Na kočičí svědomí - Markéta Harasimová

05.07.2022

Když osudu pomůže kočka 

Beáta svým životem proplouvá víceméně bez závazků a vázat se nijak zvlášť nehodlá ani v blízké budoucnosti. Právě dorazila domů a měla by připravovat slavnostní narozeninovou večeři pro Michala, svého přítele. V mladé ženě se však v okamžiku něco zlomí. Přestože je Michal přesně její typ, je také značně starší a rád by se už usadil i s nějakým tím capartem, a to Beáta striktně odmítá. Bez jakéhokoliv varování tak Michalovi dává vskutku originální dárek - rozchod.

Druhý den, ještě než začne přehodnocovat své rozhodnutí, zjišťuje něco podstatně horšího... došlo kafe! Bez kafe se přece nedá fungovat. A tak se musí Beáta chtě nechtě vypravit do obchodu v počasí, o kterém se říká, že by do něj člověk ani psa nevyhnal. Ne, psa ne, ale co kočku? A Právě malé černé klubíčko štěstí žena před svým domem nachází. Nechá ho svému osudu, nebo se rozhodne udělat dobrý skutek a micíčka, nebo micinku, zachrání? A bude to nakonec kočička, kdo bude zachráněn, nebo spíše Beáta?

Láska je láska a někdy je láska zvířecí opravdovější a upřímnější než ta lidská.


"Hm... ano, už to vidím..." Jemně, ale podle mého laického názoru zkušeně prohmatává celou packu a na čele jí vyskočí kolmá vráska. Potom na mě pohlédne. "To je diabolka," prohlásí s naprostou jistotou.
Vytřeštím na ni oči a ztuhnu jako solný sloup. "Di... diabolka?" vypravím ze sebe přiškrceně. "To chcete říct, že po... že po něm někdo střílel?"

Kniha Na kočičí svědomí se do mých rukou dostala vlastně náhodou, knihy o zvířatech příliš nevyhledávám, ale občas to chce vybočit trošku ze své komfortní zóny, a navíc má titul vážně pěknou obálku. Příběh o tom, jak se Beátin život od základů změní během jednoho pouhého roku, je čtení určené převážně ženám. Ženy budou schopny hlavní postavě s jejími myšlenkovými pochody porozumět více, přesto si nemyslím, že by muž nedokázal milý příběh o strastech a radostech soužití s kočkou ocenit.

Musím přiznat, že zhruba polovinu knihy mi hlavní postava pila krev, přestože už překlenula třicítku, chováním připomíná spíše ženu o deset let mladší. Na druhou stranu je tu během čtení krásně vidět její progres, když si začíná uvědomovat, co v životě opravdu chce. Oproti tomu Beátina kamarádka Adéla je rozumná a ochotná vždy dobře poradit.

Za co jsem moc rád, je to, že autorka v knize nakousla také problematiku kastrování koček. Stačí nezodpovědnost hlavní postavy, chvilka nepozornosti a březost je na světě. Upřímně, když už se někdo rozhodne zachránit kočku, první, co by měl udělat, je vše si o tom zjistit. Nikdy bych nepouštěl kočku ven, pokud by nebyla vykastrovaná. Přemnožené venkovní kočky jsou problémem, ať už kvůli koťatům, která se leckdy do veterinární péče dostávají nemocná a podvyživená, pokud vůbec přežijí, nebo kvůli jejím přirozeným pudům. Už nyní ptáků v přírodě ubývá, netřeba jejich populaci decimovat přemnoženými kočkami. Kočka je šelma, nemůže si pomoct, pokud si někdo myslí, že má doma mazlíka, který by ani mouše neublížil, plete se.

Kniha se četla dobře, díky malé šelmě není v příběhu nouze o úsměvné situace, ale je třeba počítat i s těmi vážnějšími, soužití se zvířetem není vždy úplně snadné a návštěvám veterináře se čas od času vyhnout nelze. Kdyby Beáta během čtení charakterově nevyspěla, hodnotil bych příběh negativně, ale Markéta Harasimová už tolikrát dokázala, že psát umí a že má vše do posledního detailu promyšlené.

Pokud hledáte milý příběh ze života a neočekáváte nic náročného, a především pokud jste milovníky koček, pak je kniha Na kočičí svědomí přesně pro vás.


Název: Na kočičí svědomí
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: Bookmedia
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 260
ISBN: 978-80-7639-130-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme Bookmedia