Mrazivý oheň - Amanda Hocking

20.10.2016

Nic není tak, jak se zdá!

Až do teď jsem si všichni mysleli, že pohádkové postavy do našeho světa nepatří. Vždyť je přeci naprosto nemyslitelné, aby mezi lidmi existovali tvorové jako jsou trollové. Opak je pravdou. Buďte vítání v severní Kanadě, v kraji, kde vládne dlouhá zima a kde se nachází Doldastam, hlavní město království Kaninů.

Kaninové jsou prastarý trollí rod, který se do nového světa dostal ze Skandinávie. Je jeden z mnoha rodů, jenž v Severní Americe žije. Jako další můžeme jmenovat rod Skojarů, který dává přednost životu ve vodě, rod Tryllů, jenž má psychokinetické schopnosti, rod Vitrů vyznačující se nadlidskou silou.

Bryn Avenová pochází napůl z rodu Kaninů a napůl z rodu Skojarů. Je naší hlavní hrdinkou. Stopařka toužící dostat se do Högdragenu, elitní gardy chránící krále a královnu Kaninů. Stopaři mají jediný úkol, vyhledávají a chrání podvržence - představte si kukačku, stejně tak to chodí i u Kaninů, své novorozené děti totiž umisťují do bohatých rodin místo lidských dětí a na prahu dospělosti si je za pomoci stopařů odvádějí zpět společně s jejich bohatstvím. Bryn je běžná dívka, jež byla v dětství svědkem útoku na svého otce rukou člena Högdragenu Konstantina Blacka a je to právě Black, se kterým se znovu po letech střetává při plnění jednoho ze svých úkolů. Zdá se, že Black má v plánu unášet kaninské děti a do posledního je vybít. Bryn je odhodlaná mu v tom zabránit.

Kniha nás seznamuje se světem trollů, který je umístěn v srdci světa našeho, představuje nám jednotlivé rody a zasvěcuje nás do životů hlavních postav. Trollové nejsou lidem tak vzdálení, ani nepodobní. Jediné, co je odlišuje je jejich způsob života - zatímco lidé v 21. století nemohou žít bez technologie, trollové si bez ní vystačí. Království Kaninů čelí hrozbě ze strany jednoho z jeho bývalých služebníků a je jen na stopařích, aby se s touto hrozbou vypořádali... nebo je vše úplně jinak? Opravdu je hrozba někde venku, nebo se skrývá přímo v našem středu?

Kniha zapadá do žánru young adult zcela oprávněně, ať už svými postavami, které jsou na prahu dospělosti či stylem psaní. Příběh je napsaný zajímavě, ale ze začátku může odradit tím, že je čtenář znenadání vržen do příběhu a ocitá se ve světě, o kterém nic neví a se kterým je seznámen až později v ději. Uděláte však dobře, pokud se odradit nenecháte. Kouzelný svět je do světa našeho včleněn nenásilně a zcela uvěřitelně. Já osobně jsem knihu zhltla za jeden večer a nemůžu se dočkat pokračování.

Co se jazykové stránky týká, je zcela jistě určena pro dnešního mladého čtenáře. Setkáváme se s názvy, kterým nemusíme rozumět, avšak kniha nám je objasní. Autorka Amanda Hockingová má vše dokonale promyšlené a příběh s přehledem zvládla. Není se čemu divit, vždyť už nám přinesla trilogii z rodu Tryllů. Pro ty, kteří již její předchozí knihy četli, může být Mrazivý oheň příjemným návratem do známého světa a třešničku na dortu bude shledání s některými známými postavami. Stejně jako v předchozích knihách se jedná o dobrodružný příběh, kde se s romantikou moc neplýtvá, ale přesto tu a tam na ni narazit můžete.


Název: Mrazivý oheň
Originální název: Frostfire
Autor: Amanda Hocking
Překlad: Jana Jašová
Nakladatelství: CooBoo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 272
ISBN/EAN: 978-80-7544-196-6