Papež ukrutný - Alejandro Jodorowsky, Theo

12.06.2020

Papež je mrtvý. Ať žije papež!

Alejandro Jodorowsky opět, tak jak jsme již zvyklí, stvořil perfektně vystavěný komiks, který se tentokrát však podle mě nezaměřuje ani tolik na odvyprávění nějakého příběhu jako spíše na jakési šokování čtenáře. Upřímně to bylo velké zklamání... Jde o pouhou přehlídku zvrácenosti, kterou alespoň částečně zachraňuje kreslíř Theo.

Kardinál Giuliano della Rovere se po smrti papeže Alexandra VI. a mnoha peripetiích sám stává papežem. V té chvíli se pro čtenáře rozjíždí sled intrik, zabíjení, a především nevázaných sexuálních hrátek mezi nejvýše postavenými muži své doby. Je mi jasné, že doba popisovaná v komiksu byla zvláštní a krutá a jisté autorské přibarvení nesmí chybět, čeho je však moc, toho je příliš. Renesanční papežové byli přinejmenším zvláštní a jejich choutky nevšední, přesto mi znázornění v knize prostě nesedlo.

Poté, co jsem byl úplně nadšen z komiksu Borgia, jsem očekával, že přijde nějaká podobná "pecka", možná tak mé zklamání z komiksu způsobilo jen velké očekávání. Papež ukrutný je volné pokračování zmíněného komiksu, ale jde si takříkajíc vlastní cestou.

Je důležité zmínit, že della Rovere, známý jako papež Julius II., patří k významným historickým postavám, jež se nesmazatelně zapsaly do dějin. Mimo jiné byl označován jako papež válečník, a to pro mnoho výprav, které za čas strávený na místě papeže podnikl, za svou obecně bojovnou politiku a za vytvoření Švýcarské gardy. Přesto byl ale také značným milovníkem umění, nechal například přestavět baziliku sv. Petra a vyzdobit vatikánskou Sixtinskou kapli.

Až sem by to bylo v pořádku. Jodorowsky nemá zástupce církevní moci očividně příliš v lásce a je to na celém komiksu patřičně znát. Z církevních hodnostářů dělá zvrácená monstra, jež se lidem podobají pouze vizáží. Homosexualita prakticky na každé stránce je značně přehnaná, upřímně by mi v takovém množství vadily i projevy heterosexuality. Nejde o to, jestli kluci s klukama nebo holky s holkama nebo kdekdo s kdekým. Je tam toho prostě moc. Samotný příběh poté zaniká v extrémním množství zvrácenosti.

Kdo si bude chtít komiks přečíst, aby se dozvěděl něco z historie, doporučuji sáhnout po jiné knize. Komiks alespoň trochu zachraňuje to, co je pro něj skutečně důležité, obrazová stránka. Ilustrátor se s tím popral opravdu bravurně. Přesto ve mně po dočtení zůstaly hodně rozporuplné pocity a myslím, že po knize v budoucnu už nikdy nesáhnu, což je škoda, protože si myslím, že kdyby autor stáhl své osobní antipatie vůči církvi alespoň na polovinu, mohl by se komiks řadit k tomu nejlepšímu v letošním roce. Takhle je to z mého hlediska bohužel jen průměr.

Název: Papež ukrutný
Originální název: Le Pape terrible
Autor: Alejandro Jodorowsky, Theo Caneschi
Překlad: Richard Podaný
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 240
ISBN/EAN: 978-80-257-3140-6