Otisky Chribdy - Kristina Waagnerová

05.09.2022

Komu náleží její skutečná věrnost? 

Po dramatických událostech rituálního obětování rytířů jorrei mocným démonickým stvořením Isarell i nadále setrvává na temné straně hranice v pařátech nemilosrdných sarrei.

Isarell má na výběr, zda vstoupí dobrovolně do služeb elitního sarreiského komanda, nebo se stane obyčejnou otrokyní, jejíž mysl bude zcela podléhat rozmarům pána Bašty. Nezdolná bojovnice naoko souhlasí s první možností, avšak zároveň si zvolí svou vlastní cestu, která zahrnuje velice riskantní kličkování, přetvářku a intriky. Pátý karadhei si ji navíc vyvolil za svou nevěstu, což nejprve vypadá jako komplikace, avšak v démonovi se promítá Bastienovo vědomí, které je zcela loajální své princezně.

Mezitím v Ellektrysu královna divoženek Ymira vymýšlí plán, jak Isarell zachránit, její družina je ale sledována na každém kroku. Kdyby jorreiští rytíři zjistili napojení divoženek na dračí kult, skončilo by to krveprolitím. Je tak třeba mít se na pozoru i před přáteli. V Sittedralu je spřádána pavučina, z níž se ten, kdo v ní uvízne, bude velice špatně dostávat. Ohledy nejsou brány na nikoho.

Válka je na spadnutí, zarytí nepřátelé se stávají spojenci, je třeba zvolit stranu...


"Život je bludiště, Kreóne Cassirisi," pronesla Galaronne zvláštním tónem a světlo v okolí jako by se utlumilo. "Je v něm mnoho cest. Některé jsou delší, jiné nebezpečnější, další slepé. Ale tys z té své nesešel. Stále kráčíš ke středu labyrintu."


Třetí pokračování série Zlatá Grai se nese ve stejném duchu, jako předešlé dva díly, děj čtenáře hned od začátku vcucne jako tornádo a vyplivne až na konci, přičemž konec je tentokrát velmi brzký, Otisky Chribdy mají "pouze" kolem 300 stran. Nebudu zastírat, že již netrpělivě vyhlížím čtvrtý díl, na ten si však budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Atmosféra knihy je temná, není se čemu divit, když se převážná většina příběhu odehrává na nepřátelském území. Sarreiští posluhovači jsou zkrátka zrůdy, mezi nimiž musí Isarell každým dnem bojovat o přežití. Přišlo mi, že některé popisy byly v tomto díle o trochu více drsnější, také psychicky náročnější, protože Isarell je neustále vystavována krutým zkouškám, naštěstí na to není úplně sama...

V knize dostaly prostor také další postavy, mezi nimi Adreil Smrtihlav a Kreón Cassiris. Je těžké o nich mluvit jako o záporácích, protože i přesto, komu se rozhodli sloužit, mají svou vlastní hlavu. V průběhu čtení jsem k nim začala pociťovat jisté sympatie a u Kreóna kvitovala jeho prozření a morální zpytování. Je neuvěřitelné, jak autorka dokáže vdechnout život natolik komplexním postavám.

Pokud jste čtenáři této série, Otisky Chribdy slupnete jako malinu během pár hodin. A nebojte, děj nemá vůbec sestupnou tendenci, což je neuvěřitelný výkon. Pokud si autorka udrží stále stejnou laťku, tak aspiruje na nejlepší českou fantasy za poslední dobu.


Název: Otisky Chribdy
Série: Zlatá Grai 3.
Autor: Kristina Waagnerová
Nakladatelství: Martin Koleček - E-knihy jedou
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran:
ISBN: 978-80-281-0534-1


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme autorce Kristině Waagnerové.