Po čem kočky touží - Júki Hattori

17.08.2022

Rady a postřehy od japonského kočičího lékaře

Malé kotě... mňau, mňau... spalo v botě... mňau, mňau. Jako malá jsem tuto písničku od dvojice Suchý-Šlitr měla moc ráda. Jakmile jednou propadnete lásce ke zvířatům, je to na celý život. Ale je tu jedna zásadní otázka: Kočky, nebo psi?

Pro předního japonského odborníka na kočičí duši je odpověď snadná - rozhodně kočky. Právě kočkám věnoval hromadu času a několik let, během nichž se zaměřoval na psychologii a chování těchto čtyřnohých šelem. Ve své knize, jejíž podtitul zní Jak opravdu rozumět vaší kočce, přináší přehled těch nejdůležitějších poznatků, aby byla spokojená nejen kočka, ale i její člověk.


Kočky mají v sobě něco záhadného. Občas působí moc odměřeně nebo nepředvídatelně. Tuhle pověst si pravděpodobně získaly tím, že žijí podle vlastního rytmu a mohou být tvrdohlavé. Ve skutečnosti jsou ale kočky velmi citlivá zvířata, která svou řečí těla vyjadřují spousty pocitů.


Kniha Po čem kočky touží je strukturovaná velice přehledně do celkem šesti kapitol. Čtenář se v ní dozví nejen elementární znalosti o biologii koček, ale také pronikne do tajů kočičího nářečí, zvyků a obyčejů, zjistí, jak domácnost uzpůsobit tak, aby bylo společné soužití uspokojivé pro obě strany, a v neposlední řadě je nakousnuta i základní zdravotní péče.

Na každé stránce čtenáře provázejí velice roztomilé ilustrace (jejich autorem je Ito Hamster), u nichž se zaručeně budete rozplývat stejně jako já. Obrázky text skvěle doplňují a čtení je díky nim hravé.

Co se týče samotného obsahu, informace jsou podávány srozumitelně a text nezabíhá do přílišné odbornosti. Věřím, že se kniha stane skvělým rádcem nejen pro začínající chovatele, ale i pro osoby, které už doma nějakého toho chlupatého ďáblíka mají. S kočkami jsem v kontaktu prakticky od malička, a i tak jsem se díky knize dozvěděla zajímavé věci. Věděli jste například, že kočka má v ocase osmnáct nebo devatenáct kostí a dvanáct svalů? Ocasem tak může vyjadřovat komplexní emoce. Poznáte náladu kočky podle polohy jejího ocasu? A věděli jste, že zatímco ve čtvrtém nebo pátém patře je riziko úmrtí při pádu kočky vysoké, od šestého patra výš se snižuje?

Kniha je pomocníkem, k němuž se budete rádi vracet, v oblasti odborné literatury se tak jedná o titul, který rozhodně vynikne. Informace nejsou nahuštěné, a tak čtení baví a nenudí. Názorné obrázky mohou ke čtení přilákat i děti, které dychtí po tom poznat kočky blíže. Kniha si bezpochyby najde místo v každé rodině kočkomilů. Packu na to!


Název: Po čem kočky touží
Originální název: ネコのキモチ解剖図鑑
Autor: Júki Hattori
Překlad: Jan Škrob
Nakladatelství:Slovart
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 160
ISBN/EAN: 978-80-276-0278-0  


Za poskytnutí knihy k recenzi mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart.