Neohlížej se - Ben Cheetham

12.09.2023

Jak ovlivnitelná je lidská mysl?

Říká se, že není pro rodiče větší tragédie, než když ztratí dítě... Manželé Piperovi mají dvojčata, dva syny, a právě jeden z nich přijde během nevinného pobíhání po domě o život. Jak se s takovou ztrátou vyrovnat? Obzvlášť, když v tom, jenž přežil, je stále vidět tvář mrtvého chlapce. Není se tak čemu divit, že se chytí na nabídku nového bydlení - honosné sídlo Fenton House totiž hledá nové nájemníky a Piperovi prošli schvalovacím procesem.

Nový domov = nový život? Fenton House ale není obyčejným domem a ani jeho majitelka není obyčejnou ženou. Dům je v hledáčku mnoha lovců paranormálna a zdá se, že by to tak úplně nemuselo být neoprávněně… Adam a Ella však na duchy nevěří, určitě jde jen o báchorky a povídačky. Říká se však: Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu…

Najde mladá rodina tolik vytoužený klid a útočiště k bydlení? Nebo je dům pohltí a vyplivne jako šílené pomatence? Co se ukrývá v jeho stěnách?

Zasunul klíč do zdobného zámku, s cvaknutím jej otočil a otevřel těžké dveře. Vstoupili do příjemně chladné vstupní haly, která byla stejně impozantní jako exteriér domu. Z vysokého stropu s římsami z ovoce a listů visely dva černé kované lustry. Lesklé parkety byly pokryty plyšovými tmavě červenými a zlatými koberečky, které doplňovaly tapety. Vlevo se nacházelo široké konzolové schodiště podpírané kamennými sloupy. Napravo se vyjímal velký krb z bílého mramoru s tmavým dobovým obložením. Sál prosvětlovalo duhové světlo procházející oknem. Vzduch voněl leštěnkou ze včelího vosku.

Příběhy o strašidelných domech lákají čtenáře pěknou řádku let a v posledních letech se s nimi opravdu roztrhl pytel. Je však třeba filtrovat mezi těmi dobrými a těmi ne tak dobrými. Do které kategorie spadá kniha Neohlížej se od Bena Cheethama? Mno, předně bychom si měli ujasnit, že vlastně nejde o horor, ale spíše o mysteriózní thriller vystavený na srdcebolném příběhu jedné rodiny. Více než o "strašidelném" domě si počtete o tom, jaké je to vyrovnat se se ztrátou dítěte. Rozhodně to nevnímejte jako nedostatek, ale pokud se těšíte na duchařský příběh, budete zklamáni.

Fenton House je dům, který disponuje zajímavým příběhem, zvrácenou historií a tajemnými prostorami skrytými běžným pohledům. Jeho majitelka patří mezi podivíny, což by částečně mohl vysvětlit její osamělý styl života, ale zda jsou její příběhy o přání mrtvé matky smyšlené, nebo ne, to si bude čtenář muset sám vydedukovat z textu. S přihlédnutím k charakterům postav musím titul hodnotit jako slabší průměr, nikdo z protagonistů neudělal vlastně nic, čím by čtenáři nějak výrazně přirostl k srdci. Neměl jsem tedy důvod sedět se zatajeným dechem a strachovat se o jejich osud, spíš jsem jen tak pozoroval, co se komu přihodí.

Celkově dění v knize vyvolává spoustu otázek a čtenáři se dočkají zodpovězení pouze na část z nich. Příběh je vystavěn dobře, nechybí v něm jistá gradace a znepokojivé momenty, ale domnívám se, že by stálo za to dotáhnout nějaké myšlenky do konce (mrtvá červenka, polibky staré dámy). Co se závěru týče, s tím jsem ani moc problém neměl, naopak se mi zdá povedený, díky němu se nadpřirozeno stalo trošku přirozenějším. Jediné, z čeho by titul mohl profitovat, je místo, kde byl v knize vystavěn… pocit stísněnosti… magie vody… prameny… portál mezi světy… ale neprofituje, protože je to zmíněno jen jakože bokem. Škoda.

Neohlížej se se jinak nečetlo špatně, je to taková oddechová jednohubka, kde si nejsem jist, zda pokračování dokáže vylepšit celkový dojem, nebo naopak veškeré naděje ve zlepšení navždy pohřbí hodně hluboko...


Název: Neohlížej se
Originální název: Don't Look Back
Série: Sídlo Fenton 1.
Autor: Ben Cheetham
Překlad: Jana Clarke
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 248
ISBN/EAN: 978-80-277-0284-8