Nevlastní sestra - Sandie Jones

05.09.2021

Její příchod zničí celou rodinu

Pravidelné nedělní obědy s příbuznými nejsou v žádné rodině tak úplně oblíbené. Od doby, co sestrám Kate a Lauren před necelým rokem zemřel otec, se jejich rodina snaží vztahy udržovat, přestože to mezi jejími členy občas skřípe. Při jednom takovém odpoledni zazvoní zvonek u dveří a sešlost naruší příchod mladé dívky Jess, která tvrdí, že otec Kate a Lauren je i jejím otcem.

Kate svého otce vždy stavěla na piedestal a také s ním trávila nejvíc času, proto se jí nechce věřit, že by mohl být nevěrný, natož si udělat s nějakou cizí ženou dítě. Lauren, která vždy stála na straně matky a s otcem měla problematické vztahy, si myslí pravý opak. Příchod Jess mezi Kate a Lauren vhodí časovanou bombu. Navíc ani jedna ze sester to doma nemá jednoduché - zatímco Kate se snaží otěhotnět, Lauren se dennodenně potýká se svým despotickým manželem. Ani jedna však neví, co ta druhá prožívá.

Chce Jess jejich rodinu rozeštvat? Je to cizí holka, která jen využila šance? Jak si tedy ale vysvětlit genetické testy, které nelžou?


"Ona není dcera tvého otce," zasyčí Rose.
"Mami, prosím tě...," pokusí se Lauren.
"Ona není dcera tvého otce," zopakuje Rose.
"Ale mami, já vím, že je."
Rose na ni chvíli ohromeně hledí. "Jak to můžeš vědět?"
Lauren se ošije, neschopná podívat se matce do očí. "Protože to má zapsané v genech."

Po psychologickém thrilleru Matčina hra se čeští čtenáři dočkali překladu další autorčiny knihy, kterou je Nevlastní sestra. Spisovatelka Sandie Jones mě zaujala už svým prvním románem, který u mě dopadl více než dobře, proto jsem od Nevlastní sestry měla vysoká očekávání. Podařilo se je naplnit?

Její příchod všechno zničí - tak zní podtitul románu, a je tomu opravdu tak. To, že se Jess objevila na scéně, rozpohybovalo všechny figurky na šachovnici. Spíše než thriller je kniha psychologickým dramatem jedné rodiny, v níž každý skrývá nějaké tajemství, někdo větší a temnější, někdo menší, přesto však pro děj zcela zásadní.

Začátek byl až úmorně zdlouhavý a místy nudný, ovšem to se naštěstí později změnilo a já si vyprávění užívala zplna hrdla. Čtenář nahlíží na dění z perspektiv dvou sester - Kate a Lauren -, z nichž každá řeší svoje vlastní problémy v manželství. Jess do jejich života vtrhne jako uragán a zanechává škody, které už nikdy nepůjdou napravit. Je skutečně jejich nevlastní sestrou? A kdo jsou její rodiče? Je dcerou otce, nebo matky? Vyvstává tolik otázek, a čím více se sestry přibližují k pravdě, tím více pozbývají iluzí o jejich zdánlivě dokonalé rodině.

Autorka má velmi chytlavý styl psaní, díky němuž si dokáže udržet čtenářovu pozornost. Od poloviny knihy děj plyne svižně kupředu a zamotané nitky se postupně rozplétají. Škoda, že si většina autorů nechává rozřešení na posledních cca 10-20 stránek příběhu, stejně i tady je vše ponecháno až na samotný konec, který má šokovat, avšak z mé strany byl docela předvídatelný. Některé věci by si zasloužily trochu více dovysvětlení, ale i tak se domnívám, že se autorce opět podařilo napsat skvělý příběh, a přestože si Matčina hra u mě vedla o něco lépe, tak Nevlastní sestra jí šlape na paty.

Máte rádi knihy, kde hraje hlavní roli psychologie postav? Kde se řeší rodinná dramata? Kde není nic tak, jak se na první pohled zdá? Pak je Nevlastní sestra pro vás to pravé čtení. Knihu je samostatným příběhem, a pokud vás osloví, tak rozhodně nezapomeňte mrknout i na Matčinu hru nebo na První chybu, která nedávno vyšla a na kterou se rozhodně chystám.


Název: Nevlastní sestra
Originální název: The Half Sister
Autor: Sandie Jones
Překlad: Michaela Martinová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 344
ISBN/EAN: 978-80-271-1766-6Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis