Na svou první velrybu nikdy nezapomeneš - Ralf Kiefner

06.10.2019

Vorvani se vorvaní

Kniha nesoucí název Na svou první velrybu nikdy nezapomeneš mě zaujala hned na první pohled. Velryby a jim podobní živočichové jsou totiž naprosto fascinující. Když si člověk představí, jak ladně se pohybují pod hladinou, a přitom jsou velcí jak náklaďák, je to paráda. Tak pojďte, ponoříme se do jejich světa.

Když několik čtyřicetitunových kolosů o velikosti kamionu v milostném zápalu zapomene na okolní svět a voda kolem nich doslova vře, je lepší držet se v bezpečné vzdálenosti.

Předně je třeba si uvědomit, že pokud máte v plánu se za nimi vypravit, musíte se velmi dobře připravit. Teplé spodní prádlo je asi to nejvíce #musthave. Sám autor na začátku knihy podotýká, že je nezbytné si zkontrolovat vše, co si chcete vzít s sebou. Kromě správného oblečení je určitě fajn myslet také na techniku, vždyť se může jednat o výpravu vašeho života a určitě by byla škoda přijít o ten správný okamžik jen proto, že foťák, jenž jste si zabalili, není určený pro focení pod vodou.

Jakmile se poté dostanete do míst, kde majestátní živočichové žijí, a poprvé je uvidíte v jejich přirozeném prostředí, již nikdy na to v životě nezapomenete. Přesto je také velmi důležité vzít v potaz, že jste u nich doma. Velryba není kapr a jedno její máchnutí ocasu může udělat fatální škody. Opatrnost je tedy zaručeně na místě.

V dálce jsme spatřili velrybu, která zrovna plnou silou praštila ocasem do vody. Krátce nato vystřelila z vody a - ŘŘŘACH! - plácla sebou hlasitě o hladinu. Voda vyšplíchla do výšky tak, že to bylo vidět až na druhé straně zátoky. "Sbohem, kamarádko!"

Co se samotné knihy týče, je to pastva pro oči, dokonale vyvážený poměr textu a fotografií zaujme snad každého. Velmi zblízka se seznámíte hned s několika velikány, jako jsou plejtváci malí, keporkaci, velryby jižní, vorvani, ale své místo zde mají také běluhy, delfíni kapverdští a delfíni obecní. Autor nezapomíná na fakta, která překvapí mnoho čtenářů, jako např. že vorvani mají podle výzkumníků nejsilnější hlas ze všech obyvatel moří.

Vorvani jsou největšími ozubenými dravci na Zemi. Se svou délkou 9 až 20,7 metru mohou vážit průměrně patnáct až čtyřicet pět tun.

Mě osobně asi nejvíce zaujala krátká kapitolka o běluhách, kde se zmiňuje jejich schopnost imitovat různé zvuky, jedná se o ptačí zpěv, počítačové zvuky, a dokonce také o lidskou řeč. Údajně dokážou rozpoznávat různé předměty a dávat je pak dohromady, to značí jejich nadprůměrnou inteligenci.

Nakladatelství Kazda přineslo na knižní trh knihu, která splňuje vše, co zájemce o výpravu do říše velryb potřebuje. Občas se mi sice zdálo, že se některé informace opakují, ale nebylo to v nadměrném množství, víceméně nemám nic, co bych knize mohl vytknout. Asi to nebude úplně čtení pro někoho, kdo ke spokojenosti potřebuje krev a parádní vraždu, ale pevně věřím, že si velryby své čtenáře najdou, rozhodně stojí za to.

Ralf Kiefner se do potápění pustil již v útlém věku, konkrétně v 16 letech. Nyní je celosvětově známým autorem dokumentů, knih a fotografií, je držitelem mnoha ocenění. Měl to štěstí, že si našel ženu, která jeho vášeň sdílí, a z práce se tak stalo životní poslání. Samozřejmostí je pro ně ochrana zvířat a patřičná úcta ke světu, v němž žijí.


Název: Na svou první velrybu nikdy nezapomeneš
Originální název: Deinen ersten Wal - vergisst du nie
Autor: Ralf Kiefner
Překlad: Jan Bružeňák
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 160
ISBN/EAN: 978-80-88316-36-7


Za knihu mnohokrát děkujeme Nakladatelství Kazda.