Nejchladnější dívka ve Městě chladu - Holly Black

02.05.2022

Jsou mezi námi a mají hlad

Legendy nelhaly, v temnotách se neskrývají pouze kapsáři a hrdlořezové, ale i něco mnohem horšího, něco starého a krvelačného... upíři! Existence těchto pozoruhodně přitažlivých pijavic dnes není tajemstvím, z ústraní se přesunuly do tzv. Měst chladu, kde dávají svou moc a krásu na obdiv celému světu a chlemtají životadárnou tekutinu z dobrovolníků, kteří doufají ve svou přeměnu. Upírům se však nedá věřit, ostatně by nepřežili celá staletí, kdyby šlo o lidumily.

Jediná horší věc, než se probudit mrtvej, je probudit se v domě plném mrtvol. Kdo to má uklízet? Tana však na nějaké pulírování podlah nemá čas, k posteli je totiž připoutaný její ex a současně také neznámý mladík. Co tam asi dělali? No, každopádně jeden z nich je upír a ten druhý jím nejspíše brzy bude také. Času je málo, noc se blíží a na dveře už škrábou jezinky... ne, to je zas jiná pohádka, na dveře už škrábou další upíři. Pokud chce Tana přežít, musí utéct, zároveň tam ale nechce nechat ani ty dva. Prekérní to situace. Tana, Aidan a Gavriel uprchnou v ten pravý čas a řítí se silnicí vstříc novému dobrodružství, vstříc Městu chladu.

Gavriel má za sebou minulost, která by poznamenala i toho psychicky nejodolnějšího jedince, není se tak čemu divit, že je tak trochu šílenec. Má svůj plán a svou cestu za pomstou, které se nehodlá vzdát, ale Tana ho přece zachránila... Láska kvete v každém věku, a i v té nejméně pravděpodobné situaci. Udrží si mladá dívka svou lidskost, nebo ji prodá za věčný život ve tmě? A jakou roli ve všem hraje uhrančivý Lucian Moreau?


Tana se vyškrábala do sedu, pouta, která ji svírala zápěstí, ji dál nepustila. "Ne! Později už nebudu sama sebou."
"Ach, ale ano, budeš," řekl jí tiše a zamířil ke dveřím. "Zastíráme se tolika iluzemi o sobě samých, dokud z nás nejsou servány a naše duše obnaženy. Nakažená nebo upír, jsi to stále ty. A možná víc než kdy předtím. Tvé pravé já. Očištěné od čehokoliv jiného. Jsi to pořád ty, taková, jaká jsi hluboko uvnitř vždycky byla."

Nejchladnější dívka ve Městě chladu byla mou druhou knihou, kterou jsem od autorky četl, první byla Nejtemnější část lesa a musím přiznat, že Tanin příběh mi přišel o chlup lepší. Vampyrismus je zde popisován jako typ infekce, kdy jedinec kousnutý upírem začne pociťovat neskonalý hlad po krvi, ale stále má naději na uzdravení, pokud se tedy do doby, než se infekce z těla dostane, nenapije lidské krve. Pokud ano, nemůže ho již nic zachránit, umírá a stává se dítětem noci. Musím přiznat, že to Holly Black promyslela poměrně dobře.

Velice se mi líbilo, že každá kapitola začínala citátem některé slavné osobnosti - ať už šlo o politika, či spisovatele -, jenž se vždy nějakým způsobem dotýkal smrti. Byla to pro mě jakási přidaná hodnota, která vždy vedla k zamyšlení, a udržovala tak mou pozornost o trošku víc, než je u takovéhoto typu literatury běžné.

Co jsem si na celém příběhu užíval asi nejvíce, byly prostřihy a vzpomínky na minulost, ať už šlo o carské Rusko, nebo Paříž na sklonku 19. století. Zde bylo asi nejvíce patrné, že se autorka nechala ovlivnit Anne Rice a jejím Interview s upírem, nebudu zastírat, že jsem v postavách Gavriela a Luciana viděl Brada Pitta a Toma Cruise. Což rozhodně není výtka, moc mě to bavilo. Jediné, co jsem postrádal, byla přítomnost starších upírů, jejich elegance a arogance, až na Pavouka tedy. Docela rád bych si porovnal, jak by autorka zvládla kontrast generačních propastí mezi tradicí a novátorstvím, které představují nově stvořené pizizubky. Ale chápu, že vzhledem k rozsahu knihy na to již prostě nezbylo místo.

Přestože je zařazením kniha určená spíše pro mladší čtenáře, její syrovost a temnota nezklamou ani ty starší. Přiznám, že první polovina knihy se poměrně vlekla, ale jakmile skupinka dorazila do Města chladu, vše se rozjelo a mně bylo nakonec líto, že to už končí a že to byl konec s velkým K, skvělé finále. Tana zároveň nebyla žádná křehotinka, což mi imponovalo. Rozhodně bych se nebál knihu doporučit milovníkům klasických příběhů o upírech, a nejen jim. Tradice vampyrismu přenesená do současného světa, kde je vše online, a děj ve Městech chladu je tak pro všechny přístupný, je značně narušena a dle mého názoru se jednalo od autorky o skvělý krok, který smazal jakékoliv odosobnění a rozdíly mezi upíry a lidmi.

Krom drobností mě na knize asi nejvíce irituje jen název, ten mi trhá šedou kůru mozkovou, zajímalo by mě, zda Tana byla chladnější než jistá Anna Johansson Bågenholmová, která je nedobrovolnou rekordmankou s nejnižší zaznamenanou teplotou těla, jež podchlazení nakonec přežila. Její tělesná teplota v roce 1999 klesla na 13,7 °C, když byla uvězněna 80 minut ve vzduchové kapse pod ledem... Jen taková zajímavost.


Název: Nejchladnější dívka ve Městě chladu
Originální název: The Coldest Girl in Coldtown
Autor: Holly Black
Překlad: Magdaléna Musichina
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 416
ISBN/EAN: 978-80-277-0238-1


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.