Pláž v Chorvatsku - Julie Caplin

20.10.2020

Romantický útěk tentokrát do prosluněného Chorvatska 

Letošní rok byl, co se týče dovolené, poněkud komplikovaný. Léto jsme s přítelem trávili na chalupě v poklidných Lužických horách, ale na pláž jsem se přeci jen také podívala, a to díky knize Pláž v Chorvatku od spisovatelky Julie Caplin, která se do povědomí čtenářů velmi dobře zapsala svou sérií Romantické útěky.

Maddie je třicet let, je bez práce a bez přítele, prakticky nemá žádné závazky, které by jí držely doma, a tak když dostane příležitost si přes léto přivydělat jako obsluha na přepychové jachtě, kývne na to. To ještě netuší, že bude posluhovat bohatým a nutno říct že i nafoukaným modelkám a jejich přátelům. Maddie, přestože jí ostatní jasně dávají najevo, co si o její plnoštíhlé postavě myslí, si však udržuje nadhled a snaží se plnit všechny jejich rozmary. Užívá si plavbu a také dvoření jednoho z hostů. Zkrátka léto, jak má být.

Na jachtě je přítomen také Nick, bratr Niny, která je dobrou přítelkyní Maddie, s níž se poznala v Paříži. Na první pohled mezi ostatní nóbl hosty nezapadá, ale všichni ho berou, protože chodí s modelkou Tarou, s níž se seznámil během jednoho focení u nich na farmě. První setkání s Maddie je katastrofické, ale postupně si mezi sebou vytvoří pouto. Zůstane Nick zaslepený láskou ke krásné Taře, nebo si uvědomí, že má blízko sebe dívku, která se k němu hodí mnohem víc?

Pořád nemohla uvěřit, že tohle je Ninin bratr. Z jejího vyprávění získala dojem, že je to normální, milý a rozumný chlap, a upřímně řečeno byla dost zklamaná. Vždyť si představovala, že v něm najde spojence nebo dokonce kamaráda...V těch svých kraťasech ale vypadal jako nafoukaný kretén a včera dokázal, že přesně takový opravdu je.

Jedná se již o čtvrtý titul ze série, ale lze jej číst zcela nezávisle, jednotlivé tituly na sebe nenavazují. Čtenáře opět na první pohled zaujme nádherná obálka, která evokuje pohodu a dobrou náladu a za níž stojí šikovná Kateřina Brabcová.

V Chorvatsku jsem nikdy nebyla, ale díky čtení jsem se tam přenesla a byl to velmi příjemně strávený čas. Vykreslené prostředí bylo natolik sugestivní a věrohodné, naprosto jsem si to užívala a cestovala s ostatními postavami a trávila s nimi čas na luxusní jachtě. Knize nemůžu absolutně nic vytknout, z mého pohledu byla skvělá. Při jejím čtení jsem se bavila, zamilovala jsem se nejen do prostředí, ale i do postav. Vdechla do mě tu správnou letní atmosféru, vůni moře a historických destinací, dobrého jídla i pití.

Mezi postavami jsem si našla jak své oblíbence, tak také "záporáky", ale přestože by se mohlo zdát, že jsou jejich charaktery vylíčeny buď černě, nebo bíle, není tomu tak, jsou zde i odstíny šedi. Drobným bonusem je výskyt postav, s nimiž se čtenář mohl setkat v Cukrárně v Paříži (Maddie, Nick a Nina). Spisovatelka okrajově "nakousává" i vážnější téma, dále se věnuje cestování, umění a životu bohatých. Je zde hezky popsán kontrast mezi světem modelingu a obyčejným životem, např. u Nicka na farmě.

Romantická linka je předvídatelná, ale to je jasné už od začátku, takže to není nic, co by knize ubíralo body. Vztahy mezi postavami se vyvíjejí postupně. Některé scény jsou kýčovité, jiné jsou svěží a nápadité. Autorčin styl se nijak výrazně nemění a ani nemusí, za mě je skutečně výborný.

S autorkou jsme se díky jejím knihám podívali do Kodaně, Brooklynu, Paříže a do Chorvatska, příští cesta povede na Island a já se už teď nemůžu dočkat.

Název: Pláž v Chorvatsku
Originální název: The Secret Cove in Croatia
Edice: Romantické útěky 4.
Autor: Julie Caplin
Překlad: Kateřina Brabcová, Michaela Klevisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 360
ISBN/EAN: 978-80-271-2935-5


 Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis.