Pod šeptajícími dveřmi - Travis John Klune

23.02.2023

Proud řeky teče pouze jedním směrem 

 "Nikdy ho není dost, že? Času. Vždycky si myslíme, že ho máme spoustu, ale když o něco doopravdy jde, nemáme ho nikdy dost."

Wallace nikdy nehleděl na druhé, jeho emoční inteligence se rovnala nule. Byl člověkem, který byl schopen vyhodit pracovitou asistentku, jež u firmy pobývala několik let, pouze za to, že jednoho dne poslala e-mail o dvě hodiny později. Právníci jako Wallace se zkrátka s lidmi příliš nemažou. Měl slušně rozjetou kariéru. A pak... Jednoho dne zemřel...

Po smrti Wallace vyhledá smrtka Mej, ta ho zavede na místo, jemuž říká Charónův přívoz, a za Hugem, jenž má Wallacovi dělat průvodce do doby, než se rozhodne pokračovat ve své posmrtné cestě dál. Z počátečního rozčilení a smlouvání si Wallace pomalu začne uvědomovat, že mu na lidech z čajovny záleží a že život, který žil, nebyl ani zdaleka naplněný, jak si myslel.

Každé setkání je příjemnější, když se odehraje nad šálkem horkého čaje. Jaká příchuť je ta vaše?

"Už chápu. Nejde vždycky jenom o věci, kterých dosáhneš, nebo o chyby, které uděláš. Jde o lidi a o to, co jsme ochotni jeden pro druhého udělat. O oběti, které přinášíme. Naučili mě to. Tady, na tomto místě. "

Titul Pod šeptajícími dveřmi je druhou v češtině vydanou knihou, pod níž je podepsaný Američan TJ Klune. Tou první je Dům v blankytně modrém moři. Oba tituly vyšly u LGBTQ nakladatelství conQueer, jež se zaměřuje na queer literaturu.

Čtenář se seznamuje s neobvyklými postavami, zavítá do zvláštní čajovny, kde se vše řídí určitým řádem, zapřemýšlí nad otázkami o životě a smrti, o lidech a vzájemných vztazích, o času a o tom, co je skutečně důležité.

Postava Wallace se řídí stereotypem "nápravy sobce", jenž nikdy nemyslel na druhé a svou práci vykonával s téměř robotickou přesností. Ovšem k čemu jsou velké ambice, když zdravého člověka zničehonic postihne zdravotní komplikace, která vede k náhlému úmrtí. Wallacův život byl přerušen příliš brzy, smrtí ale jeho cesta nekončí, právě naopak. Teprve po smrti si začne spoustu věcí uvědomovat. O druhé je třeba se zajímat, naslouchat jim a být tu pro ně. Druhou stěžejní postavou je Hugo, ten nikdy nevytáhl paty ze své čajovny, vybral si poslání převozníka, které plní velmi svědomitě. Mnohdy je to ale osamělá práce, přestože má po boku smrtku Mej a dva duchy - jedním je jeho dědeček Nelson a druhým věrný psí společník Apollón.

Příběh je vyprávěn velice chytlavě, ačkoliv téma knihy není příliš veselé. Zároveň se na čtenáře přenese i určitá dávka naděje. Naděje, že je šance na nápravu, že naše rozhodnutí, ač neměnná, vždy přinesou nějaké poučení.

"Pokud se neustále budeme zabývat maličkostmi, riskujeme, že nám uniknou větší věci."

Prostředí čajovny je vykresleno jako přístav pro duše. Třípatrová budova, jejíž jednotlivá patra odporují fyzikálním zákonům, je domovem, čajovnou a také přestupní stanicí pro mrtvé. V posledním patře jsou dveře, kterými se duše vydávají na další cestu, rozhodnutí je však na nich. Někteří ze strachu z neznáma čajovnu opustili a jejich těla, která v pozemském životě již nemají místo, se proměnila ve slupky.

Pod šeptajícími dveřmi je příbeh s filozofickými otázkami a romantickou zápletkou. Vyprávění není zbytečně vulgární, LGBTQ tematika netlačí na pilu, naopak vše působí přirozeně (krom těch několika nadpřirozených prvků). Čtení si užijí náročnější čtenáři, přemýšliví jedinci nebo lidé v těžké životní situaci, kterým by kniha mohla pomoci, stejně jako pomohla jejímu autorovi.  Název: Pod šeptajícími dveřmi
Originální název: Under the Whispering Door
Autor: TJ Klune
Překlad: Kateřina Niklová
Nakladatelství: conQueer
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 384
ISBN/EAN: 978-80-7594-125-1  

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Fantom Print.