Nečekané přiznání - Lisa Regan

30.08.2022

Když jsou důkazy proti, zbývá jenom víra

Policie má jasně dané povinnosti - chytat zločince a prokazovat jejich vinu. Co když ale nastane chvíle, kdy důkazy sice mluví pro vinu, ale vaše vnitřní přesvědčení tomu přesto nevěří? Josie přece Gretchen zná, Gretchen by nikoho jen tak nezavraždila... Jak si ale vysvětlit fakt, že se Gretchen Palmerová k vraždě mladíka před svým domem přiznala?

Na to, jak je Denton malé městečko, děje se v něm až podivně mnoho zločinů, dalo by se říct, že se jedná o jakýsi americký Midsomer. Josie si po událostech minulé knihy zvyká na nový život, na staronovou rodinu, na to, že do jejího života opět zabloudila láska. Když se ale ponoří do vyšetřování případu, zakousne se do stopy jako lovecký pes a jde si tvrdě za svým a nikdo a nic ji nedokáže zastavit.

Snaha o osvobození své kolegyně se podivně zamotává s působením motorkářských gangů z Filadelfie a Gretheninou minimálně dosti zamotanou minulostí. A co s tím vším mají společného vraždy zamilovaných párů?


Místnost byla cítit potem a nevyvětraným cigaretovým kouřem. Ze zažloutlých stěn se odlupovala barva. Uprostřed stropu visela na zprohýbaném drátu jediná žárovka. Polovinu dřevěné podlahy zabírala potřísněná matrace. I když byla Gretchen vyčerpaná, nedokázala se přimět, aby si na ni lehla. Nechtěla si představit, jak musí zblízka zapáchat.


Série kriminálních příběhů s ústřední postavou Josie Quinn si i čtvrtým dílem udržuje konstantní úroveň kvality a napínavosti. Poté, co si hlavní hrdinka prošla v minulém díle doslova peklem, by čtenář čekal, že jí autorka dá alespoň krátký prostor k vydechnutí, ale naopak. Josie je po sesazení z místa šéfa dentonského policejního sboru vržena do vod filadelfského podsvětí a odkrývání mnoha bolestivých vzpomínek.

Kromě samotné hlavní hrdinky se konečně dozvídáme také něco o Gretchen, která byla dosud pro čtenáře jakousi záhadou. Je pravda, že se s ní život zrovna dvakrát nemazlil, a to, co si prožila ona, by zaručeně nechtěl prožít nikdo z nás. Autorka vše navíc líčí velmi sugestivně, takže není nic těžkého prožívat bolest postav s nimi. Navíc se mi líbily retrospektivní náhledy, které dokonale dokreslovaly hlavní příběhovou linii.

Musím se přiznat, že se mi linka z minulosti líbila o chlup víc než samotné vyšetřování v současnosti. Na druhou stranu, bez dokonalé provázanosti by jedno ani druhé nemělo moc smysl. Matčin hrob, tedy předchozí díl, Nečekané přiznání sice kvalitou nepředčilo, přesto si však série drží laťku hodně vysoko.

Lisa Regan umí čtenáře "připoutat" ke stránkám svých knih dokonale. Postupně uvolňuje napětí a krátkými kapitolami udržuje pozornost. Rozhodně se těším na pokračování. Je určitě dobré zmínit, že je sice možné číst knihy na přeskáčku, protože každá v sobě nese uzavřený příběh. Já však doporučuji číst je postupně, je to určitě lepší k pochopení životní cesty hlavní postavy.


Název: Nečekané přiznání (Josie Quinn 4.)
Originální název: Her Final Confession
Autor: Lisa Regan
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368
ISBN/EAN: 978-80-271-3250-8