií zbývá jen několik málo dní, než dohoří svíce jejího života. Kate hodlá využít všech svých policejních a dedukčních schopností, aby ji zachránila a aby zastavila vražedné šílencovo řádění. Jak do toho všeho zapadá bohatá rodina Bakerových, kterým patří pozemky kolem nádrže a jež si velice střeží vlastní soukromí, které je poněkud více, než by mělo propojené s místní policií?

Mlha nad Shadow Sands se zvedá, a možná přijde i kanibal...

"Fantom mlhy, který unáší mladé ženy," přečetla Kate z nástěnky."
"A v neděli byla hustá mlha," upozornil Tristan.
"To je znepokojivá shoda náhod." Kate se zachvěla.

Po prvním díle série se soukromou vyšetřovatelkou Kate Marshallovou jsem cítil jistou rozpačitost. Po sérii s Erikou Fosterovou jsem byl u Roberta Bryndzy zvyklý na něco víc, a proto jsem se obával, že se nenaplní má očekávání. Nakonec se ukázalo, že mé obavy byly liché a po rozjezdovém prvním díle, který je v žánru i tak nadprůměrný, se nacházíme v sérii, která má gradaci, spád a dokáže čtenáře překvapit a přikovat ke křeslu.

Kromě samotného vyšetřování se autor zaměřuje na rozšiřování osobní roviny hlavních protagonistů, já osobně oceňuji rozšíření linky s Tristanem, asistentem Kate, o kterém jsme se konečně dozvěděli také něco víc, než jen to, že je asistentem Kate. Čtenář se tak může více propojit s příběhem a ten tak díky tomu není jen plochý, ale tajemství skrytá v pozadí mu dodávají na plastičnosti.

Jak jsou čtenáři již z mnoha Bryndzových knih zvyklí, vtáhnutí do příběhu na sebe nenechá dlouho čekat, a není se tak třeba obávat dlouhého "okecávání". Vše se rozjíždí na prvních stránkách a jízda neutichá až do posledního písmene. Přestože se v knize nenachází žádná brutální řež, o to víc jsou události na stránkách děsivější a naléhavější. Vrah není jen vraždící mašinou, ale má vše do posledního puntíku promyšlené. Udělá nakonec chybu?

Kniha se dá číst také samostatně, protože jsou v ní krátce shrnuty události knihy předchozí, já jsem však zastánce toho, že by se série měly číst od prvního dílu, obzvláště když za to stojí, což je případ právě knih s Kate Marshallovou. Já jsem si druhý díl nesmírně užil, četlo se to jedna báseň a vůbec by mi nevadilo, kdyby kniha byla delší. Moc se těším na další případ dvojice K + T.

"Chceš se se mnou dotknout hvězd?" - Věřte, že se už nikdy na hvězdy nebudete dívat jako dřív.


Recenzi na knihu Kanibal z Nine Elms si můžete přečíst ZDE.


Název: Mlha nad Shadow Sands
Originální název: Shadow Sands
Série: Kate Marshallová 2.
Autor: Robert Bryndza
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 384
ISBN/EAN: 978-80-271-2898-3


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Grada/Cosmopolis.