Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě - Silvia Araziová

31.01.2020

Novou kapitolu života lze začít v jakémkoli věku

Psát je třeba nejen o začátcích, ale také o koncích, přestože se nejedená o žádné veselé téma. Lucie Ayasová tráví poslední noc vedle muže, který nadále již nebude jejím manželem. Moc dobře si to uvědomuje, jejich společný život došel totiž do bodu, kdy se každý z nich musí vydat svou vlastní cestou.

Po několikaletém manželství, kdy dvě duše byly spojeny v jednu a nyní se musí rozdělit, je téměř nepředstavitelné začít od znovu. Kde vzít sílu k tomu žít jinak než doposud? Lucie se s tím vyrovnává víceméně dobře, je zřejmé, že prázdné místo po Pedrovi nepůjde jen tak něčím vyplnit, ale byla by přece hloupost všechno vzdát hned na začátku. Navíc má dceru Morenu a dobrou kamarádku Veru. A tak začíná příběh o rozpadlém manželství, osamělosti a lásce nejen partnerské, ale i té v rodině a mezi přáteli.

Ještě je tma. Pozorně naslouchám každičkému zvuku v domě. Pomalé kapání kohoutku na vaně, větev bušící do okna ložnice, vzdálený štěkot psa, rytmický tikot hodin na nočním stolku.
Muž, kterého pozoruji ve spánku, se jmenuje Pedro.

Zastavím se očima na jeho těle. V mém pohledu je ta zvláštní nostalgie, kterou cítíme pokaždé, když se něco děje naposledy.

Krátké kapitolky jsou jako střípky, které postupně sbíráte a sestavujete z nich celistvý obraz. Spolu s Lucií se vracíte prostřednictvím flashbacků do jejího dětství, do začátků vztahu s Pedrem až po jejich neshody. Poznáme rodinu Lucie a její přátele. Kniha je vlastně vyprávěním jednoho života, je o bilancování a hledání sama sebe. Nedochází v ní k žádnému konfliktu. Příběh je jednoduchý i komplikovaný zároveň, stejně jako život. Nenajdeme zde žádné srdceryvné pasáže, ale příběh rozhodně podnítí své čtenáře k zamyšlení.

Až poetickým způsobem jsou v knize předloženy pocity a úvahy hlavní hrdinky. Po dočtení knihy je však obtížné shrnout do jedné věty, o čem vlastně byla, protože se dotýkala více témat, některá z nich byla rozvinuta více, jiná méně.

Po grafické stránce, kromě skvělé obálky, je třeba zmínit i vnitřní podobu, kdy je příběh proložen stránkami, jež vyobrazují dámské střevíce a pánskou obuv jako na obálce, uvnitř se dají boty do pohybu a jak příběh plyne, boty se od sebe vzdalují. Příběhu tento prvek dodává něco navíc a je to skutečně originální způsob ztvárnění odcizování dvou lidí.

Mám tři léky na úzkost: nákup oblečení, čokoládu a dámské časopisy.

Silvia Araziová je argentinského původu, konkrétně žije v Buenos Aires, a právě do tohoto prostředí, které je jí moc dobře známé, zasadila svůj příběh. Literární kritika si tuto prozaičku, ale také básnířku a herečku nemůže vynachválit. Za sbírku povídek Que temprano anochece získala cenu Julia Cortázara. Její román La maestra de canto byl přeložen do němčiny a dánštiny a v roce 2013 se dočkal zfilmování. Araziová vydala i dvě sbírky básní, z níž jedna obdržela prestižní cenu argentinského Fondu národního umění.

Na závěr je třeba zmínit, že Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě se řadí do edice 7lásky (Sedmilásky), kterou v minulém roce začalo nakladatelství Metafora vydávat, zároveň se jedná o první titul této nové edice. Pozor ale, abyste si to nepletli se Srdcovkami od Motta, ty jsou obsahově úplně jiné. 7lásky jsou nejen pro ženy, ale i pro muže či dospívající. V edici již vyšly tyto knihy: Knihkupectví na Bylinkovém náměstí, Láska a sýr v Paříži, Někdy je hezké, že mě miluješ, Devět tváří tebe, Den, kdy jsme se potkali a v druhé polovině února vyjde Báječný čas života.


Název: Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě
Originální název: La Separación
Edice: 7lásky
Autor: Silvia Arazi
Překlad: Jana Suchánková
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 376
ISBN/EAN: 978-80-7625-051-2


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora.