Pan Nikdo - Graham Masterton, Karolina Mogielska

20.09.2023

Ženu ani květinou… nebo zaplatíš!

Že se mnozí muži k ženám chovají nemístně, není žádným tajemstvím, že se najdou dokonce tací, kteří jsou schopni jim ublížit, ať už psychicky, nebo fyzicky, je smutný fakt. Třeba se ale po uvedení novelky Pan Nikdona knižní trh a ze strachu z toho, co by mohlo pro násilníky následovat, situace krapánek změní…

Anna a Pawel by mohli být šťastným párem, spokojeným, vzájemně provázaným láskou… mohli… kdyby jeden z nich nebyl opilecký hulvát, který si nedokáže vážit štěstí, jež ho v životě potkalo, a jenž se neštítí na svou něžnější polovičku vztáhnout ruku. Přitom to ze začátku skutečně vypadalo tak hezky, inu, když ptáčka lapají

Dokáže se Anna vymanit z područí opilcova? A co na to její babička Janka? Jak se říká, historie se opakuje a Janka je schopna s pomocí temných sil Anně od Pawla ulevit. Jak a za jakou cenu? Bohyně Devana je ženou na svém místě a neříká se jen tak pro nic – Ženy sobě! Pomsta bude sladká…

"Asi jste slyšely příběhy o neobvykle velkém počtu mrtvých lidí nalezených ve zdejších lesích, a to i docela mladých lidí. Jejich smrt se obvykle připisovala slabému srdci. Ale pak tu byli všichni ti, kteří skončili svůj život v místních rybnících, potocích a dokonce i kašnách. Utopit se můžeš i v centimetru vody, jak praví známé přísloví."

Předklonil se a ztišil hlas do chraplavého šepotu. "Byla to – a stále je – Devana, známá také jako Paní divokých tvorů nebo Paní Lovu."

Pan Nikdo je znepokojivá krátká novela, v níž spojili svůj um známý britský spisovatel Graham Masterton a polská psycholožka Karolina Mogielska. Příběh, který je čtenářům předkládán, se zpočátku vůbec neliší od statisíců manželství po celém světě. Po nevydařeném vztahu se mladá žena vrhá do náruče zpočátku charismatického sebevědomého muže, aniž by tušila, že varování, která jí dala vlastní matka, se neodklání daleko od pravdy. Anna brzy po svatbě zjišťuje, že Pawel není takový, jak se jí vykreslil a jak si ho ona vysnila. Pawel se řídí heslem – Slibem nezarmoutíš a projevy jeho násilnické povahy se čím dál tím více stupňují.

Až potud by se příběh dal charakterizovat jako smutná story z jednoho obyčejného manželství, která rozhodně pro ženu neskončí dobře, pokud by tedy Anna neměla babičku Janku a pokud by se jí se svým trápením nesvěřila… Janka si totiž v minulosti prošla něčím podobný a zde nastává zlom. Na scénu se dostává slovanská mytologie a mocná bohyně Devana, která se nebojí trestat muže tím nejukrutnějším způsobem.

Povážíme-li, na jak omezeném prostoru je příběh vystavěn, musím uznat, že se opravdu povedl. Nečekejte žádné sáhodlouhé obcházení "jádra pudla", vše je přímočaré a na rozhřešení se nemusí dlouho čekat. Zároveň se ale není třeba bát, že by příběh jen tak klouzal po povrchu.

Annina úzkost byla ze stránek téměř hmatatelná a její příběh byl zcela uvěřitelný. Troufám si tvrdit, že právě v její postavě, jakožto psycholožce, je drobet promítnuta osobnost autorky. (Ta je mimo jiné v Polsku známa pro pomoc dětem v tamních sirotčincích.) Manželství Anny a Pawla se odehrává za zavřenými dveřmi, právě proto je natolik znepokojující, jak probíhá. Kniha je vlastně takovou vztahovou sondou, která je zpestřena fantasy linkou, díky které se lze dočkat spravedlnosti. Těžko říct, jak by počínání bylo obhájeno před světskými soudy… ale, bohové, duchové a paranormální tvorové přece neexistují, takže se muži vlastně nemají čeho bát. Nebo ano?

Tuto jednohubku určitě doporučuji, jedná se již o jedenáctou knihu z edice Zrnka temnoty z produkce nakladatelství Golden Dog, které je zárukou hororové kvality.


Název: Pan Nikdo
Originální název: Mr. Nobody
Edice: Zrnka temnoty 11.
Autor: Graham Masterton, Karolina Mogielska
Překlad: Martin Štefko
Autor obálky: Michal Březina
Nakladatelství: Golden Dog
Rok vydání: 2023
Vydání: 1.
Počet stran: 90
ISBN/EAN: 978-80-88635-20-8