Poháry touhy - Markéta Harasimová

15.03.2018

Staré pravdy, vinařství a skryté vášně 

Zpěvačka Viola Exnerová prožívá životní nespokojenost a ustrnula na mrtvém bodě. Její manželství není jako dřív a zdaleka ji neuspokojuje. Manžel je žárlivý a despotický muž, který bere Violu jako svůj majetek. Viola si nenechá od nikoho poroučet a rozptýlení si dokáže najít i jinde. Když ji manžel přistihne v posteli s milencem, vyhodí Violu z domu. Nezbývá ji proto nic jiného než zaklepat na matčiny dveře.

Osud přihraje Viole obrovskou příležitost. Z dědečkovy závěti vyplývá, že veškerý svůj majetek na Moravě odkázal vnučce. Viola se rozhodně chytit takovou příležitost za pačesy. Soužití s matkou a nevlastním otcem by stejně nemělo dlouhého trvání, jelikož Viola se s partnerem své matky nesnese a vztahy mezi dcerou a matkou také nejsou harmonické. Proč jí matka o dědovi nikdy nevyprávěla? Proč nikdy nemluví o zemřelém otci Violy? Dokáže Viola převzít dědovo vinařství? V Praze ji nic nedrží. Plná odhodlání vyráží na Moravu.

"Ty... ty snad chceš odjet... tam?" Štěpánčin hlas zazněl cize, sípavě. Poslední slovo vyřkla takovým stylem, jako by se štítila vyslovit název místa, z něhož před lety prchla.
"Ano." Violina odpověď vyzněla prostě a klidně. Nic, co by matka řekla, nemohlo její úmysly zvrátit. Nečekanou pozůstalost opravdu považovala za malý zázrak, který jí do života vstoupil přesně v tom okamžiku, kdy ho potřebovala. Jako by andělé vyslyšeli její prosby. Jestli teď nevyužije ruku, kterou jí osud podává, je totální cvok.
"Violo, já tě zapřísahám, nejezdi tam. Nepřijímej to dědictví."
"Z jakého důvodu?" upřela na Štěpánku přímý pohled.
"To tě nemusí zajímat. Jestli odjedeš, tak... tak se už nikdy nevracej!"

Hned po příjezdu však Violu čeká šok. Majetek nalézá v dezolátním stavu. Dědeček už na vše prostě sám nestačil. Viole splaskne velká bublina a spadne nosem přímo do reality. Rozhodne se vinařství obnovit, ale to není tak snadné, vzhledem k tomu, že o výrobě vína absolutně nic neví. Dokáže se se vším poprat, nebo se vrátí zpět do Prahy?

Viole se ke všemu začne zjevovat dědečkův duch, který se jí snaží předat vzkaz a varovat. Před čím varovat? Hrozí Viole nebezpečí?

Markéta Harasimová umí ve svém řemesle moc dobře chodit, o čemž svědčí její vypsaný styl a bohatá slovní zásoba. Poháry touhy jsou odpočinkovou nenáročnou četbou, která vás však dokáže překvapit, udržet si vás a až do konce nepustit, a ještě přijde s překvapivým rozuzlením.

Nejprve jsem měla problém se do knihy pořádně začíst, ale jakmile se dění přesunulo na jih Moravy, tak už jsem knihu neodložila. Duchařská zápletka nebyla tak úplně podle mého gusta, bylo to spíše takové lehké mystično, které však bylo do příběhu zasazeno nenuceně a je pravda, že i uvěřitelně. Erotika v knize byla jiskrná a rozhodně ne nudná, ani vulgární, erotické knihy příliš nevyhledávám, ale v takovémto podání a podobě se mi to líbilo.

Postava Violy mě opravdu překvapila. Rozhodně to není žádná městská nanynka. Naopak, je to silná, samostatná, tvrdohlavá žena, která si jde cílevědomě za svým, nebojí se výzev a tvrdé dřiny. Dědovo dědictví je dar shůry a Viola se rozhodla se ho jen tak nevzdat. Není to však jednoduché. Vinice je neudržovaná, stejně tak vinný sklípek, financí také není tolik, aby to vystačilo dlouhodobě a ke všemu ji někdo škodí a hází klacky pod nohy.

Kniha je určena pro všechny milovníky vína, mystiky, erotiky a napětí. Poháry touhy si více užijí zejména ženy, ale i mužům by se téma vinařství mohlo zamlouvat. Ač je kniha označovaná jako erotický román, tak si nemyslím, že by zde erotika hrála primární roli. Ano, erotické pasáže jsou v knize obsaženy, ale nevadí a nejvíce prostoru je tak věnováno vinařství a zápasení Violy s nečekanou životní příležitostí začít nanovo a obnovit slávu dědečkových vinic.

Jelikož jsem obrovský milovník vína, tak se není čemu divit, že si mě tato kniha získala. Pro laiky nabízí vhled do náročné a velmi obdivuhodné práce vinařů. Do toho, co vše taková práce obnáší a jak vypadá takový rok vinaře, kdy stačí jedno špatné počasí a veškerá práce může být zmařena. Je to dost riskantní podnik, ale potom ten výsledek... ten koštuje. Doporučuji mít při čtení po ruce sklenku dobrého vína.

Název: Poháry touhy
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978809067760-9