Plameňák - Alexandra Bajnarová

09.11.2022

Člověk potřebuje lásku stejně jako plameňák karoteny

Někdy se to tak zkrátka přihodí, že jedno úplně náhodné setkání vede u člověka k přehodnocení dosavadního života, a možná i ke změně v přístupu ve dnech budoucích. Jedna jediná noc, tři aktéři v kulisách honosného pražského hotelu, minulost, přítomnost a budoucnost...

Jakub je pravidelným hotelovým hostem a velice váženým a dobře platícím zákazníkem, proto když v nočních hodinách přivleče na recepci osobu, která chtěla tajně přenocovat v jeho pokoji, recepční Klára musí zvážit, jak k nastalému problému přistoupí a jak ho co nejklidněji vyřeší, vždyť přece vetřelec v pokoji není nikdo jiný než hotelový zaměstnanec Jonáš. Jakub je však rozčilený a za každou cenu chce mluvit s vedoucím, ovšem v noci se ho jen těžko dovolá, a tak s Klárou udělají dohodu, že si budou vyprávět své životní osudy a ráno se uvidí.


"Moje babička vždycky říkala, že život se nerozděluje na roky, ale na období."
Klára na něho jen mlčky hledí.
"Mám na mysli roční období. Chápete? Jaro, léto, podzim, zima. Takhle to prý příroda vymyslela. Letopočty si tam přidali lidé."
...
"Vzpomeňte si. Významné léto. Nejhorší podzim. Nejkrásnější jaro. Nekončící zima. A nemyslím tím počasí, ale život."

Alexandra Bajnarová ve svém druhém díle s názvem Plameňák odhalila své postavy až na dřeň, za fasádou, kterou denně vystavujeme světu, se často ukrývá zcela jiný obrázek. Je tak snadné druhého odsoudit pouze na základě dojmu... Jací ale doopravdy jsme?

Psychologická sonda do života tří postav mapuje jejich nejrůznější období, zejména pak situace, které se nějakým způsobem zapsaly do jejich myslí a srdcí. Sebevědomý a na první pohled pyšný Jakub svádí boj s manželkou o to, aby mohl vídat svou dceru. Udělal chybu a ta ho stála rodinu, snahy o nápravu však nevzdal. Klára zas působí jako šedá myš, ale i ona dokáže vystoupit z komfortní zóny a s červeně nalakovanými nehty se cítit jako silná žena. A Jonáš? Jeho aktuální starostí je získat srdce jedné dívky. Čtenář má příležitost se se všemi poznat, s některými více, s jinými méně, což mě u Jonáše docela mrzelo, podle mě by si klidně zasloužil více prostoru.

Autorčin styl působí vyzrále, avšak místy není konzistentní. Jednotlivé části vyprávění nejdou po sobě chronologicky, a tak je potřeba častěji listovat knihou, aby se čtenář zvládal orientovat. Některé věci nejsou řečeny na rovinu, text tak svého čtenáře nutí k zamyšlení a pozornosti.

Plameňák je dílo, jež v české beletrii vynikne nejen svou minimalistickou obálkou, ale zejména nahlédnutím za oponu lidské masky. Kniha je jednohubkou, kterou jsem měla za dva večery přelouskanou, avšak její obsah ještě chvilku ve mně rezonoval. Plameňák je nadprůměrným počinem, který má tendenci přilákat českého čtenáře téměř jakéhokoliv věku.


Název: Plameňák
Autor: Alexandra Bajnarová
Nakladatelství: Rosier
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224
ISBN/EAN: 978-80-88467-13-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Rosier