Mrchožrouti - Magnus Jonsson

11.10.2021

Švédsko - země netušených možností... když vás zrovna nestřelí do hlavy

Poklidné páteční odpoledne, lidé právě opouští svá zaměstnání s představou volného a pohodového víkendu. Najednou však v davu před bankou padnou k zemi tři její zaměstnanci, dva jsou mrví na místě a ze třetího život také pomalu vyprchává. Profesionální zabijáci splnili svůj úkol a mohou v poklidu zmizet.

Co se stalo? Proč došlo k vraždám? Jaká tajemství oni muži skrývali, že za ně museli zaplatit životem? To se v další knize Magnuse Jonssona pokusí vyřešit policejní oddělení v čele s Rickardem Stenlanderem a Erikem Svenssonem, přičemž i tentokrát jim částečně bude pomáhat mladá hackerka Linn Ståhlová.

Vlastenecká fronta se po částečné porážce nevzdává, ještě neřekla poslední slovo, a Linn by se tak měla mít na pozoru. Navíc je tu v pozadí ještě někdo, někdo, kdo velice dobře střílí, kdo nemá co ztratit, pro koho je celá záležitost příliš osobní, než aby ji vzdal. Jak může dopadnout situace, kdy se střetne policie, profesionální zabijáci a citově podnícený vrah? Do toho všeho přimícháme ještě dávku sexu a máme z toho guláš, který může být buď chutný, nebo spálený na troud.

Kdykoliv se může něco zamotat, tak se to zamotá. Agrese přibývá, nenávist se stupňuje a vrah je mnohem blíž, než by si kdo mohl myslet.


"O těch mrtvých můžu říct jenom to, že Johannes Ahlander a Marcus De Neiden se nejspíš trochu znali. Občas spolu zašli na pivo. Per Borg byl párkrát s nimi, myslím. A Ahlander rád jezdil na kole - vždycky sem přijel na nějaké monstrkáře. Měl jsem tu smůlu, že jsem ho občas zahlédl, jak míří do sprchy ve firemní posilovně, navlečený v cyklistickém dresu s vycpaným zadkem. To už se aspoň nebude opakovat"
Rychle se zvedl.
"Musím už jít. Peníze nikdy nespí."

Magnus Jonsson s příběhem pracovat umí, to už dokázal v prvním díle, nicméně mu stále úplně nejdou rozjezdy a po obsahové stránce by to také skouslo tak o sto stránek méně. Něco je prostě popisováno zbytečně obšírně, a mnohé čtenáře to tak může navádět odložit knihu dřív, než se vše pořádně rozjede. Musím však přiznat, že druhý díl mi přišel poutavější než ten první.

U prvního dílu jsem měl podstatný problém se začtením se, dvojka dopadla o poznání lépe. Na druhou stranu mi zde chyběla ponurá mysl vraha, které byla v první knize opravdu skvěle vykreslená. Zdejší protivník není ten pravý "badboy", mysl má také poněkud pomatenou, ale jinak je to vlastně "správňák". Netřeba se bát, Vlastenecká fronta je dostatečně plná zmetků. Přišlo mi, že v Mrchožroutech bylo méně vyprávění z pohledu Erika, což je škoda. Snad to autor v dalším díle čtenářům vynahradí.


Oni nezapomínají.
Věci jenom musí vyřizovat podle priorit.
Prohlížel si plný obličej svého šéfa. Buclaté tváře. Poslední prameny vlasů sčesané pomocí nějaké pomády, která podle něj byla populární už v šéfově mládí v padesátých letech. Tvář bez smířlivých rysů, kterou zformovala nezdravá strava: chlebíčky, plzeňské pivo, vepřové, husí a úhoří maso, bílé pečivo, koláče a akvatit. Bofaeldt sám zosobňoval dánské dědictví.

Série Nenávist je směsicí kriminálního příběhu a politického thrilleru. Ve vyprávění se postupně střídají všechny hlavní postavy, a to jak kladné, tak i záporné. Pomocí knihy nahlédneme nejen na vraždy, ale také na fungování švédského sociálního důchodového systému, který se prostřednictvím soukromých společností proměnil na pouhou snahu vydělat na nemohoucích lidech - jak se říká, vše je jen obchod s bílým masem.

Už teď se těším na třetí díl, který celou trilogii uzavře, jsem zvědav, co si na nás autor připravil a jak nakonec dopadnou osudy hlavních postav.


Název: Mrchožrouti
Originální název: Asätarna in Kungsträdgården
Série: Nenávist 2.
Autor: Magnus Jonsson
Překlad: Hana Švolbová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 416
ISBN/EAN: 978-80-7625-122-9