Můj první polibek - kol. autorů

18.03.2022

Nadějným autorem může být i váš soused od vedle 

Odhodlat se k čemukoliv vyžaduje obrovskou kuráž, i k napsání povídky je třeba mít nejen nápad a chuť psát, ale také vytrvalost a trpělivost. Vůbec tím nejtěžším krokem je vždy začít. Jakmile však uděláte první krůček a dokončíte načaté, můžete si pogratulovat. Nemusíte ani vyhrát, důležité je, že jste to zkusili a zjistili, že to jde.

Pokud se přeci jen zadaří, mohou vaši tvorbu otisknout v časopise nebo zařadit do antologie. A to je právě případ knihy s názvem Můj první polibek, která je složena z 20 povídek od 20 talentovaných autorů, kteří se zúčastnili soutěže a nakonec se dostali do užšího výběru. Jedná se již o druhý soutěžní ročník, a jestliže se do prvního přihlásily stovky a stovky nadšených pisálků, nechci ani odhadovat, kolik jich muselo být tentokrát. Vše organizují a vyhodnocují zaměstnanci z Knihy Dobrovský, kteří se nebojí být zasypáváni miliony písmenek a udatně se prosekávají stranu za stranou až ke zdárnému konci.

Čtenáři se ve finální podobě mohou ponořit do různorodých světů a nalézt nové oblíbené spisovatele. Kdo ví, třeba někdo jednou vydá knihu a na tuto soutěž bude vzpomínat jako na skvělý odrazový můstek. V knize jsou zařazení i autoři, kteří již nějaký ten román vydali, napsáním povídky nejspíš chtěli zkusit kratší literární útvar, mohlo je rovněž zaujmout téma prvního polibku.

A teď k samotné sbírce povídek. Jaké příběhy v ní najdete?

V povídce Z deníčku Smrtky zavítáme do našeho světa pohledem smrtky, která slyší bzučení v uších, když má někdo zemřít. Tato smrtka je ale úplně jiná než v díle Neale Shustermana. V povídce Muž na útesu zas poznáme, jaký je život založený na tradici a kdy se každodenní radost promění v úzkost a strach. V Královeckých mostech mimo jiné zjistíte, zda je možné projít všechny tamní mosty pouze jednou. Také zažijete zrod mladé lásky, která byla rozdělena válkou. Shledají se nakonec, nebo je stihne smrt? Větší než my dva vypráví příběh o bojích mezi Francouzi a Španěly a o jednom muži, který je do celého podniku zavlečen jako spojka, jeho úkolem je překládat dopisy z francouzštiny a vše nosit krásné Zarzuele. Láska by však mohla vše zkomplikovat a zkazit celou operaci.

V antologii se potkává mnoho žánrů, každý si tak může najít ten svůj. Máte chuť na něco historického, válečného, nebo třeba klasickou romantiku či snad něco v duchu sci-fi? Jak je již z obálky knihy patrné, bude se jednat o polibky nejrůznějšího druhu - rozpačité, sebevědomé, zrádné, smrtící apod. Byla by škoda, kdyby se budoucí čtenáři nechali odradit zvolenou barvou knihy, která evokuje čtení pro ženy. I muži si jistě oblíbí některé autory. Navíc, devět povídek je od mužských autorů, kteří se nezalekli zadání a pojali ho originálně.

Některé povídky jsou povedenější než jiné, tak už to u antologií zkrátka bývá. Je opravdu těžké hodnotit knihu, na které se podílelo tolik autorů, jejichž styly jsou naprosto odlišné. Je vidět, že každý se do toho svého příběhu snažil dát všechno, některé texty končí pointou, jiné poselstvím nebo jen zamyšlením. Gratuluji všem vybraným, a pokud tuto recenzi čte někdo, kdo se soutěže zúčastnil, ale neprobojoval se do této dvacítky, přeji mu, aby se zadařilo někdy příště, a doufám, že se psaní nevzdá a nenechá se odradit, jednou to totiž vyjde.

Rozhodně kvituji více takovýchto projektů, které začínajícím českým autorům dávají šanci ukázat, co v nich je.


Název: Můj první polibek
Autor: kol. českých autorů
Nakladatelství: Kontrast
Rok vydání: 2021
Počet stran: 272
ISBN/EAN: 978-80-277-1018-8


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.