Počátek - Dan Brown

02.03.2018

Věčný střet mezi vírou a vědou

Edmond Kirsch, vědec, počítačový mág, miliardář, filantrop a vizionář, by rád učinil prohlášení o svém objevu! Velké prohlášení o velkém objevu! Odkud a kam kráčí lidstvo... Něco mu v tom však brání. Může to být cokoli, může to být krize odhodlání, můžou to být tři pohlavárové tří různých náboženství, může to být superpočítač, který stvořil, může to být vrah za záclonou, může to být španělská královská rodina, může mu v tom bránit špatná velikost bot... jak říkám, může to být cokoli.

Tak jako tak se Kirsch k odhalení šokující zprávy nedostane a v tu chvíli se do hry zapojuje náš starý známý, Edmondův bývalý učitel, neúnavný plavec, lamač ženských srdci, takový Humphrey Bogart v tvídovém saku - Robert Langdon. Profesor Langdon je pořád ten stejný sympaťák s hodinkami s Mickey Mousem. K ruce mu je, jak to bývá zvykem, další krásná žena, tentokrát budoucí španělská královna Ambra Vidalová. Společně se vydávají na cestu za odhalením Kirschova díla a musí se postavit mnoha překážkám! Církev, najatí zabijáci, policie, a dokonce samotná královská rodina se jim bude snažit bránit v jejich poslání.

Děj knihy se odehrává ve Španělsku, konkrétně v Bilbau, Barceloně a Madridu. Brown nás provádí po místech plných umění, ať už to jsou muzea nebo samotná Gaudího Sagrada Família. Ostatně na Gaudího dílo je kniha zaměřená celkem dost.

Co se týká samotné knihy a děje - někde jsem psal, že je to fajn čtení, na to mi bylo odpovězeno, že v dnešní době, kdy je knižní trh přesycen, už fajn nestačí. Souhlasím, upřímně, kdyby tohle napsal kdokoli méně známý, ani pes by po tom neštěkl. Tuhle knihu si přečtete jen proto, že ji napsal Dan Brown. V době vydání Šifry a Andělů to bylo něco jiného, bylo to něco v té době nevídaného, postavit se a popřít nejen církev, ale i celé náboženství, vyvrátit víru. To tenkrát táhlo. Bylo to, jak se říká, kontroverzní. Dnes je to už bohužel tisíckrát omílané téma. Navíc zakomponované do scénáře, který je neměnný. Škoda, přitom by z toho autor určitě dokázal vymáčknout víc, přijde mi to takové psané horkým perem jen za účelem vydělat další balík. Ale třeba to jinak už neumí.

Abych knihu jen nehanil. Čtení to není tak úplně špatné. Je to napínavé, má to neuvěřitelný spád, čte se to prostě dobře. Charaktery postav jsou vykreslené do detailu, stejně tak příběhu nechybí logika, prostředí je tak uvěřitelné, jako kdybyste se na těch místech opravdu nacházeli, stačí jen zavřít oči. Navíc samotné umění a historická fakta dodávají knize na zajímavosti, je dobře, když je na knize patrné, že to není úplný blábol, tohle autor opravdu zvládá na jedničku. Jak je to u Browna zvykem, je kniha cílená na masy, a tak musí být dobře čtivá, to se mu povedlo i u Počátku. Ale to je asi tak vše.

Už u Inferna jsem si říkal, že další autorovu knihu nejspíše vypustím, nakonec jsem jí šanci přeci jen dal. Asi toho úplně nelituji. Strávil jsem nad ní příjemné dva večery a ani nemusel tolik namáhat mozek. Jsou jen dvě věci, které bych v knize mít nemusel. Jednu proto, že pro děj nebyla vůbec důležitá - gay linka v knize, nevadila mi proto, čím byla, ale proto, že tam byla očividně přidaná jen z důvodu, aby se autor zavděčil době, kdy je homosexualita na vzestupu a u čtenářů táhne, kdyby tam byla lépe zakomponovaná a odůvodněná, tak bych s ní neměl nejmenší problém, takhle to bylo pouze účelné. Druhou věcí, kterou bych v knize stoprocentně pozměnil, byl samotný konec, už dlouho jsem ze závěru nebyl tak zklamaný jako zde. Čekáte nějakou pecku, nějakou bombu a dostane akorát prskavku. Celých čtyři sta stránek se upínáte k objevu, který má změnit nahlížení lidstva na svět, na jeho minulost a budoucnost. Těšíte se na objev, který vám vyrazí dech, a nakonec je z toho akorát.... no to se dozvíte v knize.

Jestli si přečtu další autorovu knihu, to ponechám budoucnosti. Mrzí mě fakt, že kvalita téhle série s mým oblíbeným profesorem Langdonem jde tak strmě dolu.

Název: Počátek (Robert Langdon 5)
Originální název: Origin
Autor: Dan Brown
Překlad: Michala Marková, David Petrů
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 416
ISBN/EAN: 978-80-257-2386-9