Obr z mlhy - Jérôme Loubry

12.10.2021

Jste si jistí, že jsou vaše děti v bezpečí?

Doba, kdy byl Detroit jedním z nejvýznamnějších průmyslových měst, je dávno pryč, automobilový průmysl se přestěhoval do jiných částí světa a opulentní sláva upadla. Píše se rok 1998, lidé z města pod náporem exekucí ze strany bank mizí a z kdysi oblíbené megapole se stává město duchů.


Detroit 1950. Zlatý věk města. Skoro dva miliony obyvatel. Jedna z nejbohatších megapolí v zemi. Nejvyšší příjem na obyvatele ve Spojených státech.
Detroit 1967. Nejkrvavější nepokoje v historii. Policie proti černému národu. Pět dní srážek. Přes čtyřicet mrtvých. Pět set raněných. Prezident Johnson se rozhoduje do města vyslat armádu. Víc než sedm tisíc zatčených.
Detroit 1998 v průběhu padesáti let odešla polovina obyvatel. Kdysi kvetoucí podniky zavírají, nejvyšší počet vražd v zemi.
Příklad ztělesnění odvrácené strany amerického snu.

Ne všichni však odešli, ulicemi obchází strach v podobě vraha dětí. Proti němu stojí Stan, policista z 12. okrsku, který už vše ztratil, pomůže mu pátrání po záhadném zabijákovi v nalezení smyslu života, nebo ho naopak definitivně srazí na kolena?

Rok 2013, policie stejně jako zbytek města upadá a potýká se s nedostatkem lidí. To poslední, co potřebuje, je, aby se vrátil duch minulosti. Ale jak už to tak bývá, nic nevychází tak, jak chceme. Začnou se opět ztrácet děti, do případu se střemhlav vrhá policista, jenž kdysi zklamal, a po jeho boku stojí mladá inspektorka, na které záleží více, než by se mohlo zdát.

Čas utíká závratnou rychlostí a najít děti živé je spíše již jen zbožné přání. Když však policie lapí vraha, mohlo by se zdát, že vše již končí... naopak, všechno teprve začíná.


Rodiče dívky, která zmizela jako první, se spokojili s hypotézou o útěku z domu. Sarah měla chuť matce za takovou nepochopitelnou rezignaci nafackovat.
Detroit přišel o své záchytné body.
Jeho obyvatelé ho opouštěli.
Jeho rodiče plakali.
Jeho děti mlčely.

Jestli autor něco skutečně umí, je to hra s prostředím a postavami. Detroit je vykreslen jako ponuré místo bez špetky naděje, nikde ani známka o světle na konci strastiplné cesty. Jedná se o příběh založený na děsivé představě mizejících dětí. Děti jsou nejzranitelnější částí společnosti, a proto je zřejmě spisovatelé a filmaři často využívají k tvorbě.

Obr z mlhy je skvěle vystavěný thriller, na druhou stranu je na něm opravdu patrné, že pochází z doby předtím, než autor napsal knihu Útočiště, dokonce jde o jeho prvotinu. Jistá spisovatelská "neohrabanost" je znát. Kdybych od Jérômeho Loubryho nečetl nic jiného, patrně bych byl z této knihy více unesený. Útočiště však čtenáře namlsalo, a tak Obr z mlhy působí, i rozsahem, jako takový chudý příbuzný.

Podobně jako v knize Útočiště je ústřední dějová linka nějakým způsobem založena na staré lidové pověsti. Vrah je připodobňován k čemusi záhadnému, co kdysi dávno odnášelo malé děti. "Bylo nebylo v jedné zapadlé vsi stvoření, jemuž se říkalo Obr z mlhy. Přicházel vždy v noci, když měsíc zastřely mraky a domy olizovala vlhká mlha, unášel děti, které pak už nikdy nikdo nespatřil." Jedná se o něco, co na knize nejvíce kvituji. Ona mystičnost vždy dokáže "poškádlit" čtenářovy smysly. Název knihy je vskutku příhodný, i když nekoresponduje s originálem, kniha se totiž ve francouzštině jmenuje Les Chiens de Détroit - Detroitští psi. Překladatel Tomáš Havel tak opět dokázal, jak skvělou práci je schopen odvést a jak si umí s naším jazykem pohrát. Skvělá práce.

Kniha se čte prakticky sama, je opravdu cílená na velké publikum, proto v ní netřeba hledat nějaké zákeřnosti nebo nevšední hrátky s jazykem, příjemné jsou také krátké kapitoly. Vše je přímočaré a na konci to získá jasné rozuzlení. I mně se příběh četl velice příjemně a byla to taková žánrová jednohubka. Určitě jsem zastáncem knih, které jsou určeny jen pro odreagování. V knize se střídají dvě časové roviny, které nakonec splynou v jednu. Napětí graduje tak, jak má, a dvě hlavní postavy si čtenář dokáže oblíbit, ale...

Co si budeme nalhávat, postavy si zasloužily více prostoru. Navíc jsem zde nějak postrádal city a emoce obecně, občas zkratovité chování postav mi nesedělo a ze závěru jsem byl vyloženě nešťastný. Absenci lidskosti bych ještě byl schopen skousnout, přeci jen je to kriminálka, ale když zmizí logika, tak to je něco, co se neodpouští.

Pro vysoké očekávání si nejsem úplně jistý, jak knihu hodnotit. Na prvotinu jde o působivé dílo a asi si zaslouží, aby k němu tak bylo přistupováno. Nedá se srovnávat první kniha a kniha "miliontástošedesátátisícíosmdesátátřetí". Nedostatky má, a ten konec byl vysloveně "áááááá" špatný, ale pořád je to Loubry a je to prostě dobrý.


Název: Obr z mlhy
Originální název: Les Chiens de Détroit
Autor: Jérôme Loubry
Překlad: Tomáš Havel
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 256
ISBN/EAN: 978-80-7625-188-5


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora.