Pirátský guláš - Neil Gaiman

02.04.2022

Tak trochu jiná Mary Poppins

Každé dítko v určitém věku odmítá jakákoliv rodičovská nařízení - nechci chodit spát tak brzy - chci se ještě koukat na televizi - zmrzlina ke snídani je ten správný nápad - nepotřebuji chůvu, když budete pryč... počkat... Ano! Chůva! To je to, oč tu běží! John McRumm totiž není ledajaká chůva. S ním si totiž každé prťavoučké stvoření užije tu pravou pirátskou zábavu! Ale co když o to děti nestojí?

Jakmile se dveře za rodiči zavřou nastává ten správný pirátský chaos. Když si totiž zvete tohoto věhlasného kuchaře, zvete si zároveň i celou pirátskou posádku, která to umí roztočit, věřte tomu. Johoho! Tak na palubu vy suchozemský krysy, tohle bude plavba vašeho života a neskončí, dokud bude na palubě byť i jedna jediná kapka rumu, na to vsaďte klidně krk, nebo se projdete po prkně a hop mezi žraloky!


Pirátguláš! Pirátguláš!
Užij si ho, pirátku náš.
Buď jedním z nás,
máš-li kuráž.

Není to poprvé, co spojili síly jeden z nejúžasnějších (miluji ho, nebudu to tajit) spisovatelů všech dob Neil Gaiman a jeden z nejdokonalejších (ano, jeho taky) ilustrátorů historie Chris Riddell. Společně již pracovali na knihách Spáčka a vřeteno, Odd a mraziví obři a mnoha knihách v angličtině, které snad v Riddellově kabátu u nás vyjdou také... Domnívám se totiž, že jde o dokonalé spojení dvou géniů současné literatury.

Co se knihy Pirátský guláš týče, jde především o veršovaný krátký příběh pro menší čtenáře, přestože si myslím, že "dospěláci" si ho užijí také. Riddellově práci se zde nedá nic vytknou a Gaiman i do takto krátkého textu dokázal jistou zvláštností promítnout sám sebe. Přesto se zde najde několik ale... Piráti jsou ta správná cháska, na nich příběh stojí, děti jsou poněkud odmítavé, nemluvné, nezapojující se do bujarého veselí, ten, kdo Gaimanovu tvorbu zná, ví, že některé jeho postavy takové jsou, nehrnou se do všeho po hlavě a mnohdy jsou i dost rezervované. Na tak krátký text mi to ale přijde na škodu. Stejně tak absence jakéhosi poselství, ponaučení, jako třeba: Když budete na noc hodně jíst, budou se vám zdát zlé sny... apod. Takhle je to "jen" krásně ilustrovaná rýmovačka.

Co bych chtěl každopádně vyzdvihnout, je překlad! Tuším, že to bylo u nějakého českého vydání Grinche, kde překlad knihu totálně poslal do hájíčka zeleného, ale tam to vzniklo především z toho, jak je kniha psaná v originále. Tady se český čtenář bát nemusí, jelikož nakladatelství Argo sáhlo po osvědčeném Richardu Podaném, který si dle mě poradil výborně.

Když to shrnu, Pirátský guláš je opravdu nádherně ilustrovaná knížka a příběh zde tentokrát hraje takzvané druhé housle. Ale člověk ji i tak prostě chce mít doma!

PS: Kolik v knize napočítáte ovcí?


Název: Pirátský guláš
Originální název: Pirate Stew
Autor: Neil Gaiman
Překlad: Richard Podaný
Autor obálky/Ilustrace: Chris Riddell
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2022
ISBN/EAN: 978-80-257-3711-8