Pojďte si číst!

03.04.2019

Jak se v dnešní době vyhnout závislosti na digitálních technologiích a zároveň úspěšně zahnat nudu při cestování veřejnou dopravou? V londýnském metru nyní cestujícím krátí čas automaty na povídky.

K dispozici jsou pro čtení chtivé pasažéry povídky s rozsahem jedné minuty, ale také dvěma a pěti minutami. Ty jim po stisknutí patřičného tlačítka vydají oranžovo-černé automaty, a to zcela zdarma. Zařízení na tisk dodala francouzská společnost Short Édition, ta tuto službu nabízí již ve Francii, v USA a v Hong-Kongu.

Ve třech automatech, které byly prozatím nainstalovány, si lidé mohou vybrat z většiny literárních žánrů včetně těch určeným dětem. Povídky zde jsou od takových velikánů jako např. Virginie Woolfové (1882-1941), Lewis Carrolla (1832-1898) anebo Charlese Dickense (1812-1870) apod. První povídka, která byla v londýnském zařízení slavnostně vytištěna, byla od britského spisovatele Anthonyho Horowitze (1955), je speciálně určená pro cestující v metru a psal ji asi tři dny - nese jméno Paní Robinsonová.

V USA nápad podpořil i slavný režisér legendárního Kmotra Francis Ford Coppola (1939). Povídkový automat se oscarovému filmaři natolik zalíbil, že se rozhodl sám investovat a nechal jeden instalovat do sanfranciské restaurace Cafe Zoetrope.  


Pavel Polcar