Pařížská švadlena - Natasha Lester

16.04.2021

Láska skrytá v krajkách

Móda, láska, přátelství, rodinná tajemství, Paříž a New York na pozadí druhé světové války. To a mnohem více nabízí román australské spisovatelky Natashy Lester Pařížská švadlena. Tato kniha nenechá nikoho na pochybách, že se autorce podařilo stvořit velice silný příběh, který se čtenáři dostane pod kůži.

Píše se rok 1940. Mladá francouzská dívka Estella Bissettová, která se od malička zajímala o vše, co se točí kolem módy a oblékání, žije pouze se svou matkou, jež vede krejčovskou dílnu, ve skromných poměrech. Jednoho dne se ale Estella připlete do nebezpečné situace a je svědkem vraždy. Paříž prochází krušnými časy a nikdo si nemůže být jistý tím, co přinese zítřek. Jelikož má Estella z otcovy strany napůl americký původ, může se plavit na lodi SS Washington do New Yorku, a uprchnout tak na poslední chvíli před obsazením Paříže. Vše, co dosud znala, nechává mladá žena za sebou, a vydává se do náruče neznáma.

V roce 2015 Fabienne Bissettová, vnučka Estelly, nemůže být na svou babičku pyšnější, její značka Stella Designs s originálně šitými šaty je lidmi vyhledávaná a velice oblíbená. Stejně jako Estella, tak i Fabienne žije světem módy. Její práce ale není tak vzrušující, jako je navrhování nových modelů, nýbrž je vedoucí kurátorkou Powerhouse Museum v australském Sydney. Fabienne v New Yorku potkává Willa Ogilvieho, na něhož znovu narazí v Paříží. Mezi těma dvěma se začne utvářet silné pouto. Will má ale nemocnou sestru a Fabienne musí získat odpovědi na otázky ohledně minulosti své rodiny, které se najednou vynořily na povrch.

Válečná Paříž a New York, dvě města, propojená nejen módou a láskou, ale i časem a dvěma generacemi silných žen. Vydejte se s nimi na cestu za jejich sny.


"Couture znamená šít šaty pro někoho určitého. Kopie pro nikoho určitého nejsou. Prostě jen pokračují v tom, jak se to dělalo předtím. Co kdybych začala navrhovat šaty pro každého, pro ženy, jako jsme my," obrátila se k Janie. "Ale budeme se v nich cítit jedinečné, protože to nebudou napodobeniny.


Pařížská švadlena bylo mé první setkání s autorkou a dopadlo na výbornou. Natasha Lester mistrně zvládá vypravěčský styl a čtenáře už po pár stránkách vtáhne do svého příběhu. Její postavy přímo před očima ožívají, čtenáři tak přijde, že je skutečně zná. Vyprávění se postupně vine a nabaluje na sebe další a další nitky, které se v závěru spojí do jednoho neskutečně propracovaného celku.

Kniha je krásná a zároveň bolestná. Vypráví příběhy ze života několika osob, ať už Estelly, Fabienne, nebo Willa a jeho sestry, Alexe a Leny. S postavami jsem zažívala radost, lásku, smutek i klid. Tato smršť emocí ve mně zanechala ještě dlouho po dočtení silnou stopu. Pařížská švadlena je jedna z těch knih, ke kterým se budu v budoucnu ráda vracet.


Je tohle opravdu láska? Napadlo ji nikoli poprvé. To přání zemřít, když ten druhý už nežije, protože život se stane nesnesitelným? Její babička statečně přežívá dědečka už sedmnáct let. Znamená to, že ho nemilovala? Anebo objevila způsob, jak bez něj žít dál?


Tématem knihy není jenom válka a móda, pod povrchem se skrývají rodinná tajemství, silná přátelská a partnerská pouta, osudovost, rakovina i násilí. Příběh má také pár překvapivých momentů, které mě zaskočily.

Žánrově se titul řadí do kolonky historická fikce. Spisovatelka čerpala ze skutečných reálií a ve své knize zmínila i několik historických osob, událostí a budov, zbytek je již její románová fikce. Kniha nepostrádá napětí a trochu toho dramatu. Přestože se v odvětví módního průmyslu příliš neorientuji, v knize je vše popisováno srozumitelně a velice čtivě.


"Láska je jako obyčejný kus plátna," říkala Estella. "Teprve až celý prožitý život ho vytvaruje do šatů. Ale nikdo v těch šatech nevidí to plátno, nikdo neví, že kdysi existovalo jen ono. Nikdo nechápe, že bez něho by se žádné šaty nedaly ušít."


Pařížskou švadlenu bych doporučila všem, kdo mají rádi historické fikce, dále těm, jež vyhledávají příběhy se dvěma dějovými liniemi, minulost a přítomnost. Kniha také potěší milovníky módy i ty, jež dávají přednost válečným událostem. Romantické duše si zas získá láskou v jejích různých podobách. Zkrátka a dobře, knihu si prostě může přečíst úplně každý.


Název: Pařížská švadlena
Originální název: The Paris Seamstress
Autor: Natasha Lester
Překlad: Bohumila Kučerová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 464
ISBN/EAN: 978-80-7625-093-2


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Grada/Metafora.