Pátá minuta je o násEva Pospíšilová a Klára Pospíšilová

13.05.2021

Láska zasáhne člověka nečekaně

Nacházel pod vodou něco, co jinak neznal, ale... Chtěl pořád víc.
Pátou minutu.

O čem je život, když ne žít naplno, plnými doušky, cítit se být naživu?

Ethan Payne má k matce dost vlažný vztah, nikdy ji neodpustí, že se vykašlala na rodinu, na něj, i proto jí neřekne jinak než jejím jménem. S otcem to také není zrovna žádné terno, mezi jím a synem je obrovská komunikační propast. Ethan byl dříve poměrně extrovertní, trávil čas ve společnosti lidí, to se však jednoho osudného dne změnilo, a od té doby nesnáší moře a spíše upřednostňuje ústraní a nebezpečná koníček - šplhání na vysoko položená místa, jako jsou např. balkóny, výklenky, střechy budov apod. Nabízí se mu zde úplně jiná perspektiva, než ta, kterou má dole.

Kai Nerison je ranním ptáčetem, miluje brzká rána, kdy je všude ticho a klid, kdy si může číst a užívat si chvilku pro sebe. Miluje basket, plavání a moře, kdykoliv má možnost, jede kolem něj, dokonce i když venku "leje jako z konve". Když má v životě nějaké problémy, když se mu něco nedaří nebo potřebuje zahnat úzkostné stavy, moře mu pomáhá, pod jeho hladinou si urovnává myšlenky a svým způsobem medituje. Je to ale také určitý hazard se životem, protože Kai se snaží pokořit pátou minutu. Ale co když jednoho dne nevyplave?

Oba chlapci se za ne úplně příznivých okolností setkají na jedné party, kde dojde k vyhrocenému konfliktu mezi jejich přáteli. Z počáteční nevraživosti se stává něco víc, než kdokoliv mohl čekat.

Ale pokořit moře lze. Je třeba se však popasovat s vlnami a bouřemi...


Rekord byl čtyři minuty a dvacet dva vteřin. Dvakrát se mu dokázal přiblížit, ale jinak se většinou vynořil těsně po čtvrté minutě. Poslední dobou - i dnes, právě teď - se mu nedařilo uklidnit. Dosáhl na čtvrtou minutu, ale pak se mu stáhlo hrdlo a začal panikařit. Přitom měl pocit, že je tak blízko.
Že je pátá minuta skoro na dosah.

Příběh je rozdělen na dvě dějové linie, které se v určitém momentě spojí. Jsou zde kapitoly Ethana a pak pasáže s Kaiem. Oba chlapci mají svoje dobré, ale i špatné vlastnosti, autorky je dokážou ukázat v obou dvou polohách, což postavy činí reálnější. Mohlo by se zdát, že je kniha možná až příliš dlouhá na vyprávění o obyčejném vztahu, ale on žádný vztah není tak úplně obyčejný, každé propojení dvou duší je jedinečné a jedinečný je i tento příběh a mě zkrátka bavilo sledovat vývoj obou chlapců, jejich přehodnocování žebříčku hodnot a odvahy, která je potřeba vždy, když jde člověk se srdcem na dlani.

Popis prostředí je naprosto sugestivní, čtenář si představuje město na periferii, kde se po zemi povalují nedopalky od cigaret, zdi jsou "vydekorovány" graffiti a středobodem všeho je moře, širé modré moře, a střecha nemocnice - dva světy dvou chlapců.

Už od začátku je titul velmi čtivý, obě autorky vyprávějí přirozeně, netlačí zbytečně na pilu. Vyprávění se soustředí na ústřední chlapeckou dvojici, na jejich pocity a protloukání se každodenním životem. Sledujeme, jaké mají přátelské a rodinné vztahy a také jak se vypořádávají se zjištěním, že se jim líbí kluci. Je to příběh ze života a je vyprávěn krásně upřímně. Oba kluci mají rádi knihy, zejména pak fantasy, jednají tak, jak by dospívající v jejich věku jednali. Budou moci o své lásce mluvit otevřeně, nebo se budou navždy skrývat v ulitě, kam je ženou nastavené společenské konvence?

Moc se mi líbí celkové vizuální provedení knihy, jak zvenku, tak i zevnitř, také oceňují, že má stužku na zakládání.

Kniha Pátá minuta je o nás se řadí do žánru LGBT literatury. Dle mého názoru se jedná o to lepší, co se daného žánru týče, co je na poličkách knihkupectví k dispozici. Titul bych označila za objev první poloviny letošního roku.


Chvíli jsou potichu. Nerison se opírá o kuchyňskou linku. Světlo zářivky mu kreslí na obličeji stíny. Přes čelo, nos a ústa. Ethan se jich dotkne pohledem a vyhledá hnědé oči. Jenom se dívají jeden na druhého a Kaiův výraz neprozrazuje vůbec nic. Ale Ethan ví, že tohle je ten moment, který si bude později pamatovat.


Název: Pátá minuta je o nás
Autor: Eva Pospíšilová a Klára Pospíšilová
Nakladatelství: Větrné mlýny
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 440
ISBN/EAN: 978-80-7443-391-7


 Za poskytnutí knihy k recenzi mnohokrát děkujeme oběma autorkám.