Nedej se - Rainbow Rowell

30.08.2016

Přátelé, nedejte se!

Pokračování Harryho Pottera se blíží, nicméně pro ty, kteří čekání shledávají nesnesitelným připravila spisovatelka Rainbow Rowell fanfikci Nedej se. Možná by stálo za to zmínit, že sousloví "nedej se" platí i pro čtenáře, kteří to budou po několika stránkách chtít vzdát. Takže nedej se milý čtenáři!

Simona a jeho svět magie znají autorčini příznivci již z knihy Fangirl. Rowell se nedokázala své malé fanfikce vzdát, a tak jí darovala celou jednu knihu. Zda to byl nápad dobrý nebo ne už musí posoudit každý čtenář sám.

Simon je Vyvolený. Sice by to do něj nikdo neřekl, ale je. Je kouzelník, jenž byl proroctvím předurčen k velkým věcem. Neočekává se od něj nic menšího než spasení světa od Zlořáda Pletichy. Simonovi bude v boji pomáhat jeho věrná kamarádka Penny. Otázkou zůstává, od koho dalšího může očekávat pomoc. Od jeho moudrého učitele a mocného čaroděje Mága? Od jeho přítelkyně, se kterou už si tolik nerozumí jako dřív? A co jeho odvěký rival, upírský spolubydlící Baz? Zdá se, že je vše nalinkované, začátek knihy vymezuje jasná pravidla, ale co když je vše úplně jinak? Co když spojenci nejsou spojenci a nepřátelé nejsou nepřátelé? Kniha dokáže být značně předvídatelná, ale zároveň dokáže přinést i šokující momenty. Kdekdo by si při čtení první poloviny vybavil zmiňovaného Harryho Pottera, nicméně druhá půlka jasně odbočuje a jde si svou vlastní cestou. A konec? To je kapitola sama pro sebe. Podle mě naprosto nevyužitý potenciál...

Autorka přinesla knihu svázanou současnou dobou. Nedej se není totiž kniha nadčasová, ale těží ze současné čtenářské obce. Srovnávat ji s Harrym Potterem je naprosto bláhové. O tom, že Brumbál s Grindelwaldem měli více než přátelský vztah, přestože to nebylo nikde přímo řečeno, ví dnes naprosto každý. Vztah, který se zrodí v této knize, je prvoplánový a netěží z tajemna, jde rovnou na věc. Gay tematika, rozvíjející se, není totiž pořád ještě určena pro každého. I když své čtenářstvo rozšiřuje, stále ještě se najde mnoho odpůrců.

Prakticky všude jsem četla, jak je kniha úžasná, jak ji čtenářky a čtenáři čtou stále dokola a nemohou se jí nabažit. Proto jsem po ní sáhla také. Dočetla jsem ji... to je asi vše, co bych k tomu řekla, dočetla a vím, že ji znovu už číst nebudu. Kniha určitě měla světlé chvíle a nějaký nápad taktéž nepostrádá, ale rozhodně bych neřekla, že je to ta "nej" kniha roku, ba ani měsíce. Příjemná oddechovka, jež se dá přečíst, když zrovna v knihovně není nic, co by si zasloužilo větší pozornost, jsem ale moc ráda, že náš knižní trh nabízí nepřeberné množství knih, po kterých příště sáhnu raději.

Knize proto dávám hodnocení 4/10, zkrátila mi čekání na HP, styl psaní mi přišel minimálně dobrý a tím bych ukončila těch několik řádků! - Ačkoli se může mé vyjádření ke knize zdát negativní, věřím, že si své čtenáře najde a když čtu názory okolo, tak už našla. Každé zboží má svého kupce, a to pouze dokazuje rozmanitost světa a lidí. Kdyby se nám všem líbily stejné věci, byl by svět smutný a šedý. Přeji Vám příjemné čtení a u další recenze na viděnou.


Název: Nedej se
Originální název: Carry On
Autor: Rainbow Rowell
Překlad: Jana Kunová
Nakladatelství: Yoli
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 496
ISBN/EAN: 978-80-7549-057-5