Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové - Robert Bryndza

07.06.2021

Od detektivek k romantice, nebo naopak? 

Britský spisovatel žijící na Slovensku je na českém knižním trhu znám především díky jeho detektivním sériím s Erikou Fosterovou a Kate Marshallovou. Nyní vyšla kniha Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové, jež je žánrově úplně jinde, ačkoli právě na romantických komediích autor začínal a až poté nalezl zalíbení v thrillerech. Nyní se čtenář vrací do Bryndzových začátků a tentokrát se jedná o příběh, který jako by z oka vypadl eskapádám Bridget Jones.

Coco Pinchardová je zralá žena po čtyřicítce, které zrovna vyšla kniha s názvem Lov na lady Dianu, což je komická fikce, vyprávějící příběh v paralelní realitě, je šťastně vdaná, má syna na prahu dospělosti a jediné, s čím si dělá starosti, je, jak přežít vánoční shon s příbuznými na krku. A právě o Vánocích 2008 se všechno začalo Coco sypat na hlavu, začalo to manželovou nevěrou a pokračovalo kariérním neúspěchem. Coco se ale nevzdává tak snadno, a když nepomůže zdravý rozum, nervy jí uklidní sklenka vína a cigaretka. O všech svých příhodách do detailu píše e-maily svým přátelům.

Podaří se hlavní hrdince opět nalézt lásku? A co kariéra? Když její kniha nesklidila takový úspěch, může dílo obstát na divadelních prknech?


Odesláno: Pátek 26. prosince 23:33
Adresát: chris@christophercheshire.com

Je mi velmi líto, že ani Tvoje Vánoce s rodinou nestojí za nic. Proč si je vždycky pověsíme na krk? Ano, vím, Tvoje rodina Ti stále vyhrožuje, že Tě vydědí. Chápu. Marika se vždy ráda vrací na Slovensko, protože je tam doma. Ale jaký důvod k masochismu mám já? Se švagrovou ani tchyní jsme si nikdy nepadli do oka a s Danielem máme zatím největší krizi, co jsme kdy měli... Víš, čím to je, že se sem nacpou každičké Vánoce? Jsem pro ně jenom levný hotel. Každý tu vyfasuje pokoj a stravu. Měla bych jim začít vystavovat účty.


Čtenář by při čtení měl mít na pamětí, že tato kniha v originále poprvé vyšla v roce 2012 a že se jedná o autorovu prvotinu. Jeho styl psaní je tak odlišný než ten, který autorovi fanoušci znají z jeho detektivek. Série příběhů s Coco Pinchardovou zahrnuje celkem pět titulů.

Příběh na mě působil místy až moc překombinovaně, byla patrná snaha pobavit za každou cenu, i když to bude skřípat. Humorných scén je v knize hromada, některé pobavily více, jiné méně, některé však působily vyloženě trapně. Zde platí zlaté pravidlo, že méně je někdy více.

Obsah knihy tvoří e-mailová korespondence ze strany Coco, ona je jedinou aktérkou, až na pár výjimek, kdy do těla svého mailu přikládá odpověď někoho jiného, k tomu ale dochází jen výjimečně. Ačkoli je čtenář obeznámen se vším, co se v životě všech zrovna děje, tak ta zpětná vazba od dalších postav zkrátka v knize chybí. Co se týče čtivosti, zde nemám absolutně co vytknout, obsah je nenáročný, pohodový a svižný.

Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové osloví zejména ženské publikum. Čtenář se s Coco v mnoha situacích může snadno ztotožnit, například s jejím trápením s příbuznými na zabití. Čtení této knihy je takovou malilinkatou závislostí a já jsem zvědavá, jaké další komické situace bude Coco řešit v pokračování.


Název: Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové
Originální název: The Not So Secret Emails of Coco Pinchard
Autor: Robert Bryndza
Překlad: Ivana Skenderija
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-271-0540-3


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Grada/Cosmopolis.