Mrtví kráčí po zemi: Život v ráji - Martin Štefko

19.09.2018

Skelný pohled, zuby vyceněné, ale princezna to není, jasný pane!

Kroky, pomalé a šouravé, všude kolem, ve dne, v noci. Dech, husí kůži nahánějící chrčivý dech. Zápach, nasládlý hnilobný puch, ze kterého slzí oči. A hlavně hlad, neskutečný hlad vznášející se ve vzduchu! Celkem blbý, když uvážíte, že hlavním chodem máte být vy! Nezbývá než doufat v zázrak, nezbývá než doufat v nějaký skrytý kousek civilizace, kde by svět zase dával smysl... nebo mít alespoň naději v rychlou smrt.

Kovboj, hlavní hrdina knihy Mrtví kráčí po zemi: Život v ráji, bloumá krajem a urputně se snaží přežít! Když to vypadalo hodně bledě a nepředstavitelná únava mu už prakticky nedovolovala jít dál, vztyčila se před ním palisáda. Lidé? Pomoc? Je to skutečné místo? Nebo ho dostihly přeludy z vyčerpání? Není nad čím polemizovat, těm kymácejícím se mátohám už beztak neuteče.

Jaké je však jeho překvapení, když se neprobudí mrtvej, ale v celku, a dokonce v posteli! Je konfrontován vůdcem osady a je mu, přestože to zdravý rozum nepobírá, nabídnuto, aby zůstal. Samozřejmě to má také svá pravidla, ale ty nejsou toliko náročná. Kdo by ale chtěl mezi sebe přijmout cizáka a proč? Nad tím dumá i sám Kovboj po většinu knihy. Ostatní osadníci tvoří rodiny, ať už skutečné nebo umělé, logicky dávají najevo svou počáteční nedůvěru k novému "spolubydlícímu". Ženy jsou k nakousnutí, některé samy skáčou do postele. Drobné nuance však jasně naznačují, že - Je cosi shnilého ve státě dánském!

Je třeba si uvědomit jedno, tím největším nebezpečím, které číhá v téměř jakémkoli post-apo světě, nejsou zombie nebo přímo samotná nákaza - to je něco, s čím se musí počítat. Tím nejhorším jsou lidé! Lidé, kteří postrádají jakoukoli morálku, ti, kteří ztratili všechny zábrany. Netrápí je strach z uvěznění, z potrestání, vše je dovoleno, tohle není svět spravedlivých, jsme tam, kde mrtví kráčí po zemi.

Život v ráji je prequel ke knize Mrtví kráčí po zemi, tu jsem, přiznávám bez mučení, nečetl. Nakladatelství Golden Dog mi nic neříkalo a do doby, než nás oslovil, jsem neznal ani autora. Takže jsem absolutně netušil, co mám čekat. Ale protože jediným předsudkem, kterým trpím, je ten k brokolici, jsem neváhal a na možnost přečíst si jeho knihu jsem okamžitě kývl. Proč? Protože zombie, neasi. No a protože rád čtu.

Když se pustím do samotného hodnocení knihy, styl psaní mi hodně připomínal hororové příběhy z 80. a 90. let nebo povídkové sborníky - Ježíšku, já chci plamenomet, celé to bylo hodně naturalistické s explicitními násilnými a sexuálními scénami. Autor si pohrává s charaktery postav, s jejich psychikou. Občas se může zdát jejich jednání nesmyslné, tak to má být, nic není, jak se na první pohled zdá.

Děj knihy se odehrává v Severní Americe, bývalých Spojených státech, ale samotné místo není vlastně vůbec důležité. Většina postav je celkem logická a jejich charaktery jsou zajímavé, líbil se mi například Ernestův příběh. Co mi ze začátku otáčelo nožem v ráně, byl hlavní hrdina. Asi jsem potřeboval čas si na něj zvyknout, možná kdybych četl jeho první dobrodružství, takhle to byl ale člověk naprosto nevyhraněný. V jednu chvíli drsňák, co by za chybu odprásknul nejlepšího kamaráda, a v té druhé je to citlivka, který rozumí ženám a ochraňuje ostatní. Já bych dal přednost tomu drsňákovi, ke kterému se na konci knihy naštěstí opět vrátí. Když ho nebudete brát moc vážně, nakonec si ho třeba i oblíbíte.

Knihu bych zařadil do tzv. splatter žánru. Kovbojovo hláškování bylo fajn, i když... Líbila se mi jeho záliba v Kingovi a narážky na popkulturu, také to, že i ve světě, ve kterém žil, si dokázal najít nějaký cíl. Když to shrnu kol a kolem, kniha rozhodně není pro každého. Jedno z finálních odhalení totiž může pohnout žaludkem nejednomu čtenáři. Já se ale bavil, a to celkem dost! Doporučuji, s klidným srdcem, všem fanouškům drsnějšího čtiva, ale i všem ostatním, aby věděli, co je jednou čeká!

Název: Mrtví kráčí po zemi: Život v ráji (série Mrtví kráčí po zemi 2.)
Autor: Martin Štefko
Nakladatelství: Golden Dog
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 250
ISBN/EAN: 978-80-7465-154-0

Za zaslání knihy mnohokrát děkujeme nakladatelství Golden Dog.