Operace Thümmel - František Kotleta

16.01.2021

Lidská rasa v nesnázích... opět

Ve vesmíru nejsme sami, ne ne, vůbec ne. To by však samo o sobě nemuselo být tolik zničující, kdybychom byli alespoň nejvyspělejší, nejsilnější nebo nejchytřejší. Víte co? Asi vás zklamu, ale my lidé nejsme ani jedno, zato však představujeme alespoň něco, co potřebují snad všechny rasy v hlubokém vesmíru - potravu.

Jednoho krásného dne na Sibiři přistály mimozemské lodě, v té době si nikdo ani zdaleka nedokázal představit, co bude následovat. Když se však ani po několika dnech nic nedělo, netrpělivým lidem to nedalo a rozhodli se zjistit, co za "šmejd z vesmíru" to okupuje Matičku Rus. No, co si budeme, ten pomyslný klid byl jen klidem před bouří, a když konečně vypukla, nastalo to pravé čóro móro.

Více než pětina lidí padla v bojích a ten zbytek ztratil vše, co dosud měl, život tak, jak jsme ho všichni dosud znali, skončil. Ale člověk je tvor houževnatý a jen tak se nevzdává, a právě zde začíná tento příběh. Příslušník české BIS František Moravec na vzdálené planetě pracuje jako kápo pro vesmírné otrokáře a zdá se, že zradil vlastní rasu, nic nemůže být dále od pravdy.

Společenství stálo na skar, na tom, že každý dodržuje pravidla, poslouchá a plní úkoly, jinak se promění v separát. Myslím, že v celé jejich civilizaci muselo být tohle zakořeněno tak silně, že nepočítali s tím, že by někdo pravidla porušoval a nebyl včas transformován do konzervy. Jenže my jsme byli lidi, a hlavně Češi. Vždycky jsme všechno ochcali. Pravidla jsme už od časů kupce Sáma brali jako doporučení a historie nám v tom dávala za pravdu.

František neboli kapitán Bouchač v doprovodu věčně nadrženého Rusa Gerasima Vojcechovského, poněkud použitého rodáka z Frýdku Místku Vodičky a vesmírné ještěrky Agy z rasy Chanů zachránili člena prastaré rasy, který by lidstvu mohl snad být ku prospěchu, Společenství mimozemšťanů však odpor neuznává, a tak nastává hra na kočku a myš. Kdo v prvním díle nové knižní série od Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové nakonec vyhraje? A dozví se Gerasim, jak že to ty ještěrky mají s pohlavními orgány?

"Jsem kapitán František Moravec, Bezpečnostní informační služba. Číslo průkazu ti může bejt u prdele," pronesl jsem a udělal k němu mátožný krok.
"Audi, vide, tace si vis vivere in pace," pronesl jsem a znovu zavrávoral.
V tu chvíli se v celém nástupním prostoru rozsvítilo světlo.

Řezníka z Bruntálu snad fanouškům sci-fi a fantasy ani netřeba představovat. Svého času se jednalo o skvělý marketingový krok, když si Leoš Kyša stvořil pseudonym František Kotleta. Žánrově navázal na tehdejšího nekorunovaného krále brakové literatury Jiřího Kulhánka. Nutno podotknout, že úspěšně. Po mnoha vydaných románových a povídkových knihách se nyní rozhodl spojit síly se spisovatelkou Kristýnou Sněgoňovou a představil čtenářstvu novou sci-fi sérii pod souhrnným názvem Legie. První díl pojmenovaný Operace Thümmel jsem nedávno dočetl a upřímně - velký dobrý.

Asi je důležité zmínit, že tento typ literatury splňuje to, co dle mého soudu splňovat má. Je nesmyslné v knize očekávat sáhodlouhé úvahy o smyslu vesmíru a bytí, nebo složitý vztah dvou hlavních postav, které si nejsou jisty, zda k sobě někdy dokážou najít cestu, ne. Jde o řezničinu v pravém slova smyslu. Jedná se o rychlík pronásledovaný kulkami ve sprše krve, který je možné zastavit jen ztěžka. Charaktery postav jsou naťuknuty jen zlehka a odkrývají se postupně tak, aby děj plynul ladně a nedrhl.

Někdo by sice mohl mít potíže s tím, že hlavní postava kápa Moravce není přece trénovaný zabiják, a přesto se protlouká s nebývalou zručností a vše bez obtíží přežije, přestože jde jen zpravodajského analytika, tedy kancelářskou krysu. Já osobně si myslím, že přesně takováto postava se sem skvěle hodí, nechtěl bych číst o někom, kdo pořádně nedokáže ani držet zbraň a jeho učení se všemu by akorát děj brzdilo.

Autorův humor mi sedl již dávno a během let se prakticky nic nezměnilo, je to úderné, občas lehce infantilní s náznakem nemravnosti. Já byl spokojen, nečekal jsem nic a dostal jsem nefalšovanou vtipnou jízdu se spoustou nových mimozemských ras. Pokud by se jednalo o jednu samostatnou knihu, bylo by to málo, ale vzhledem k tomu, že jde o první díl z mnoha (v plánu je nyní 12 dílů, s tím, že by se autoři měli s každou knihou střídat), věřím, že se vše ještě rozkryje a ujasní. Pokud tedy hledáte něco easy, ale ne hloupého, je Kotleta jasnou volbou.


Název: Operace Thümmel
Série: Legie 1.
Autor: František Kotleta
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 344
ISBN/EAN: 978-80-7557-975-1