Občanská hlídka – Moje hrdinská akademie 1: Já ´sem tu

10.07.2022


Odvrácená strana populárního superhrdinského vesmíru!


My Hero Academia - Moje hrdinská akademie je jedna z nejúspěšnějších japonských komiksových sérií. A ohromně zabodovala i u nás. Není divu, že se stala hitem. Dokonale v sobě spojuje něco tak ryze amerického, jako jsou superhrdinové, s něčím tak absolutně japonským, jako je slabý, ale zapálený hrdina, který musí zapojit veškerou svou píli a snahu, aby překonal nejen své spolužáky, ale především sám sebe. Vítězství nad sebou a nad svými limity je v mangách možná i důležitější než vítězství nad padouchy.

U nás z téhle skvělé série vychází už čtrnáctý díl. V úterý 5. července 2022 se objevila na pultech knihkupectví i první kniha ze samostatné řady odehrávající se v tom samém vesmíru. Občanská hlídka - Moje hrdinská akademie 1!

"My Hero Academia je zasazená do světa," říká Jiří Pavlovský z Nakladatelství CREW, "kde mají skoro všichni nějaké schopnosti. Aby s nimi směli pracovat, tak navštěvují speciální školy, které je učí, jak být superhrdinou. Kdo nevystuduje školu a nenaučí se bojovat (a hlavně ochraňovat lidi), nemá právo své schopnosti používat. Jenže jsou i lidé, které to nezastaví. A teď nemluvím o padouších. Mluvím o těch, jejichž schopnosti nejsou dost silné, nebo prostě jen nechtějí být součástí organizace, ale přesto chtějí pomáhat lidem. I když jim za to hrozí trest. A o těch je právě Občanská hlídka."

Hrdinou mangy je Kóiči Haimawari, který i bez superhrdinské licence pomáhá lidem. Obvykle jen s maličkostmi, pod nepříliš impozantním jménem Správňák, ale když vidí, jak je zpěvačka Pop Step napadena gangem, vrhne se do akce. Neúspěšně. Naštěstí zasáhne další hrdina bez licence, nebezpečný a záhadný Knuckle Duster. A tak vznikne zbrusu nový tým, ze kterého nemá nikdo radost. Zvláště jeho členové.

Za nápadem na Občanskou hlídku stojí šéfredaktor hlavní řady, kterému přišlo zajímavé podívat se na fascinující svět zase z jiného úhlu - a pozval si k tomu skvělého kreslíře Courta Bettena a scenáristu Hidejukiho Furuhašiho. Ten se při psaní inspiroval komiksy, jako jsou Návrat temného rytíře či Strážci. Samozřejmě vše musel odsouhlasit autor My Hero Academia, Kóhei Horikoši. A nejenže má poslední slovo u jednotlivých dílů, ale sám je doplňuje dalšími nápady. Ty nejlepší myšlenky (samozřejmě nejen jeho) pak pronikly i do hlavní řady - jako třeba chemický prostředek, který vám dá superschopnosti a udělá z vás padoucha.

"Pokud se My Hero Academia točila kolem místního "Supermana Allmighta," pokračuje Jiří Pavlovský, "tak tady je hrdinův učitel (ať hrdina chce či nechce) Allmightův protějšek, drsňák Knuckle Duster, jasně inspirovaný Batmanem. Drží se ve stínech, používá spíše pěsti, je násilnější... a trochu na štíru se spisovným jazykem."

Příběh Občanské hlídky je vlastně předehrou k sérii My Hero Academia, ale i tak se v ní objevují postavy známé z hlavní řady. Časem se budou příběhy i více provazovat. Občanská hlídka je skvělá, napínavá, zábavná a dynamická. A možná je i přijatelnější pro část začínajících manga čtenářů, protože se soustředí na menší skupinu postav a přináší více humoru. A navíc - kdo by nefandil outsiderům?